Advert
Advert
Advert

ERTÜRK, ÖDEMİŞ’TEN İKTİDARI ELEŞTİRDİ

“Sorunların sebebi olanlar çözümünü bulamazlar”

ERTÜRK, ÖDEMİŞ’TEN İKTİDARI ELEŞTİRDİ
ERTÜRK, ÖDEMİŞ’TEN İKTİDARI ELEŞTİRDİ Küçük Menderes
Bu içerik 579 kez okundu.
Advert

FETÖ kumpas davalarına tepki olarak 2010 yılında Deniz Harp Okulu Komutanı iken istifa eden Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Ödemiş ADD’nin davetlisi olarak verdiği konferansta Türkiye’deki tüm sorunların sebebinin iktidar olduğunu ifade ederek, “Sorunların sebebi olanlar çözümünü bulamazlar” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin davetlisi olarak Ödemiş’e gelen Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, “Atatürk ve Çağdaşlık” konferansında Türkiye’nin sorunlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Konferansa ADD Ödemiş Şube Başkanı Gürcay Işık, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Mehmet Kiremitçi, Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Mehmet Eriş, İYİ Parti ilçe yöneticileri, belediye meclisi üyeleri katıldı. FETÖ’nün kumpas davalarından Kafes ve Balyoz davalarında 4 yıla yakın tutuklu kaldıktan sonra 2015 yılında beraat eden Ödemişli  emekli Deniz Piyade Kurmay Albay Mücahit Erakyol da Ertürk’ü yalnız bırakmadı.

Konferans öncesi konuşma yapan ADD Ödemiş Şube Başkanı Gürcay Işık, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik anlamda büyük sıkıntıların içerisinde olduğunu ifade ederek, “Bize düşen her koşulda Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e ve kurucu değerlerimizle sahip çıkmak olmalıdır. Tek kişi bile kalsak alanlarda. Hiçbir koşul Kurtuluş Savaşı günlerinden daha kötü koşullar değildir. Biz Atatürkçü Düşünce Derneği olarak her zaman göreve hazırız. Biz yorulmamak üzere yola çıktık. Gün Atatürk ilke ve devrimlerine, üniter devlet yapımıza, hukukun üstünlüğüne, insan hak ve özgürlüklerine ve demokrasiye sahip çıkma günüdür” dedi.

 

ÖZGEÇMİŞİNİ ERAKYOL ANLATTI

Emekli Deniz Piyade Kurmay Albay Mücahit Erakyol, Emekli Tuğamiral Türker Ertürk’ün özgeçmişini anlattı. Erakyol, Ertürk’ün Deniz Harp Okulu komutanı birçok önemli projeye imza attığını ifade ederek, “Amiral Ertürk, halen ülkemizde devam eden sivil darbe kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı icra edilen psikolojik savaşta komutanlarının bu süreci iyi yönetemediğini ileri sürerek 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa edip mücadelesine siyasi olarak devam etme kararı almıştır” dedi.

Ertürk’ün 2009-2014 yılları arasında kumpas davalarıyla ilgili süreçte de askerlerinin yanında yer alarak muharebe ortamına benzer koşullarda ön saflarda bulunduğunu aktaran Erakyol, “Komutanımı zikzakları olmayan dosdoğru örnek bir Mustafa Kemal askeri olarak görüyorum” dedi.

 

“İRAN’A MÜDAHALE HAZIRLIKLARI VAR”

“Demokratik ülkelerde yapılanlardan, yapılmayanlardan, yapılamayanlardan iktidar iradesi sorumludur” diyen eden Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, “Taş taş üstünde koymadılar. Büyük Ortadoğu Projesi çokça söyleniyor. ABD, Türkiye’nin de bulunduğu bölgenin siyasi haritasını değiştirmek istiyor. Etnik parçalara bölmek istiyor, yani tecavüz. Ama sizin ülkenizden biri çıkıyor, ülkemize karşı olan bu planın ben eşbaşkanıyım diyor. Eşbaşkanlık konusunda ciddi mesafeler kat etti AKP. Ülkemizin geldiği hali görüyorsunuz. İran’a kadar müdahale hazırlıkları var bizi bunun parçası yapmak istiyorlar. Suriye’deki savaşta 8. yıldayız. Türkiye oradaki vekalet savaşına odun taşıdı, güney sınırlarımızı kevgir etti. Biz bu yanlışın içinde olmasaydık ülkemize dört milyona yakın Suriyeli sığınmacı gelmeyecekti. İktidar 31 Mart yaklaşırken ‘Beka sorunu var’ diyerek sizden destek istiyor. Türkiye’nin beka sorunu iktidar iradesidir. Beka yani yaşamsal tehlike için en önemli şey iç barış. Türkiye’nin iç barışını iktidar iradesi dinamitlemiştir. Sorunların sebebini oluşturanlar çözümünü bulamazlar” dedi.

Türkiye’nin sadece Suriye’de değil Irak’ta, Libya’da, Bulgaristan’da ve Makedonya’da da dış siyasette büyük yanlışlıklar yaptığını öne süren Ertürk, AKP’nin Bulgaristan’da kurdurduğu siyasi partinin ülkedeki Türk oylarının bölünmesine yol açtığını ve Türklerin artık hükümette temsil edilemediğini söyledi. Ertürk, Makedonya’ya Türkiye’den gönderilen imamların da Atatürk düşmanlığı yaparak o bölgedeki soydaşları etkilemeye çalıştığını aktardı.

Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki hakları konusunda yanlış yapmayan tek ülkenin Suriye olduğunu ancak mevcut iktidarın buradaki emperyalist vekalet savaşına odun taşıdığını belirten Ertürk, iktidar, FETÖ ve emperyalizmin ortaklaşa kurdukları kumpaslarla Türk Ordu’na büyük zarar verdiklerini kaydetti.

 

“15 TEMMUZ’UN EN BÜYÜK SEBEBİ İKTİDAR”

15 Temmuz darbe girişiminin en büyük sebebinin iktidar olduğunu iddia eden Ertürk, “Ben 2013’te iktidarla FETÖ kapışmamışken Amerika’ya gittim. Niçin gittim içeri alınan arkadaşlarımın hesabını sormak için farkındalık yaratmak için. FETÖ’yü Pensilvanya’da telin eden eyleme katıldım. Ben o gün orada, darbe hazırlığı içinde olduğunu, darbe yapıp Türkiye’ye Humeyni gibi gelmeye çalıştığını anlatırken iktidar milletvekilleri el etek öpüyorlardı, şefaat dileniyorlardı. Şimdi bugün herkese FETÖ’cü diye saldırıyorlar, kim FETÖ’cü? FETÖ’cü sizsiniz. Ergenekon, Balyoz ve diğer kumpas davalar olmasa AKP’nin önü bu kadar açılamazdı. Türkiye, Ortadoğu bataklığına batmazdı. 15 Temmuz’un en büyük sebebi iktidardır” diye konuştu.

Türkiye’de kumpas davalarla denge-kontrol mekanizmalarının saf dışı bırakıldığını söyleyen Ertürk, iktidarın böylelikle açılım politikalarına giriştiğini belirtti.

 

“ORTAÇAĞ KAFASI AYDINLANMAYI ENGELLEYEMEZ”

Ortaçağ’dan çıkışın gücün koldan akılla geçmesiyle yaşandığını söyleyen Ertürk, Atatürk’ün yüzyılları kapsayan aydınlanmayı Türkiye’de birkaç yılda sağladığını anlattı. Türkiye’nin koşullar ne olursa olsun aydınlanma yolundan ayrılmayacağını söyleyen Ertürk, “Aydınlanma bir virüs gibidir girdi mi çıkmaz. Hiç merak etmeyin %100 bu mücadeleyi biz kazanacağız. Ortaçağ kafası aydınlanmayı yenemez. Ama bize acı çektirebilirler. Türkiye, aydınlanma yolunda gidiyor. Batı istikametine doğru giden bir otobüs gibi düşünün. Mevcut iktidar bu otobüsün içinde giderken bizi ancak arkaya doğru koşturabilir ama aydınlanmayı engelleyemez” dedi. Konferans daha sonra soru-yanıt bölümüyle tamamlandı. Konferans sonrası ADD Ödemiş Şube Başkanı Gürcay Işık ziyaretin anısı olarak Ertürk’e yörenin simgesi Efe heykelciği takdim etti.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı