Advert
Advert
Advert

Ödemiş’in tarihe gömülen Tekstili belgesel oluyor

TÜRKİYE’NİN İLK ÇOK ORTAKLI HALK ŞİRKETİYDİ

Ödemiş’in tarihe gömülen Tekstili belgesel oluyor
Ödemiş’in tarihe gömülen Tekstili belgesel oluyor Küçük Menderes
Bu içerik 1049 kez okundu.
Advert

                2009  yılında senaristliğini yaptığı “Sular çekilmeden” adlı kısa filmle, Hollanda Amsterdam’da yapılan Çocuk Sağlığı ve Çevre konulu kısa film yarışmasında dünya ikinciliği ile adını duyuran emekli öğretmen Osman Berber belgesel çekmeye devam ediyor

                2010 yılında yine Mehmet Genç ile birlikte yaptığı “Topaç- Bir Başarı Öyküsü” film ve ardından 2011 yılında çalışmalarını sürdürerek, adı “satılık köye” çıkan Lübbey köyünün satılmaması ve halkta duyarlılığı arttırmak amacıyla, “Terkedilmiş Bir Kartal Yuvası- Lübbey” adıyla ses getiren bir belgesele imza atmışlardı.

                Bu arada, yönetmen Mehmet Genç ve senarist Osman Berber, her geçen gün kültüre olan ilgilerini yaptıkları eserlerle gündeme getiriyorlardı. 2013 yılında Suriye’den göçü ve göç edenlere karşı insanların önyargılarını konu alan ve henüz gösterime girmeyen  “Elma Şekeri”  adlı kısa filmi yaptılar.

                Yine, 2017 yılı Şubat ayı başlarından başlayarak çeşitli etkinlik ve organizasyonlarla çalışmalarına devam eden Ödemiş Sanat Etkinlikleri Merkezi (ÖSEM) bünyesinde yazar, kitapçı, Ödemiş Fikir - Sanat Kulübü üyesi Behiç Duygulu Belgesi'nin çekimlerini tamamladı.

 

Yaklaşık bir yıldır materyal topluyor

                Bir yıldır röportajlar yaparak, belge, bilgi ve görseller toplayarak çalışmalarını sürdürdüğü yeni belgeselin "Türkiye'nin İlk Halk Sektörü Efsanesi- Ödemiş Tekstil'de sona gelindiğini belirten Osman Berber, "1971 yılı başlarında 12 kişilik girişimci bir çekirdek kadroyla yola çıkan idealist bir avuç Ödemişli ve bu girişimi gönülden destekleyen Kaymakam Yusuf Doğan ile yatırımı yönlendiren Ege Üniversitesi Ekonomi Kürsüsü Profesörü Doçent Doktor Oğuz Çataloğlu’nun çalışmalarını okuyunca bunun bir belgesel olabileceği fikri oluştu.

                Belgeselin senaryosunu yazan ve yönetmenliğini yapan Osman Berber, "Ayrıca, Elektrik Mühendisi, Ödemiş Belediyesi’nin önceki dönem Belediye Başkanı ve şimdi de Belediye Başkan Aday Adayı olan Bekir Keskin'in, fabrikanın kuruluşundan başlayarak, geçirdiği safhaları ve kapanış sürecini anlattığı “Ödemiş’te Bir Tekstil Fabrikası Vardı” adlı kitabından yola çıkarak bu belgeseli çekmeye karar verdim."  dedi.

                Ödemiş Tekstil Fabrikası’nın kapanmasının, Ödemiş’te insanların birlikte iş yapma ve girişimcilik şevkini kırdığını belirten Osman Berber, " Ödemiş Tekstil Fabrikası ülkemizdeki ilk “Çok Ortaklı Halk Şirketi” olması çok önemlidir. Konunun fikir ve proje olarak o tarihi dönem içerisinde değerlendirilmesi ve yaşanan olumsuz sonucun nedenlerinin tarafsızca ortaya konması gerekir. Yoksa olumsuz bir olaydan olumlu bir sonuç çıkarmak mümkün değildir." diyerek önümüzdeki günlerde tamamlanacak olan belgeselin tüm ödemişiler tarafından mutlaka izlenmesi gerektiğini ifade etti.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti