Advert
Advert
Advert

Aydın’daki çevre mücadelesine KOZA-DER desteği

Aydın’daki çevre mücadelesine KOZA-DER desteği
Aydın’daki çevre mücadelesine KOZA-DER desteği Küçük Menderes
Bu içerik 282 kez okundu.
Advert

Küçük Menderes havzasındaki jeotermal girişimlerine karşı önemli çalışmalarda bulunan KOZA-DER, Pazar günü Aydın’da Kızılcaköy sakinlerinin jeotermale karşı başlattığı mücadeleye destek vermek ve gözlem yapmak üzere Pazar günü Aydın’a hareket edecek. KOZA-DER’in düzenlediği geziye mahallelerinde jeotermal kaynak aranmak istenen Küre ve Çamlıca mahallelerinden vatandaşlar da katılacak.

 

İl Tarım’dan Küre için ret kararı çıkmıştı

Ödemiş’in Küre Mahallesi yakınlarında zeytinlik alanlarının ortasında jeotermal kaynak aramak için başlatılan girişimlere karşı çevre mücadelesi başlatan Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği (KOZA-DER) geçtiğimiz günlerde İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün buradaki sondaj açma girişimlerinin reddedilmesi yönünde görüş bildirdiğini duyurmuştu.

Bölgede jeotermalin olası olumsuz etkilerini anlatmaya devam eden KOZA-DER, Aydın’da köylülerin jeotermallerin yarattığı çevre kirliliğine karşı Kızılcaköy’de başlattığı çevre mücadelesine destek verip jeotermallerin yarattığı etkileri yerinde gözlemleyecek. Pazar günü iki minibüsle Ödemiş’ten Aydın’a hareket edecek kafilede Küre ve Çamlıca Mahallesi sakinleri de yer alacak. Köylü kadınların jeotermale gösterdiği tepkiyle simgeleşen Kızılcaköy’de vatandaşlarla görüş alışverişinde bulunacak.

 

“Zararı yerinde gözlemleyeceğiz”

“Jeotermal çevre katliamına karşı Kızılcaköy sakinlerinin yanındayız” diyen KOZA-DER ikinci başkanı Mehmet Taşlı, “Bu Pazar günü Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği (KOZA-DER) olarak düzenlediğimiz Kızılcaköy’e destek, dayanışma ve gözlem gezimiz saat 10.00’da Ulus Meydanından hareket ederek başlayacaktır. Ziyaretimiz sırasında jeotermal santrallerinin çevreye ve canlı hayatına verdiği zararı bölge halkımızla da beraber gözlemleyeceğiz.. İki minibüs olarak gitmeyi düşündüğümüz geziye katılmak isteyen dostların Perşembe akşamına kadar bize bilgi vermeleri rica olunur” ifadelerine yer verdi.

 

Dayanışma yemeği düzenleyecekler

KOZA-DER ayrıca 19 Ocak Cumartesi akşamı Ödemiş Belediyesi Ahrandı Aile Restoranı’nda dayanışma yemeği düzenleyecek. Dernek üyeleri ve Küçük Menderes’in çevre gönüllüleri dayanışma yemeğinde bir araya gelecek. KOZA-DER ikinci başkanı Mehmet Taşlı, “Tüm dernek üyelerimizi ve Küçük Menderes’te tarihe ve doğaya gönül veren dostlarımızı dayanışma yemeğine bekliyoruz. Yemekle ilgili dernek yönetimimizden bilgi alabilirler” dedi.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti