Advert
Advert
Advert

Ödemiş TOKİ’de koşullar belli oldu!

2+1 KONUTLARDA TAKSİTLER 20 YILA KADAR UZAYABİLECEK

Ödemiş TOKİ’de koşullar belli oldu!
Ödemiş TOKİ’de koşullar belli oldu! Küçük Menderes
Bu içerik 980 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te TOKİ projesi ile ev sahibi olmak isteyenlerin ödeyecekleri peşinat, taksit bedeli ve taksit sayıları belli oldu. 2+1 konutlar için en düşük taksit tutarı 240 ay üzerinden 583 lira olarak belirlendi. 3+1 konutlar için sözleşme imzalanırken 25 bin 500 lira ya da 52 bin lira peşinat alınacak.

Ödemiş’te geçtiğimiz aylarda Zeytinlik yolu üzerinde şantiyesi kurulmasına rağmen tasarruf tedbirleri kapsamında inşaat çalışmaları başlamadan askıya alınan TOKİ projesinde ön başvuru süreci yeniden başladı. Ödemiş Belediyesi ön başvuru ile ilgili kategorileri ve başvuru tarihlerini yayınlarken  ev sahibi olmak isteyenlerde aranan kriterler, kura çekimi ve takip edilecek ödeme koşulları da netleşti.  

 

KURA ÇEKİLECEK

Ön başvuru sürecinin tamamlanması sonrası TOKİ tarafından belirlenecek bir tarihte “Hak sahibi belirleme kurası” çekilecek. Kurada asil ve yedek listede yer alamayan vatandaşlara ön başvuru bedelleri kurayı takip eden iki iş günü sonrası Ziraat Bankası Ödemiş Şubesi’nden ödenecek.

 

2+1 KONUTLARDA ÖDEME SEÇENEKLERİ

234 adet 2+1, 234 adet 3+1 konuttan oluşan Ödemiş TOKİ projesinde ev sahibi olmak isteyenler 85 metrekare büyüklükteki 2+1 konutlar için 500 lira ön başvuru bedeli ödeyecek. 2+1 konutlara talip olanlara iki farklı taksit seçeneği sunulacak. 175 bin lira olan  tahmini konut satış bedeline göre %12 peşinat oranı ile sözleşme imzalanırken 20 bin 500 lira peşinat alınacak. Vatandaşlar kalan tutarı 180 ay boyunca 855 liralık ortalama taksitlerle ödeyecekler.

Bir diğer ödeme seçeneği olarak %20 peşinat oranı ile sözleşme imzalanırken 34 bin 500 lirayı peşin ödeyen vatandaşlar 240 ay boyunca ayda ortalama 583 lira taksit ödeyecekler.

2+1 konutlarda aylık taksitler Ocak ve Temmuz aylarında olacak şekilde, yılda iki kez bir önceki dönemdeki memur maaşı artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına göre artırılacak.

 

3+1 KONUTLARDA ÖDEME SEÇENEKLERİ

128 metrekare büyüklükteki 3+1 konutlarda da  1000 lir ön başvuru bedeli alınacak. 265 bin olarak belirlenen tahmini satış fiyatına göre %10 peşinat olarak 25 bin 500 lira ödeyecek vatandaşlar kalan borcu 120 ayda ortalama 1988 lira olarak ödeyecekler. %20 peşinat olarak 52 bin lira ödeyen vatandaşlar kalan borcu 180 ayda ortalama 1178 lira olarak ödeyecek. 3+1 konutlarda aylık taksitler Ocak ve Temmuz aylarında olacak şekilde, yılda iki kez bir önceki dönemdeki memur maaşı artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olanına göre artırılacak. İlk dönemsel artış konutların teslimine göre TOKİ tarafından belirlenecek.

 

BAŞVURU ŞARTLARI

Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının konut sahibi olabilmek adına başvurabilecekleri projede 2+1 konutlar için başvurmak isteyenlerin 1 yıldan az olmamak kaydıyla Ödemiş’te ikamet ediyor olmaları gerekiyor. 3+1 konutlarda bu ikamet şartı aranmıyor. Daha TOKİ’den konut satın alınmamış olmaması, TOKİ konut kredisi kullanmamış olmaması şartı da aranıyor.

Başvurmak isteyenlerin kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait kayıtlı kat irtifakı, bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması gerekiyor. Ayrıca hanehalkı gelirinin de en fazla 4 bin 500 lira olması da istenen şartlar arasında yer alıyor. TOKİ ile Ödemiş’te konut sahibi olmak isteyenler en fazla bir başvuruda bulunabilecekler. 2+1 konutlara başvuru yapacakların 25 yaşını tamamlamaları, 3+1 konutlara başvuru yapanların da 18 yaşını tamamlamaları istenen diğer koşullar arasında bulunuyor.

 

2+1 KONUTLARDA TAKSİTLER BİTENE KADAR DEVRETMEK YOK

2+1 konutlardan ev sahibi olanlar taksitler bitene kadar konutlarını kimseye devredemeyecek. Ayrıca sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcı veya ailesinin mutlaka bu evde ikamet etmesi koşulu da aranıyor. Alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının bu konutta ikamet etmediğinin belirlenmesi durumunda sözleşme feshedilecek. 3+1 konut tipinde ev sahipleri sözleşmenin imzalandığı tarihi takip eden bir yıl sonrasına kadar herhangi bir devir işleminde  bulunamayacak.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!