Advert
Advert
Advert

Fiyattaki artışın sebebini ve çözümünü anlattı

CEP YAKAN ZAMLARA KARŞI ÖDEMİŞ’TEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Fiyattaki artışın sebebini ve çözümünü anlattı
Fiyattaki artışın sebebini ve çözümünü anlattı Küçük Menderes
Bu içerik 350 kez okundu.
Advert

Ödemişli eski sebze ve meyve komisyoncusu Uğur Tarıkcı sebze ve meyve fiyatlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanlış yönlendirildiğini ifade ederek, konunun gerçek çözümünün işsizliği önlemekten, ulusal tarım politikalarının belirlenmesinden sözleşmeli üretimden geçtiğini söyledi.

 

“HER SEÇİMDE GÜNDEME GELİYOR”

Aynı zamanda İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin kuran üreticilerden olan Uğur Tarıkcı son günlerde bazı ürünlerde yaşanan fiyat artışlarının sebebini paylaşarak şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı’nı yanıltıyorlar. Her seçimde sebze meyve fiyatları gündeme geliyor, üretici suçlu, halci suçlu, manav suçlu, marketler suçlu. Hiç demiyorlar ki bu kadar pazarcı nereden geldi?

 

“İŞSİZLİK ARTTI HERKES MANAV OLDU”

Marketlerde pazarlarda reyonlarda günlük kaç kilogram sebze meyve satılıyor? Hiç düşünmüyorlar.

Eskiden pazarlarda pazarcı esnafının sayısı belli idi, manav esnafının sayısı belli idi. Son yıllarda o kadar işsizlik arttı ki herkes manav oldu. Sermaye istemiyor, bu iş bir referans verdiniz mi halci istediğinizi veresiye veriyor. Satıyorsunuz veriyorsunuz, haliyle halcilerin yevmiyecisi oluyorsunuz ve hep halciye borçlanıyorsunuz. Halciye hep borçlanıyorsunuz. Halci de devamlı alacağı büyüyor, yazıyor defterin arkasına. Çünkü ekmek bölündü, bir pazarda bir pazarcı bir ton sebze veya meyve satıyordu şimdi satıyor yüz kilogram veya iki yüz kilogram. Nakliye ,sergi parası, yeme içme hepsi sattığı malın üstüne yazılıyor. Aynı şey marketler için de geçerli raf parası, hava parası, firesi sattıkları malın üzerine yazılıyor haliyle. Üretici ile tüketici arasında abartılı fiyat farkları ister istemez oluşuyor”

 

“ÇÖZÜM İŞSİZLİĞİ ÖNLEMEKTEN GEÇER”

“Bu işin gerçek çözümü işsizliği önlemekten geçer” diyen Tarıkcı, “İşsizliği önleyemediğiniz zaman istihdam adına herkesi pazarcı olmasını göz yumarsanız, sonuçta ekmek çok parçaya bölünür. Çok kazançlar gözükse de kimsenin karnı doymaz. İş sahası yaratmak bu işin çözümü. Ayrıca bu iş arz-talep meselesi. İklim iyi giderse verim yüksek olur, fiyatlar az olur. Kötü giderse fiyatlar artar, soğanda yaygara koparıldı. Hastalıktan çürüyen soğanlarda rekolte düşmüştü. Piyasaya kalan soğanlar çıkartıldı. Şimdi ne oldu soğan kalmadı  bunun için de mutlaka ulusal tarım politikaları uygulanmalı ve sözleşmeli tarıma geçmeli.

 

“İYİ NİYETİNDEN KUŞKUMUZ YOK”

Cumhurbaşkanı her şeyi bilmez bilen birilerinden değil birçok bilenlerden çözüm üretmeli. ‘Herkesin traktörü’ var dedi Hatta ‘İki ve arabası var benim köylünün’ dedi. Hiç sormadı mı traktör ve araba köylünün mu veya bankaların mı diye? Üretilen değil parası verilerek peşin alınana bakmak lazım, Cumhurbaşkanı’nın iyi niyetinden kuşkumuz yok ama bu kadar da olmaz. O konuşurken konunun gerçek sahipleri üzülüyor yetkililerin bilmesini istedim, günah ülkenin üretenlerine, hayvancılığı hiç bahsetmeyeceğim, o da içler acısı” dedi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cep Sineması Eylül’de açılacak
Cep Sineması Eylül’de açılacak
Bir ayda on yangın
Bir ayda on yangın