Advert
Advert
Advert

Tunç Soyer, tarım projelerini Ödemiş'ten açıkladı

Tunç Soyer, tarım projelerini Ödemiş'ten açıkladı
Tunç Soyer, tarım projelerini Ödemiş'ten açıkladı Küçük Menderes
Bu içerik 538 kez okundu.
Advert

Millet İttifakı CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, Ödemiş'te yapılan mitingte, tarım politikalarını açıkladı. Hükümet Meydanında yapılan miting, saat 14.00'te saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.

Mitingin ilk konuşmacısı Ödemiş Millet İttifakı belediye başkan adayı CHP'li Mehmet Eriş yaptı. Eriş, konuşmasına mitinge katılan CHP ve İyi Parti yöneticilerine teşekkürle  başladı. Eriş, CHP'den İYİ Parti'ye geçen İzmir milletvekili Aytun Çıray ve eski vekil Yaşar Okuyan gibi isimleri tek tek sayarak konuşmasına devam etti.

Eriş şunları söyledi: "Bugün ikinci Cemre Ödemiş'te düştü, hayırlı olsun. Ödemiş tarım merkezidir. Bunu Tunç Soyer'in tescil etmesini teşekkürler karşılıyoruz. Hepimiz biliyoruz ki evlerde tencerelerde sıkıntı var. Soyer'in bu konuda proje üretecek olması bizi çok sevindirdi. Bu konuda kendisine teşekkür ediyoruz. Küçük Menderes Ovası dünyanın en verimli ovalarından biri. Tarım politikasının buradan açıklanması bizim için çok önemli. Bu konuda kendisine tekrar teşekkür ediyoruz.

 

AYRIM YAPMAYACAĞIZ

Bölgemizde hangi köyümüz hangi partiye destek verirse versin hiç birisini ayırmayacak onların arkasında olacağız. Tunç Soyer'in ve Büyükşehir'in verdiği desteği biliyoruz. Aziz başkanın bütün çalışmaları biliyoruz. Onun, ovadaki üretim yolları ile ilgili çalışmalarını biliyor ve takdir ediyoruz. Bu çalışmaları sürdüreceğini biliyor ve ona güveniyoruz"

Mehmet Eriş'in konuşmasının ardından 'Oyalıfes' halk oyunları ekibi sahneye çıktı. Ekip, efe türküleri eşliğinde görsel bir şölen ortaya koydu

Olayı fes'ten sonra sahneye çıkan Tunç Soyer, Bedia Akartürk'ün fonda okuduğu Çakıcı türküsüne eşlik etti.

Soyer konuşmasının başında gençlik yıllarında öğretmenlerinden Türkiye'nin kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olduğunu söylediklerini belirtti. Bu durumun son yıllarda değiştiğini ve Türkiye'nin artık kendi kendine yetemediğini söyleyen Soyer, Aziz Kocaoğlu'nun tarıma büyük destek verdiğini söyleyip, Kocaoğlu'nun tarıma verdiği desteği sürdüreceklerini söyledi

İddamız İzmir'i Akdeniz'in öncü kenti yapmak. Fakat bu tarım olmadan olmaz. Türkiye'nin sorunlarının çözülmesi için önce tarımsal sorunun çözülmesi gerekir. Biz bununla ilgili çok sayıda proje geliştirdik; amacımız üreticiyi ve tüketiciyi koruyacak projeler üretmek. Hedefimiz yerelden kalkınma. İzmir'i kooperatif kenti yapacağız Büyükşehir'in verdiği desteği sürdüreceğiz tarımsal kooperatiflere ve üretici birliklerine verilen desteği arttırarak devam ettireceğiz. İzmir'i tarım cenneti haline getireceğiz. İlk hedefimiz girdi maliyetlerini düşürebilmek. Bu amaçla çalışma yürüteceğiz. 700.000 fidan üretimini bir milyona çıkacağız. Hayvancılığı desteklemeye devam edeceğiz. Makine parkı havuzunu büyüteceğiz. 3-5 dönüm arazisi olan küçük üreticiyi tarım havuzu ile destekleyeceğiz.

 

SEFERİHİSAR HİKAYESİ

Seferihisar'da 7 kadınla başladığımız çalışmaları biliyorsunuz tüm Türkiye duydu bu çalışmayı İzmir çevresini yayacağız. İzmir'in bütün ilçelerinde kadın Kooperatifleri koruyacak kadınlarımızın yoksullukla mücadelesine destek olacağız bu çalışmalarla köy ve kenti buluşturacak organik tarıma destek vereceğiz alım garantili üretim desteğini sürdüreceğiz yerli tohuma özel önem vereceğiz."

 

KARAKILÇIK TOHUMU

Seferihisar'da sürdürülen yerli Karakılçık tohumu ile ilgili çalışmaları anlatan Soyer, "Bir avuç tohumdan başladığımız hikaye 500 dönümlük Karakılçık tohum hikayesine dönüştü. 12 yılda 470 milyon liralık ürün alımı gerçekleşti. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte bu rakamı 1 milyara çıkaracağız. Yerel tohum merkezleri kuracağız. İzmir'in 30 ilçesinde tohum takas şenlikleri düzenleyecek ve yerli tohuma destek vereceğiz tarım ürünlerini işletme tesisleri kuracağız"

Seferihisar'da mandalina ile ilgili yapılan çalışmalardan bahsedip mandalinanın katma değerini artırdıklarını söyleyen Soyer, daha sonra şunları kaydetti. "20 yıldır fiyatı değişmeyen mandalinayı şu an ihraç eder duruma getirdik. Bu çalışmaları bölgemizdeki diğer bütün tarım ürünlerine uygulayacağız"

Soyer konuşmasının sonunda, İzmir'in Ak Ptili başkan adayı ile en önemli farkını şöyle özetledi: "O sizi tarım işçisi yapmak istiyor, biz sizi ortak yapmak istiyoruz. Onlar şirketleşmeden bahsediyor biz kooperatiften bansediyoruz. Size söz veriyorum. Size yaşam kalitesini arttırma ve yaşadığınız topraklardan gurur duymanızı sağlayacağız. Köylü miletin efendisidir sözünü kanıtlayacağız"

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı