Advert
Advert
Advert

NİHAYET!

İtfaiye çağrısı yanıt buldu

NİHAYET!
NİHAYET! Küçük Menderes
Bu içerik 1165 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in kırsal mahallelerindeki yangınlarda itfaiyenin ilçe merkezinden beklenmesi sıkıntısının çözümü için adımlar atılmaya başlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, itfaiye müfrezeleri için Ödemiş Belediyesi’nden eski beldelerde yer talebinde bulundu. Başkan Badem, geçmiş yıllarda Büyükşehir’e yazdıkları yazılarla tahsis etmeye hazır olduklarını hatırlattı, Ovakent, Birgi ve Kaymakçı’yı önerdiklerini söyledi.

 

Gazetemiz gündeme taşımıştı

Ödemiş’te gazetemizin de “Manisa yaptı; İzmir’de niye olmasın? Eski beldeler itfaiye bekliyor” başlığıyla geçtiğimiz Kasım ayında gündeme taşıdığı kırsal mahallelerin itfaiye sorunu konusunda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin eski belde ve köylerde kurduğu itfaiye müfrezeleri örnek gösterilmişti. Bademli’de ve Çamyayla’da arka arkaya yaşanan yangınlar ve Gölcük Mahallesi’nde yaşanan yangında bir kişinin hayatını kaybetmesi yürekleri yakarken vatandaşlar da tepkilerini sosyal medyadan dile getirmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ödemiş’in üç eski beldesinde itfaiye müfrezesi kurmak üzere harekete geçti. 5 Aralık 2018 ve 20 Aralık 2018 tarihinde Ödemiş Belediyesi’ne yer tahsisi için yazılı talepte bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu talebi Ödemiş Belediye Meclisi’nin Ocak ayı olağan toplantısında görüşüldü.

Konuyla ilgili olarak eski Ovakent Belediyesi ve eski Birgi Belediyesi binaları ile Kaymakçı’daki sanayi sitesi bölgelerinde üç ayrı yer tahsisi yapılması planlanırken konu İmar ve Hukuk Ortak Komisyonu’na oybirliğiyle havale edildi. Ortak Komisyon’da görüşülecek konu önümüzdeki ay meclis gündemine gelecek ve meclis kararıyla yer tahsisi sağlanmış olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gerekli onayın çıkması sonrası itfaiye araçlarını kısa süre içinde eski üç beldede konuşlandırması bekleniyor.

 

Üç eski beldede itfaiye müfrezesi kurulacak

Ovakent, Birgi ve Kaymakçı’da oluşturulacak itfaiye müfrezeleri ile acil durumlarda kilometrelerce yol kat edecek itfaiyenin beklenmesi yerine tıpkı Manisa’nın kırsal mahallelerinde olduğu gibi ilk müdahale için itfaiye ekipleri daha kısa sürede olay yerine ulaşacak. Bütünşehir Yasası öncesi kendi itfaiye araçlarına sahip olan 9 beldeden en azından 3’ü yeniden itfaiyeye kavuşmuş olacak.

 

“Defalarca yazılı olarak başvurduk”

Ocak ayı meclis toplantısında yangınlarda ilk müdahalenin vakit kaybedilmeden yapılmasının önemine değinen Belediye Başkanı Mahmut Badem, “Eski köy ve beldelerin itfaiye konusu kentin önemli sorunlarından biri. Defalarca yazılı olarak başvurmamıza karşın herhalde imkanların elvermemesinden dolayı merkezin dışında itfaiye müfrezeleri kurulması bugüne kadar olmadı. Bugüne kadar ciddi bedeller ödedik. Bademli’de 4 ya da 5 yangında 10’a yakın yer kaybettik. Konaklı’da, Ovakent’te sıkıntılar yaşadık. Biz o zaman da Ovakent, Konaklı ve Bademli’de yer verebileceğimizi söylemiştik. Kaymakçı-Çaylı için de aynı şekilde ve diğer beldeler için. Sonuçta istediğimiz yere gelindi. Burada Selahattin Kundak başkanımıza da teşekkür ediyorum. Konaklı’da kaymakamlığın düzenlediği toplantıda itfaiye için Bademli’de yer verilebileceğini söylemiş.

Ancak makul olan hem Konaklı hem de Bademli’nin ortasında yer alan Ovakent’i düşündük. Birgi’de belediye binasının altındaki dükkanı öngördük. Kaymakçı’da da belediye binasının altında istediler ama Cuma günleri Pazar kuruluyor. Diğer mevsimler erik pazarı, salatalık pazarı olması nedeniyle araç çıkamaz diye biz Kaymakçı sanayi sitesindeki boş alana bir prefabrik bina ile çok daha kolay olabileceği ifade ettik. Onlar da kabul ettiler. Biliyorsunuz geçen hafta Zeytinlik’te bir yaşlı teyze yangında öldü. Bir daha böyle bir bedel ödemeyiz inşallah” dedi.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti