Advert
Advert
Advert

47 yaşına girdiği gün rekor denedi

47 yaşına girdiği gün rekor denedi
47 yaşına girdiği gün rekor denedi Küçük Menderes
Bu içerik 3594 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te yaşayan ve kilo vermek için başladığı sporu aralıksız 3,5 yıldır sürdüren Hür Şengül, 1 saat 51 dakikada arka arkaya 3030 kez “Leg raise” egzersizi yaparak rekor denemesine imza attı. 47 yaşındaki spor sevdalısı Şengül, hedefinin Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek olduğunu söyledi.

Ödemiş’te yaşayan 47 yaşındaki Hür Şengül, fazla filolarından kurtulmak için başladığı sporu 3,5 yıldır sürdürüyor. Salı Pazarı’ndaki Elit Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde 97 kilodan 75 kiloya inen Şengül, yaş gününde rekor denemesine imza attı. Her gün çalışmalarını sürdüren Şengül, “Leg raise” adı verilen egzersizi 1 saat 51 dakika içerisinde aralıksız şekilde 3030 kez tekrarlayarak genç sporculara taş çıkardı. Hedefinin bu alanda Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek olduğunu ifade eden Şengül, kendisine rakip olmak isteyenlere de meydan okudu.

 

Kilo vermek için spora başladı, yaşam biçimine dönüştü

Şengül, “2015 yılında kendi çalışmalarımla 110 kilodan 97 kiloya indim. Ama sağlıklı şekilde bir eğitmen eşliğinde çalışmam gerektiğine inanarak Elit Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne geldim. Murat Akçıl hocamızla birlikte çalışmalara başladım. 97 kilodan hızla 70’li kilolara indim. Bu tabii ki düzenli hayat, dengeli beslenme ve egzersiz ile oldu. Sonrasında da sporu bir yaşam biçimi haline getirdim. Her gün salonda çalışmalarıma devam ettim. Alt karın çalışması olarak niteleyebileceğimiz bir egzersiz olan ‘Leg raise’ için uzun uğraşlar verdim. Pek çok kişiyi zorlayabilecek bu egzersizi aralıksız şekilde binlerce kez tekrarlayabildiğimi gördüm ve bunun üzerine kendimi geliştirdim. Bu alanda bir rekor kırıp tarihe geçme düşüncesi ile bugün de hem sayı hem de süre anlamında bir rekor denemesinde bulundum. 1 saat 51 dakika içerisinde 3030 tekrar yaptığımı gördüm. Kendimi çok iyi hissediyorum. Murat Akçıl hocama bana sporu sevdirdiği için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Hedefi Guiness Rekorlar Kitabı

Şengül hedefinin bu denemeyi Guiness Rekorlar Kitabı hakemleri önünde gerçekleştirmek olduğunu ifade ederek, “Bu egzersiz ile bir kişi rekor kırmak istemiş ABD’de ancak egzersizi yaparken elleriyle bir demirden güç aldığından kabul edilmemiş. Ben ellerimi iki yanıma koyarak bu egzersizi yapıyorum. Çok daha zor ama ben alıştım. 2500 lira kadar bir ücret gerekiyormuş Guiness Rekorlar Kitabı başvurusu için. Bunu sağlayabilirsem başvuru yapıp Ödemiş’te bir rekor denemesi gerçekleştirmek istiyorum. Ödemişli birinin böyle bir rekorla tarihe geçmesini hedefliyorum. Sağlıklı bir hayat için mutlaka uzmanların eşliğinde spor yapılmasını her yaştan hemşehrilerime öneriyorum” dedi.

 

“Gençlerimiz için önemli bir örnek”

Elit Sağlıklı Yaşam Merkezi işletmecisi Murat Akçıl da “Hür Şengül ağabeyimiz gençlerimiz için önemli bir örnek. Spor sevdalısı, sporu bir kilo verme unsuru olarak değil bir yaşam biçimi olarak gördü. Bugün de yaptığı egzersizlerle rekortmen olma noktasına geldi. Çok azimli ve titiz. Kendisi merkezimize kilo vermek için düzenli bir hayat yaşamak üzere başvurmuştu. Önce kilolarından kurtuldu şimdi de sağlıklı bir hayat için her gün ortalama 3 saate yakın salonumuzda çalışıyor. Oldukça disiplinli bir hayatı var. Hür Şengül’ü herkese örnek gösteriyoruz. Umarız bu egzersiz ile kırdığı rekor bir gün tarihe de geçer. Hem ilçemizin tanıtımına bir katkı olur hem de her yaştan insanımıza örnek teşkil eder. Kendisini canı gönülden kutluyorum” diye konuştu.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli