Advert
Advert
Advert

Pakdemirli’den Ödemiş ve Tire’ye 14 Şubat hediyesi!

Pakdemirli’den Ödemiş ve Tire’ye 14 Şubat hediyesi!
Pakdemirli’den Ödemiş ve Tire’ye 14 Şubat hediyesi! Küçük Menderes
Bu içerik 1456 kez okundu.
Advert

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Küçük Menderes mesaisinde Kiraz, Ödemiş ve Tire’de vatandaşlara seslendi. Pakdemirli, Ödemiş’te, Tarım ve Kredi Kooperatifleri’nin Ödemiş ve Tire’de kuracağı fabrikalar için 14 Şubat’ta ihaleye çıkacaklarını açıkladı. Pakdemirli, Bozdağ Kayak Merkezi’nin gelecek kış sezonuna hazır hale getirilmesi için çalışacaklarını duyurdu.

Güne Kiraz programı ile başlayan daha sonra Ödemiş’te Balabanlı Mahallesi ve Bademli Mahallesi’nde vatandaşlarla buluşan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli önemli mesajlar verdi. Pakdemirli’ye İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, AK Parti Ödemiş Belediye Başkan Adayı Münir Bezmez, kurumların temsilcileri de eşlik etti.

Balabanlı’daki program öncesi geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti. Özel eğitimli köpek program alanında arama yaptı. Alana gelenlerin de üstü Jandarma ekipleri tarafından tek tek arandı.

 

BADEM, İKİ TALEBİ GÜNDEME TAŞIDI

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, Küçük Menderes havzasının AK Parti iktidarları döneminde barajlarla ve göletlerle donatıldığını ifade etti. Tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunların hükümetin atacağı adımlarla aşılacağına inandıklarını belirten Badem, Tarım Kredi Kooperatifi’nin Ödemiş ve Tire’de kuracağı fabrikalar ve Bozdağ’da çığ tehlikesi nedeniyle yıllardır kapalı durumda olan Bozdağ Kayak Merkezi’nin çığ önleme bariyerleri konusunda Ödemiş’in ilgi ve destek beklediğini söyledi.

 

“NE KADAR DESTEK BORCUMUZ VARSA KAPATIP GELDİM”

Pakdemirli “Ben de bu işlerin içindeyim sizler gibi. Bu işler kazanması zor olduğu halde bereketlidir. Çok çalışırsın ama bereketi yanında gelir. Allah'a şükürler olsun ki bu topraklardan bu topraklara ait bir Tarım ve Orman Bakanı çıktı bu konuda da sizlere ve sizlere tabii en önemlisi de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Onun selamlarını sizlere getirdim. Sadece selamlarını getirmedim çiftçiye ne kadar borcumuz varsa, ne destek borcumuz varsa bunların hepsine ocak ayı itibariyle kapatıp geldim. Desteklerini almayan var mı aramızda şükür? Allah'a şükür yok. 2018 alacaklarının erken ödenmesi ile ilgili bir çalışma yapıyoruz.  Yani ‘Mevcut hakedişlerin hepsini ödeyebilir miyiz’ diye bir çalışma yapıyoruz ama bütçe kaynakları içerisinde değerlendireceğiz” dedi.

 

“BİZLER DE UYUYAMADIK”

Ağustos’ta döviz üzerinde oynanan oyunun maliyetleri artırdığını aktaran Pakdemirli, “Bu durum sizleri de biraz zorladı bunun da farkındayım. Bizler de uyumadık. ‘Girdileri nasıl geriye çekebiliriz ne yapabiliriz?’ Bunları konuştuk sektörü ile konuştuk. Tarım Kredi Kooperatifleriyle görüştük. Siz üreticileri rahatlatmak anlamında gübre fiyatları ne kadar geriye çekebiliriz yem fiyatlarını ne kadar geri çekebiliriz hep peyderpey ilerledik. Önce bir %10’u aldık, sonra %5 aldık, bir daha %5 geçen hafta aldık. Olabildiğince sektörü regüle etmeye sizleri de girdi fiyatları açısından rahatlatmaya çalışıyoruz. Buğday-arpa konusunda desteklerimizi arttırdık. Birçok konuda da desteklerinizi arttırmaya sizlerin rahatlatması konusunda gerekeni yapmaya çalıştık” dedi.

 

İKİ FABRİKANIN İHALESİ 14 ŞUBAT’TA

Tarım ve Kredi Kooperatiflerinin Ödemiş OSB ve Tire OSB’de kuracağı fabrikalarla ilgili bilgiler veren Pakdemirli, “14 Şubat'ta ihalesini yapacağız. İhalesi yapıldıktan sonra da en kısa zamanda temeli atılacak. En kısa zamanda temelini de atıp İnşallah bu fabrikanın da buraya bölgemize bölgemiz ekonomisi desteğini inşallah göreceğiz. Bana toplulaştırmayla ilgili konular aktarıldı. 19 bin hektarlık alanın 12 bin hektarı tamamlanmış. Yollarla ilgili eksiklikler var. Bu sene onların da ihalelerini yapıp inşallah tamamlayacağız. Ben de önceliğe alınması için gerekli talimatı verdim” dedi.

Bozdağ Kayak Merkezi’nin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sorumluluk alanında olduğunu hatırlatan Pakdemirli, “Bozdağ Kayak Merkezi konumuz var. Ben de kayak seven ve zamanında da Bozdağ’a gelip kayak yapmış bir insan olarak söylüyorum; Bozdağ'ı tekrar biz inşallah önümüzdeki sene kış turizmine açmamız lazım. Gençlerimiz için çok önemli. Bozdağ’a bakın burada karları görüyorum. Bu karı kâra çevirmemiz lazım. Avusturya'da milli gelirin yüzde 50-60'ı sadece kardan geliyor. Eğer gençlerimiz  burada güzelce spor yapsınlar, bir yandan da bu işten para kazansınlar, bölge ekonomisi bu işten para kazansın istiyorsak biz bu konuda üstümüze düşeni yaparız. Orman Genel Müdürümüzle de hemen ayaküstü görüştük. O da ‘Önümüzdeki sezona inşallah yetiştiririz’ dedi. Önümüzdeki sezona yetiştirecek şekilde” dedi.

 

“İZMİR’DE FOTOĞRAF HEP AYNI”

İzmir’de geçen çocukluk yılları ile şimdiki İzmir’in aynı fotoğraf karesi olduğunu sözlerine ekleyen Pakdemirli, “Menderes'ten itibaren başlayan Özal'a Demirel'e süren ve Recep Tayyip Erdoğan ile en yüksek mertebesine varan bu hoş sedanın devamını istiyoruz değil mi? Neden devamlı istiyoruz? Münir Bezmez kardeşimizi inşallah destekleyeceğiz. Ama sadece Münir Bezmez de değil. İnanıyorum ki İzmir de bu defa makus talihini yenecek. Benim yaşım 46. 4'e bölersek ilk çeyreğini İzmir'de geçirdim son çeyreği geri İzmir'de geçirdim. Fotoğraf karesi aynı. Artık İzmir'in hizmete ihtiyacı var. Ödemiş, AK Parti belediyeciliği ile tanıştı. Ama ne kadar yaparsanız yapın ilçe ile Büyükşehir aynı olmadığı zaman yeterli hizmet alınamıyor. O yüzden hemen ilçede hem büyükşehirde sizlerin o değerli desteği çok önemli. Büyükşehir’de Nihat Zeybekçi o da İzmirli; Denizlili ama İzmir'de senelerdir iş yaptı. O da Ege'nin Efesi sizler gibi. Ona da destek Bezmez’e destek inşallah bugünkü belediyeciliğin ötesinde bir belediyeciliği tadalım. Benim de tabii size sözüm olsun. Bakanlığımızın gücü yettiği sürece hükümetimizin gücü yettiği sürece ben de Ankara'da sizlerin elçisi olarak sizin isteklerinizi dile getirip sizin isteklerinizi birebir elçisi takipçisi olacağım. Benim sizlere sahip çıktığım kadar sizlerin de bölge insan olarak bölgenin evladı olan bana Ege'de sahip çıkacağınıza eminim. İnşallah 31 Mart'ta Münir Bezmez başkanı seçtikten sonra tekrar buluşalım. Sizlerle sohbet edelim hasbihal edelim” diye konuştu.

 

BEZMEZ: “TARIM VE HAYVANCILIK İÇİN KOORDİNASYON MERKEZİ KURACAĞIZ”

Pakdemirli daha sonra Bademli Mahallesi’ne geçerek Yeşil Bademli Kooperatifi’nin üyelerinin katıldığı toplantıda konuştu.

Buradaki toplantıda konuşma yapan AK Parti Ödemiş Belediye Başkan Adayı Münir Bezmez, “Belediyecilik demek sadece yol köprü veya park bahçe bu tür hizmetler değil bunun yanında bölgenin de ekonomik sorunları ile ilgilenmek onlara destek Olmaktır. Bu çerçevede nasip olursa göreve geldikten sonra belediye bünyesinde bölgemizin özellikle tarımsal konularında fidancılık konularında hayvancılık konularında sıkıntılarının giderilmesi üreticilerin önlerinin açılması için belediye bilgisinde bir Koordinasyon Merkezi kuracağız ve hizmetleri çerçevesinde bakanlığımızdan valiliğimizden destek bekliyoruz sayın

 

ŞENGÜL: “İŞSİZLİĞE OSB ÇÖZÜM OLACAK”

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül de İzmir’den, Ege’den bir Tarım Bakanı çıkmasının şansını yaşadıklarını ifade ederek, “Bir sıkıntı olduğunda Allah’a şükür hemen ulaşıyoruz, çözüm buluyoruz” dedi. Bölgedeki işsizliğe Ödemiş OSB’nin çözüm olacağını ifade eden Şengül, “Ödemiş, AK Parti kurulduğundan beri hiçbir zaman desteğini esirgemedi. Bizler de il başkanları olarak, milletvekilleri olarak, teşkilattaki insanlar olarak, belediye başkanlarımız olarak Ödemiş'in sorunlarıyla hep yakından ilgilendik, ilgilenmeye de devam edeceğiz” dedi.

 

“ET İTHALATI 2021’DE BİTECEK”

Tarımda dünya 6.’lığı, Avrupa 1.’liği noktasında olduklarını söyleyen Pakdemirli, “Toprak ve suyu birlikte yönetir hale geldik. Bunun yanında orman ve tarım alanlarını birlikte planlamamız gerekiyordu. İşte bunu da yapmaya başladık” diye konuştu.

Et ithalatının 2021 yılında sona ereceğini söyleyen Pakdemirli, “Etle ilgili birçok eleştirimiz var. Son dönemde etle ilgili tüketim artığı için, bazen eksik kalıyor. Bazen ithalat yapılabiliyor ama inşallah 2021 yılı sonu itibariyle herhangi bir ithalatımız olmayacak. Buna rağmen sığırda Fransa'dan sonra Avrupa'da yine ikinci sıradayız” diye konuştu.

Fidancılığın merkezi Bademli’de fidancılık sektörüne de önemli müjdeler veren Pakdemirli, “Bugün mevcut orman fidanlıklarından ihtiyaç fazlası olanlarını özel fidanlık sahiplerine kiraya veriyoruz. Bunun yanında ormanlık alanlarda süs bitkilerini de yetiştirilebilecek özel orman fidanlığı kurulmasında izin vermesini sağlayacağız.

Bizler sizin emrinizdeyiz, sizler için varız. Ormanlık alandan geçen enerji nakil hatları ile yangın emniyet yolları. Bilirsiniz boştur o bölgeler. O yerlere de yem bitkileri ekeceğiz. Sizler hayvanlarınızı oralarda bedavaya otlatırken ormanları da korumuş olacağız. Orman vasfı bozulmuş arazileri çiftçilerimize 49 yıllığına tahsis edeceğiz. Yabani zeytin ağaçlarını da meyve verir hale getireceğiz” dedi.

 

“İTHALAT İHRACATI KARŞILAMIYOR”

Süs bitkilerinde ithalata razı olmadığını söyleyen Pakdemirli, “Süs bitkilerinde daha önce %21 üretim alanı varken %51’e çıkarmışız. İhracatımız 60 milyon dolar iken ithalata 80 milyon dolar harcamışız. Yani hala ihracatımız ithalatımızı karşılamıyor. Burada yapacak çok şeyimiz var size şunu söyleyeyim. İzmir Büyükşehir Belediyemiz yeterli desteği yapmadı. Buradaki üreticilerimiz İstanbul'a sattı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sattı ama İzmir Büyükşehir Belediyesi gerekli alımı yapmadı.  Hem Nihat Zeybekci'ye hem de değerli dostum Münir Bey’e desteğinizi bekliyorum. Bu konuda da 31 Mart'ta inşallah daha iyi bir İzmir için, daha çok hizmet alan bir İzmir için hep birlikte uyanacağız. Çünkü ben İzmir’de CHP’den hizmet görmedim” dedi. Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyesi aynı olmayınca olmuyor. O yüzden yani oy zarfını paketlerken tabii ki iyi düşünmek lazım” dedi.

Yerel seçim gündemine de değinen Pakdemirli, “Ben bölgenin evladıyım, bunu tehdit olarak algılamayın. Ama beni görmek istiyorsanız seçeceksiniz adamı. Tabii ki ben 81 ilin bakanıyım. Siyasi davranmamakla ilgili sözüm var. Başka bir partinin belediye başkanı ile ne kadar hemhal olabilirsek o kadar oluruz. Ama bu başkanımız dostumuz olacağı için ne konu varsa konuşacağız, hep birlikte inşallah çözümler bulacağız” dedi.

 

“BAŞKANLIK SİSTEMİNİN DEVAMININ GELMESİ GEREKLİ”

31 Mart yerel seçimlerinin Başkanlık sisteminin tasdik edilmesi havasında geçeceğini kaydeden Pakdemirli, “Özal ile Türkiye prangalarından kurtuldu. Ama 1990’larda Türkiye kendini koalisyon kıskacının içinde buldu. Gelecek nesillerimizi garanti alamayacağımız bir sistemle karşı karşıyaydık. 2000’li yılarda sizlerin de teveccühü ile AK Parti iktidarı ile Türkiye bugünkü konumuna geldi. Ama uzun sürekli iktidarlarda da çeşitli sorunlar olabiliyor. O yüzden Türkiye’nin A Parti, B Parti’den bağımsız, koalisyon çıkarmayan bir sisteme ihtiyacı var. O nedenle başkanlık sistemi getirildi. Şimdi başkanlık sistemi geldi, henüz eksikleri var. Türkiye her zamankinden daha fazla büyüyecek, çocuklarımıza daha güzel bir ülke bırakacağız.

Bunun devamının gelmesi gerekli. Bu seçimlerde biraz daha bunun tasdik edilmesine oynayacağız. Bu seçimlerdeki AK Parti’nin oy kaybı ‘Parlamenter sisteme dönüşün bir isteği’ olarak algılanacaktır. Bu yüzden hangi partiye gönül vermiş olursak olalım, demokrasinin gelişmesi için, bu işin devamı ve başkanlık sisteminin rayına oturması için bir defalığına daha AK Parti’ye devam dememiz gerekiyor. Bir yandan AK Parti belediyeciliğinin devamını istiyorsak bu desteği hep birlikte vereceğiz” dedi. Pakdemirli, Ödemiş programının ardından 17.00 sularında Tire’ye hareket etti.

Başar Uçar

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
mağdur     2019-02-07 Kaymakçı-Ödemiş Yolu?????????
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı