Advert
Advert
Advert

Mücadele sonuç verdi, jeotermale geçit yok

Mücadele sonuç verdi, jeotermale geçit yok
Mücadele sonuç verdi, jeotermale geçit yok Küçük Menderes
Bu içerik 458 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in Küre ve Çamlıca mahalleleri arasında açılmak istenen jeotermal kaynak kuyusuyla ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci iptal edildi. İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ ve İzmir İl Tarım’ın olumsuz görüşleri nedeniyle sürecin sonlandırdığını belirtirken Ödemişli çevrecilerin doğayı koruma mücadelesi resmi olarak da tescillenmiş oldu.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Ödemiş’in Küre ile Çamlıca mahalleleri arasında kalan bölgede jeotermal kaynak arama çalışması için başlatılan ÇED süreci İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından iptal edildi. Son dönemde KOZA-DER öncülüğünde devam eden çevre mücadelesiyle öne çıkan Küre ve Çamlıca’da iptal haberi yüreklere su serpti. Geçtiğimiz yaz Tire Başköy’de gündeme gelen jeotermal kaynak girişimleri halkın tepkisi sonrası rafa kalkarken Ödemiş’te de çevre gönüllüleri ve bölge halkı amaçlarına ulaştı.

 

DSİ VE İL TARIM OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRDİ

İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ÇED sürecinin iptal edilmesi kararıyla ilgili yazısında Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü’nün “jeotermal sondaj alanı ve sondaj noktasının dere yatağında kalması” ile ilgili sunduğu olumsuz görüşüne ve İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün “Tarımsal Etüt Raporu” doğrultusundaki olumsuz görüşüne yer verildi.

 

KOZA-DER KAPIDAKİ TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Küçük Menderes havzasındaki çevre mücadelesi ile ön plana çıkan ve bölgede doğayı tahrip edici nitelikteki madencilik, taş ocağı ve jeotermal kaynak arama girişimlerine karşı çalışmalarıyla ses getiren Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği (KOZA-DER), Ağustos ayından bu yana düzenlediği etkinliklerle Küre ve Çamlıca’da açılacak olası bir jeotermal kaynağın bölgede toprak ve su kirliliğine yol açacağına dikkati çekmişti.

KOZA-DER üyeleri, bugünlerde jeotermal santraller nedeniyle çevre felaketi ile karşı karşıya olan Aydın Ovası’na düzenledikleri gezilerle Küre ve Çamlıca sakinlerini bilgilendirmişti. Aydın Ovası’ndaki çevre mücadelesine de omuz veren KOZA-DER üyeleri bundan sonra da eşsiz doğa koşullarına ve toprak yapısına sahip olan Küçük Menderes havzasını tehdit edecek her türlü girişimi yakından takip edeceklerini ve hukuki olarak mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!