Advert
Advert
Advert

Zeytin yaprağı, ilaç endüstrisinin gündeminde

Zeytin yaprağı, ilaç endüstrisinin gündeminde
Zeytin yaprağı, ilaç endüstrisinin gündeminde Küçük Menderes
Bu içerik 450 kez okundu.
Advert

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde “Zeytin Yaprağı Polifenolleri Yüklenmiş Ağızda Çözünen Filmlerin Hazırlanması ve Karakterizasyonu” konulu seminer gerçekleştirildi. Semineri, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Şeyma Gümüş Işık verdi.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Seminer Salonu’nda yapılan sunuma, tez danışmanı Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Bayraktar, Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İdil İpek, Araştırma Görevlisi Merve Deniz Köse ve yüksek lisans öğrencileri katıldı.

 

“DÜŞÜK MALİYETLİ VE KOLAY ELDE EDİLEBİLİR”

Kimya Mühendisi Şeyma Gümüş Işık, “Zeytin yaprağı, ilaç endüstrisinde birçok amaçla kullanılmakla birlikte pek çok kişi tarafından kaynatılıp tedavi amacıyla tüketilmekte. Ancak kaynatılmış zeytin yaprağının çok fazla kullanılması karaciğerde kötü etkilere neden oluyor. Bu yüzden ağızda çözülebilen film tabletler şeklinde üretilmesi üzerine bir çalışma yaptık. Bu çalışmayla birlikte film olarak üretilecek bu ilacın maliyeti düşük olacak ve kolaylıkla elde edilebilir hale gelecek” dedi.

Sunum sonunda değerlendirme yapan tez danışmanı Prof. Dr. Oğuz Bayraktar, “Bu uygulama yurt dışında yaygın fakat Türkiye’de kullanılmıyor. Bu ilacı ileriye dönük bir ürün haline getirerek fonksiyonel gıda ve gıda takviyelerinde de kullanıma sunmak istiyoruz” diye konuştu.

Bilgehan Sakıcı

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!