Advert
Advert
Advert

Ödemiş Yerel Hizmetler önünde iş bırakma eylemi

Ödemiş Yerel Hizmetler önünde iş bırakma eylemi
Ödemiş Yerel Hizmetler önünde iş bırakma eylemi Küçük Menderes
Bu içerik 2966 kez okundu.
Advert

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZ Enerji A. Ş.’nin Ödemiş’teki işçileri 2 saatlik iş bırakma eylemi yaparak Ödemiş Yerel Hizmetler Müdürlüğü önünde toplandı. DİSK’e bağlı Genel-İş sendikası üyesi işçiler İzmir’de eylem kararı alan arkadaşlarına destek olmak için Ödemiş’te 2 saatliğine iş bıraktı. Sürenin sonunda işçiler bağlı oldukları görev yerlerine dönerek işbaşı yaptı.

Edinilen bilgilere göre DİSK’e bağlı İZ Enerji personeli sendikalı işçiler İzmir’de basın açıklaması yapmak istedi. Büyükşehir Binası önüne gelip taleplerini orada iletmek ve basın açıklaması yapmak isteyen işçilere polis izin vermedi ve kalabalığı biber gazıyla dağıtmaya çalıştı. Gazdan etkilenen işçiler dumana boğuldu, coplandı. Olaylar üzerine basında çıkan birbirinden farklı haberlere ve suçlamalara açıklık getirmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

 

İzmir Büyükşehir’den açıklama

“DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'nın bugün sabah saatlerinde gerçekleştirdiği basın açıklaması sırasında yaşanan polis müdahalesi, bazı yayın organlarında okuyuculara "İzmir'de işçiler belediye binasını bastı" başlığıyla servis edilmiştir. Bu iddia kesinlikle doğru değildir. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında sıkılan biber gazından kaçan işçiler, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasına sığınmıştır. Olay bundan ibarettir.

Ayrıca ulusal yayın yapan bir internet sitesinde bu olayla ilgili haberde yer alan "Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu istedi, polis işçilere saldırdı" başlığı ve içeriğindeki "..eyleme Başkan Aziz Kocaoğlu engel olmak istedi" cümleleri kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tıpkı geçen 15 yılda olduğu gibi, sendikanın bugün yaptığı basın açıklamasına da asla müdahil olmamış, engelleme gibi bir tavır içine girmemiştir. Bunu en iyi bilen de sendika yöneticileridir.”

 

90 gündür talep bekletiliyor iddiası

İzmir’deki arkadaşlarına destek olmak isteyen ancak uzaklık nedeniyle basın açıklamasına İzmir’e gidemeyen Ödemiş’teki İZ Enerji işçileri de 2 saatliğine iş bırakarak  destek ve birlik mesajı verdiler. DİSK’in Genel-İş sendikasına bağlı işçileriler taleplerini şu başlıklarda açıkladı. İZ Enerji kadrosuna KHK ile geçen işçilerin de aynı konumdaki işçi arkadaşları gibi toplu sözleşme hakkına sahip olması gerektiğine inanan ve bu hakkın ayrımsız tüm işçilere verilmesi gerektiğinin altını çizen sendika temsilcileri, konunun defalarca Belediye ve İZ Enerji yönetimine iletildiğini, taleplerinin 90 gündür yanıtlanmadığını ifade ettiler. Bunu basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaşmak istediklerini ancak polis engeliyle bu haklarının ellerinden alındığını dile getirdiler.

Ödemiş’teki İZ Enerji işçilerinin arkadaşlarına destek olmak amacıyla 2 saatlik iş bırakma  eylemine DİSK Temsilcisi Tuğrul Kahraman da katıldı.

Gülten Kır Güzel

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu netice ile demokrasi kazandı"
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi