Advert
Advert
Advert

Kooperatif ürünleri Cumhuriyet Bakkalı’nda

ÜRETİCİDEN DOĞRUDAN TÜKETİCİYE!

Kooperatif ürünleri Cumhuriyet Bakkalı’nda
Kooperatif ürünleri Cumhuriyet Bakkalı’nda Küçük Menderes
Bu içerik 611 kez okundu.
Advert

“Yerli Malı Doğal Ürünler Tüketim Kooperatifi” Güzelbahçe’de açtığı Cumhuriyet Bakkalı ile Küçük Menderes havzasındaki kooperatiflerin ürünlerini İzmirlilerle buluşturmaya başladı.  

İzmir’de kurulan “Yerli Malı Doğal Ürünler Tüketim Kooperatifi” kooperatiflerden temin ettikleri ürünleri sayısı her geçen gün artan ortakları ile buluşturuyor.

 

TÜKETİCİ KOOPERATİFİ İLE ARACILAR ORTADAN KALKIYOR

Sağlıklı ve güvenli gıdaya, uygun şartlarda ulaşabilmek; üretici ve tüketici arasındaki aracıları ortadan kaldırarak, doğrudan gıdaya ulaşmak; kar payını düşük seviyede tutarak, ihtiyaçları ucuza temin etmek hedefiyle kurulan kooperatif, Güzelbahçe’de açtığı Cumhuriyet Bakkalı ile Tire’den süt, İğdeli’den peynir, Bademli’den tereyağı ve süzme yoğurt, Bayındır’dan tarhana, reçel, erişte ve sebze İzmirlilerle buluşuyor.

 

YÖRENİN ÜRÜNLERİ ÇOK SEVİLİYOR

2017 yılında İzmir’de 7 ortak ile kurulan kooperatifin gelişim süreci ve Cumhuriyet Bakkalı’nın öyküsünü paylaşan kooperatifin kurucu üyesi Sultan Gökçe, “Ortak sayımızın artması ve de Üretim Kooperatiflerimizin ve Güzelbahçe Belediye Başkanımızın da destekleriyle çalışmalarımız hız kazandı.
Ödüllü Organik yoğurdu ve Süt Kuzusu Projeleri ile tüketicinin yakından tanıdığı Tire Süt Kooperatifinden, haftanın iki günü çiğ süt getirtiyoruz. Bununla birlikte ortaklarımızın ihtiyaçları doğrulusunda diğer ürünlerini de sipariş ediyoruz. Bir diğeri, Bademli Kooperatifi. 50. kuruluş yıldönümünü geçtiğimiz yıl kutlayan Bademli Kooperatifi ile en başından beri çalışıyoruz ve Bademli Tereyağı ve Süzme Yoğurdu en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Bir diğeri ise, İğdeli Kooperatifi; sadece peynir üreten ve Ödüllü Tulum peyniri ve diğer peynir çeşitleri ile kahvaltımızın baş tacı olan İğdeli Kooperatifi ürünleri, en çok çocuklarımız tarafından sevildi. Biz tüketiciler de, hem kendimizi hem de ailemizi, güvendiğimiz bu kooperatiflerin ürünleriyle besleyerek, daha sağlıklı bir geleceğe adım attığımızı düşünüyoruz.

 

KOOPERATİFLEŞMEYE DE TEVŞİK

Elbette örgütsüz üreticilerden de işbirliği talepleri geliyor veya biz doğal gıda üreten küçük çiftçileri tespit ediyoruz. Bu gibi durumlarda, kuruluş ilkelerimizden taviz vermiyor, üreticinin kendi ilçesindeki veya yakınındaki bir üretim kooperatifine ortak olmasını sağlıyoruz. Bayındır Doğal Ürünler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile tanışmamız da aynen bu şekilde olmuştur. Kadın ortaklardan oluşan Bayındır Kooperatifine, Çiftçi bir kardeşimizin eşini ortak yaparak, hem istediğimiz ürünü temin ettik; patlıcan, biber gibi hem de Bayındır Kooperatifi Kadın üreticilerinin elleriyle hazırlanan gıda ürünleriyle tanıştık; reçel, erişte ve tarhana gibi. Başlangıçta ürün temin ettiğimiz kooperatif ve birlik sayısı azken bugün bu sayı 26’ye çıkmıştır. Ürün temin etmede de bir öncelik sıramız vardır; İzmir, Ege Bölgesi ve Anadolu’nun diğer yörelerindeki Üretim Kooperatifleri ve Birlikler.
Biz, Yerli Malı Doğal Ürünler Tüketim Kooperatifi olarak, tüketiciyi örgütleyerek, üretim kooperatifleri ile aramızdaki aracıları ortadan kaldırmak; üretim kooperatiflerimizin büyük gıda marketlerine karşı güçlenmesi, hakkını alabilmesini istediğimiz gibi, biz tüketicilerin de yediğimiz gıdanın üretiminden, saklanmasına ve fiyatlandırılmasına kadar her aşamasında söz sahibi olmak istiyoruz.

 

“ORTAK SAYIMIZ ARTIYOR”

Ortak sayımızın arttığı ikinci ilçe olan Bornova’da Ekim ayı başında Kooperatif Çalışmalarımıza başladık. Her hafta aynı günlerde bilgilendirme toplantıları düzenledik ve ortaklarımızın ortaklığın faydalarından yararlanabilmesi için Cumhuriyet Bakkalı Güzelbahçe’den istedikleri siparişlerini teslim ettik. Çalışan ve hafta içi toplantılarımıza katılamayan Ortak ve takipçilerimizin isteği üzerine bazı toplantılarımızı hafta sonları ve akşam düzenliyoruz. Çalışmalarımıza başladığımızda  51 olan ortak sayımız 100'e yaklaşmıştır. Ortak sayımız İzmir genelinde 200’e ulaştığında Bornova’da Cumhuriyet Bakkalı açacağız. Bu hedefe ulaşmak için ortaklarımızın da çalışmalarımıza katkılarına ve desteklerine minnettarız.

Karşıyaka ve civarındaki, ortak ve takipçilerimizin talepleri doğrultusunda ocak ayının sonlarına doğru Kooperatif Çalışmamıza burada da başladık. Aynen Güzelbahçe ve Bornova’da olduğu gibi bir toplantı yeri tespit ederek, belirli gün ve saatlerde bilgilendirme toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz.

Şu an için öncelikli sıkıntımız; ürünlerimizi temin ve teslim etme de kullanacağımız soğutuculu bir aracımızın olmamasıdır. Vatandaşlarımız bizi www.yerlimali.org internet adresimizden, @yerlimaliorg facebook adresinden ve Cumhuriyet Bakkalı instagram hesabından takip edebilirler. Güzelbahçe’ye yolu düşen Kooperatif dostlarını, Cumhuriyet Bakkalına bekliyor, Tüm İzmirlileri Yerli Malı ailesine katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı