Advert
Advert

Ödemiş’te iki mahalle komple taşınacak

Ödemiş’te iki mahalle komple taşınacak
Ödemiş’te iki mahalle komple taşınacak Küçük Menderes
Bu içerik 829 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te Rahmanlar Barajı’nın göl sahasında bulunan Derebebekler ve Dereuzunyer mahallelerinin taşınacağı bölgeyle ilgili 1/1000 ölçekli uygulama imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluru ile onaylanarak 1 ay süreyle askıya çıkartıldı.

Ödemiş’te Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı sürdürülen içme suyu ve sulama suyu amaçlı Rahmanlar Barajı’nın göl alanında kalan bölgede temizlik başlıyor. İçme suyunun depolanması sebebiyle baraj sahasında kalan ağaçlar kesilirken yapılar da yıkılacak.

 

GÜNLÜCE’NİN BATISINDA BARAJIN DOĞUSUNDA

Rahmanlar Barajı gövdesinin menba kısmında yer alan Derebebekler ve Dereuzunyer mahalleleri ise Günlüce Mahallesi’nin batısında, baraj gövdesinin doğusunda yer alan yaklaşık 90 bin metrekarelik bölgeye taşınacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yaklaşık 3 yıl önce başlatılan etüt çalışmaları sonrası 1/1000 ölçekli uygulama imar planı hazırlandı. Hazine’ye ait arazileri kapsayan yeni yerleşim bölgesi ile ilgili belediye meclislerinde alınan kararların ardından bir kısmı Günlüce bir kısmı da Dereuzunyer Mahallesi’nin sınırlarını kapsayan  1/1000 ölçekli uygulama imar planı 28 Şubat’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluru ile onaylandı. İmar planı ve parselasyon planı 4 Mart 2019 tarihi itibariyle İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkartıldı.

 

4 NİSAN’A KADAR ASKIDA

Konuyla ilgili yapılan duyuruda, “Tapuda mülkiyeti Maliye Hazinesine ait İzmir İli, Ödemiş İlçesi, Datbey köyü 101 ada 2 ve  Dereuzunyer köyü 102 ada 9 nolu parselleri kapsayan, 3194 Sayılı İmar Kanununun 18.madde uygulamasına dair Parselasyon Planı,   28/02/2019 tarih ve 43366 sayılı Bakanlık Makam Olur’u onaylanmıştır.

Söz konusu alanı kapsayan 3194 Sayılı İmar Kanununun 18.madde uygulamasına dair Parselasyon Planı ve dağıtım cetvelleri, 3194 Sayılı İmar Kanunun 19.maddesi ile İmar Kanununun 18.maddesi Uyarınca Yapılacak Arazi Ve Arsa Düzenlenmesi İle İlgili Esaslar Hakkında Yönetmeliğinin 39.maddesine göre 04/03/2019-05/04/2019 tarihleri arasında Valiliğimiz (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü- İmar Şube Müdürlüğü) İlan panosunda ve internet sayfasında 1 ay süreyle eş zamanlı olarak askıya çıkarılmış ve ilan edilmiştir” denildi.

 

BARAJIN TEMELİ 2013’TE ATILMIŞTI

Temeli 2013 yılında atılan ve yaklaşık 5,5 yıldır çalışmaları süren Rahmanlar Barajı ile Ödemiş ilçe merkezine yılda 9,4 milyon metreküp içme suyu verilmesi, 14 bin 340 dekar tarım alanının da sulanması planlanıyor. Rahmanlar Barajı’nın temelini 2014 yerel seçimleri öncesi Ödemiş’te düzenlenen törenle dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve dönemin AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım birlikte atmıştı. Törende barajın 3 Eylül 2016 tarihinde tamamlanacağı açıklanmıştı.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
İstanbul'daki çocuklara Tire'den süt gidecek
"Ödemiş’e gönül vermiş biriyim”