Advert
Advert
Advert

Kiraz’da 'Veteriner Fakültesi' açılışı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDE KİRAZ’DA KURULAN VETERİNER FAKÜLTESİ CUMA GÜNÜ YAPILAN TÖRENLE AÇILDI.

Kiraz’da 'Veteriner Fakültesi' açılışı
Kiraz’da 'Veteriner Fakültesi' açılışı Küçük Menderes
Bu içerik 2316 kez okundu.
Advert

Turgay  Konuralp

Geçtiğimiz yıl 6 Haziran'da Kiraz’da kurulması için onay verilen Veteriner Fakültesi açılışı Cuma günü yapıldı. Eski Kiraz Belediye Hizmet Binasında yapılan fakülte binası açılışına çok sayıda konuk katıldı.

Açılışa gelen Rektör  Nükhet  Hotar Okkataşı mevkiinde çiçeklerle karşılandı. Tören, belediyenin hizmet binası olarak kullandığı bina önünde bir dakikalık saygı duruşu başladı. İstiklal Marşı’nın  okunmasının ardından Kiraz Halk Eğitim Merkezi Zeybek ekiplerinin gösterileri izlendi.

Törene Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak, Kiraz İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Nazmi Dinçer, Kiraz İlçe Emniyet Müdürü Ömüray Bozkurt, AK Parti Kiraz İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Özen ve davetliler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, "Biz göreve geldiğimiz günden itibaren en önemli projelerimizden biri ilçemizde bir Veteriner Fakültesi açılmasıydı. Bir eğitimci olarak canıgönülden burası için neler yapabileceğimizi düşünürken, herkes canla başla çalışmaya başladı. Aslında bu faltültenin ilçemizde açılması çok büyük bir emeğin, çok büyük bir fedakarlığın ortaya çıkışıdır. Bu anlamda, Kiraz'daki tüm hemşerilerim dahil olmak üzere bugüne kadar emeği geçen herkese, personelimize, üniversitemizde çalışan tüm ekibimize teşekkür ediyorum" dedi.

Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak da Kiraz’da Cumhuriyet tarihinde eğitim alanında önemli bir hizmetin temelinin atıldığına dikkati çekerek “Bugün meslek hayatımın en kıvançlı gününü yaşıyorum. Kiraz ilçesinin hatta tüm Küçükmenderes havzasının Cumhuriyet tarihi boyunca belki ötesini bile sayabiliriz. Eğitim alanında bilim alanında kültür alanında yaptığı en büyük atılım. En büyük yatırım. Bu tarihi anda burada görev başında bulunmak benim muhtemelen hayatım boyunca şerefle taşıyacağım en önemli iftarlardan biri olacak.” Dedi.

AK Parti eski milletvekili olan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar'a da ayrıca teşekkür eden Belediye Başkanı Özçınar daha sonra "Bu işe ilk başladığımızda, en büyük emek onundur. Kendisi bizim için vekilden öte Kiraz'ın bir ablasıydı. Her zaman sahip çıkan biriydi. ve babamın Veterilerlik Fakültesi açılması gibi bir projesi vardı. Gerçekten çok istemiştim. Babam için hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum" dedi. Konuşmasının ardından duygulandığı gözlenen Özçınar'ı Rektör Prof. Dr. Hotar teselli etti.

 

'FAKÜLTEMİZ İZMİR'DE İLK'

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar da yaptığı konuşmada şunları kaydetti: "Veteriner Fakültemiz, İzmir'de bir ilk, Türkiye'de ise 22'nci. İzmir'de bir ilk olan bu fakültemizi önce Allah'a, sonra sizlere emanet ediyoruz. Biz bu yola inanarak çıktık. Bunun çok yakın takipçisi olan Belediye Başkanımız, Kaymakamımız, Kiraz'ın tüm yerel dinamikleri, meclis üyeleri ve halkı ile buna inandık. Bunun dışında Kiraz'a ilişkin dinamikleri, kazanımları, halkın sahip olduğu fırsatları bir kenara koyarsak, fakülte olma adına bir takım karşı görüşlerle de karşılaştık. Ama dedik ki 'Bu bize emanet. Biz buna inandık. Bütün Kiraz arkamızda. Üniversitemiz, senato kararıyla arkamızda. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu imzaladı, kabul etti. Kendisi arkamızda. Dolayısıyla şu an helva yapmak için tüm malzememiz hazır. O halde İzmir'in hatta Türkiye'nin ve gelecekte dünyanın en güzel helvasını yapmaya hazır mıyız? Evet biz buna inanıyoruz. Biz buranın bir Veteriner Fakültesi olmasının ötesinde bir hayvancılık üssü, modern bir eğitim kurumu, bir araştırma kurumu, bir örnek bölge olacağına inanıyoruz. Bunun için tüm fiziki çabamız, fiziki desteğimiz, sizlerin arkasında" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Hotar, konuklarla birlikte kurdele keserek fakültenin açılışını yaptı.

 

HOTAR’A KAYMAKÇI’DA BÜYÜK İLGİ

Fakültenin açılış töreninin ardından İzmir’e dönen İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Nükhet  Hotar’ı Kaymakçı’da sevgi gösterileri ile karşılandı. Kaymakçı’nın eski belediye başkanı ve Ödemiş Belediye meclis üyesi Halil Güler ile bir grup Kaymakçılı vatandaş, Hotar’ı tezahüratlarıyla karşıladılar.

Ödemiş Belediye Meclis üyesi Halil Güler “Bilindiği üzere Kaymakçı mahallesinin insanları her zaman özellikle dışarıdan gelen insanlara en güzel misafirperliğini gösteren bir yerdir. Bu kapsamda yine gerek siyasi hayatındaki daha önceki çalışmaları ve gerek şu anda görev yaptığı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesindeki rektörlük çalışmasıyla her zaman takdir ettiğimiz rektör Hotar’ı Kaymakçı’da aramızda bulunmasından son derece büyük bir mutluluk duyduk” dedi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı