Advert
Advert
Advert

Kadına yönelik şiddet masaya yatırıldı

ÖDEMİŞLİ KADIN AVUKATLAR 8 MART İÇİN PANEL ORGANİZE ETTİ

Kadına yönelik şiddet masaya yatırıldı
Kadına yönelik şiddet masaya yatırıldı Küçük Menderes
Bu içerik 181 kez okundu.
Advert

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Haftası etkinlikleri çerçevesinde Ödemişli Kadın Avukatların öncülüğünde “Kadın” konulu bir panel düzenlendi.

Eski otogar üzerindeki nikah salonunda düzenlenen panele Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana bilim Dalı öğretim üyesi Candide Şentürk, Emekli Hakim Murat Aydın ve İzmir Barosu Kadın hakları Merkezi Yönetim Kurulu Merkezi üyesi Av. Seda Banu Akyüz katıldılar. Panelin açılış konuşmasını Ödemiş Baro Temsilcisi Av. Mine Donduran yaparken, panelin hazırlayıcılarından Av. Elif Er katılımcıları tanıttı.

İlk olarak söz alan Candide Şentürk  “Kadına Yönelik Şiddet ve Şiddetin Özel  Görünüş Biçimlerinin Ceza Hukuku Boyutunu anlatırken Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) eski Başkan Yardımcısı Hakim Murat Aydın “Ev İçi Şiddetin Önlenmesi”ne yönelik sosyolojik tespitlerde bulundu.

 

“AİLE İÇİ ŞİDDET DEĞİL EV İÇİ ŞİDDET”

Her şeyin dilde başladığına, dilin düşünceyi, düşüncenin eylemleri belirlediğine dikkat çeken Murat Aydın  öncelikle konunun “Aile içi Şiddet” olarak tanımlanmasının yanlışlığına dikkat çekerek doğru tanımlamanın “Ev içi şiddet” olduğunu, konunun aile  şemsiyesinde ele alınması halinde bireyden çok aileyi kutsayan anlayışın aileyi koruma saiki ile hareket edileceğinden bireyin dolayısıyla suçun genel mağduru olan kadının bundan zarar göreceğinden bahsederken, kanunun konuya ilişkin şiddet kavramını bu merkezde ele almasının gerekliliği üzerinde durdu.

Yine kanuna ve topluma hakim “eril dili” örnekleyen ve eleştiren Murat Aydın, kadını bir üretim aracı olan gören sosyal yapının, bugünkü şiddet sarmalının temelinde yatan temel neden olduğuna dikkat çekti.

 

MEDYANIN KONUYA İLGİSİ ETKİLİ OLUYOR

İzmir Barosu Kadın hakları Merkezi Yönetim Kurulu Merkezi üyesi Av. Seda Banu Akyüz ise   “Kadına şiddetle ilgili Dava Örnekleri ve uygulamaya Dönük Sorunlar” üzerinden açıklamalarda  bulundu. İzmir Barosu Kadın Haklarına yapılan başvurulardan ve kamuoyuna mal olan Kadın Cinayeti dosyalarının akıbetlerinden bahseden Akyüz , Mahkemelerin Baroların bu tür davalara müdahil olmasına sıcak bakmadığını, medyanın dosyaları ele almasının yargının tutumunda ve kararlarında da etkili olduğunu, ancak yargının takdir yetkisini geleneksel yapı ve sosyal saiklerle sanık lehine kullanma eğiliminde odluğunu, kadın cinayeti faillerinin neredeyse tamamının “iyi hal” indirimi aldıklarını örnekleri ile anlattı.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!