Advert
Advert
Advert

Köyünü kooperatifçilikle kalkındırıyor

KOOPERATİF YENİLİKLERLE BÜYÜYOR

Köyünü kooperatifçilikle kalkındırıyor
Köyünü kooperatifçilikle kalkındırıyor Küçük Menderes
Bu içerik 3542 kez okundu.
Advert

Açılacak şarküteri önüne konacak süt matikle, 24 saat süt alma imkânı sağlanacak. İnternetten siparişlerle evlere servis yapılacak.

Ödemiş’e 7 km uzaklıktaki eski köy, Büyükşehir yasasına göre, mahalle olan Gereli’de, takdir edilecek çalışmalar yürütülüyor. Aynı köyde doğan bir sağlık memurunun önderliği ile köyde 2005 yılında kurulan kooperatif, köy halkı için bir kurtarıcı oldu. Önceleri ortak bulmakta zorlanan Gereli Köyü Tarımsal kalkınma kooperatifi, şu anda 210 ortakla yeniliklere imza atıyor. Günde 35 ton süt toplayan kooperatif, her geçen gün yeni donanımlarla bölgede ilgi odağı haline geldi. Süt üreticisinden 1.65 liradan alınan çiğ süt, 1.70 liradan satılıyor. Halkın büyük bir bölümü umudunu kooperatife bağlayarak geçimini sürdürmektedir.

 

Başkanlar arasında parlayan bir yıldız

43 yaşındaki iki çocuk babası Mustafa Gerçek, sağlık meslek lisesini bitirdikten sonra, köylüsünü ekonomik yönden kalkındırmak için neler yapabileceğini düşündü. Türkiye’de birçok kooperatifi gezdikten sonra,  2005 yılında tarımsal kalkınma kooperatifi kurmaya karar verdi. Köylülerin ilk önceleri pek önemsemedikleri bu fikir Mustafa Gerçek’in çabalarıyla eyleme dönüştü. Köylüler Mustafa Gerçek etrafında toplanarak Gereli Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurdu.  

Gereli, Gerçekli, Türkönü,  Kışla mahallelerinden süt toplamaya başladılar. Gelirler küçük küçük de olsa artmaya başlayınca şu an içinde bulundukları kooperatif binasını satın aldılar. Ayrıca belediyeden kiraladıkları bir binayı de süt toplama merkezi haline getirdiler. Yine kooperatif satın aldığı araziye kendi mandırasını inşa edip peynir ve lor üretimine başladı. Süt toplama depoları kuran kooperatif, bir yanında sütün hijyenik ortamlarda üretim yapılması için laboratuar da kurdu.   Bu aşamaya kadar rutin mevzuat uygulamalarına uymak dışında devletten hiç yardım, destek almayan kooperatif, ortaklarına yeni imkanlar aralamayı sürdürüyor. 4,5 tonla başlayan süt toplama işi, şu anda 35 tona çıktı. Bu miktarın giderek artacağı belirtiliyor.

 

Ot paketleme makinesi kooperatiften

Kooperatif yönetimi, üretici için önemli   bir sorunu da  çözdü. Köyde az sayıda olan ot paketleme makinesini kooperatif olarak satın alarak ortaklarının kullanımına sundu. İhtiyacı olan ortak kooperatife başvurarak ot paketleme makinesini traktör sürücüsüyle birlikte tarlasına götürüyor, maliyetine işini görüyor. Silaj makinesinde elini makineye  kaptırıp, sakatlananların olması da yöneticileri harekete  geçirdi. Alınan 4 sıralı bir silaj makinesi ile, kooperatifin elamanı ortakların   işlerini süratli bir  şekilde  kazasız olarak   çözüyor.    Bunun yanında,    mısır tohumu ekmek için alınan havalı  mibzer ücretsiz olarak ortaklara hizmet veriyor.

 

Sırada şehir merkezinde market var

Kooperatif üretimin yanı sıra yeni tür bir girişimciliğin de Ödemiş’te öncüsü oluyor. Ödemiş Saracoğlu  Caddesi’nde kiralanan işyeri market olarak kullanılacak, kooperatif kendi üretimi peynir, yoğurt, ayran ve  lor dışında, Türkiye’de  bulunan  birçok kooperatifin bal, peynir, zeytin, zeytinyağı, pirinç, bulgur, çay, un gibi üretimleri bu şarküteride satılacak, bu satışlardan ortaklara maddi imkan yaratılacak. Ülkede üreticiler de birbirinin ürettiğini tüketecek, üreticinin üretiminden başka bir üretici kazanç yaratacak.

1.5 milyonluk yatırım yapan kooperatif,  15 personele istihdam sağlıyor. Ocak sonunda, 2500 TL’lik ekipman alımlarıyla yükselmeye devam edecek.  2016 yılında patates fiyatlarının düşmesiyle tarlada kalan patatesler Gereli kooperatifi üzerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne satılmış, patatesler İzmir’de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştı. 3 kişilik yönetimde başkanlığı Mustafa Gerçek yaparken, başkan yardımcılığını Abdurrahman Yıldız ve Feridun Kaptan yürütüyor.

 Başkan Mustafa Gerçek kooperatif ile ilgili bilgiler aktarırken şunları söyledi: “Ben   bu  köylüyüm,  köyümü  kalkındırmak için neler  yapabileceğimi düşündüm. Halkımız  çiftçilik  ve  hayvancılıkla  geçimini  sağlıyor. Bunu  değerlendirmek için  okuldan  mezun olduktan sonra, kooperatifçilikle  halkımızın  alın terini değerlendirmek istedim.  Köyümüzde   tarımsal kalkınma  kooperatifini  kurdum. Önceleri pek ilgi görmedi, ortak bulmakta zorlandım. Şu anda 210  ortağımız var. 3  kişilik  yönetim kurulu üyelerimizle  birlikte yeniliklere imza atıyoruz. Günde   35 ton süt topluyoruz. Hedefimiz  toplanan sütün tamamını işlemek.  Kooperatifimizde tulum  peyniri ve lor üretiyoruz.  Peyderpey  tereyağı, ayran, süzme  yoğur, klasik  beyaz peynir, otlu  beyaz peynir üretimine  geçeceğiz. Mart ayında açacağımız şarküteride tüm kooperatiflerin ürünlerini satacağız.  Bu  arada Sayın Aziz  Kocaoğlu ile   anlaştık. Ürünlerimizi alacak. Şarküterimizde,  internet yolu ile   evlere  ürünlerimizi  satacağımız gibi, şarküterimiz önüne koyacağımız bir sistemle   halkımız 24 saat  süt alma imkanına kavuşacaktır. Devamlı yeniliklerle kooperatifimiz giderek  büyüyecektir.  Bunun sonucu olarak, köylümüz  alın terini  alma imkanına kavuşacaktır. Kooperatifimizde ürünlerimiz  marka olacak ve   halkımıza  en iyi hizmeti  yapma  mutluluğuna kavuşacağız.

Gülten Kır Güzel/Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu netice ile demokrasi kazandı"
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi