Advert
Advert
Advert

Minik Ayten için umut ışığı

Minik Ayten için umut ışığı
Minik Ayten için umut ışığı Küçük Menderes
Bu içerik 836 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te yaşayan ve İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde Lösemi tedavisi gören, 5 yaşındaki Ayten Oruç için “uyumlu olabilecek donör” bulunduğu bilgisi Almanya’dan geldi. Ödemiş’i sevindiren ve umut ışığı yaratan gelişme sonrası Ayten’den alınacak kan örnekleri Almanya’ya gönderilerek burada karşılaştırma yapılacak, uyum oranı belirlenerek operasyona imkân olup olmadığına karar verilecek.

Geçtiğimiz Nisan ayında lösemi teşhisi konulan 5 yaşındaki Ayten Oruç’a “Uyumlu olabilecek donör bulundu” haberi yurtdışından geldi. İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde lösemi tedavisine devam eden Ayten’in annesi Emine Oruç’a İstanbul’daki Kemik İliği Bankası’ndan gelen telefonla Almanya’da Ayten için uyumlu olabilecek donör bulunduğu bilgisi verildi. Bu bilgi sonrası Ayten’in kan örneklerinin Almanya’ya gönderilmesi, burada yapılacak karşılaştırma ile uyum oranı tespit edilip operasyonla ilgili karar verilmesi gerekiyor.

Almanya’dan gelen haberin kendilerine umut olduğunu söyleyen anne Emine Oruç süreçle ilgili bilgi vererek, “İstanbul’dan Kemik İliği Bankası yetkilileri beni aradı. Almanya’da uygun kemik iliğinin bulunduğu bilgisini verdiler. Telefonla arayan kişi banka hesabına 150 Euro yatırıldıktan sonra kızımın kan örneklerinin Almanya’ya gönderileceğini ve burada karşılaştırma yapılarak uyum oranının belirleneceğini söylediler. Buradaki uyum oranının %100 olması konusu araştırılacakmış. Buna göre operasyon bilgisi bize verilecek. Umarız o örnek gerekli şartlara uygun çıkar ve kızım sağlığına kavuşur. Bu süreçte çok sayıda iyi insan tanıdık, çok güzel destek mesajları aldık. Herkesten Allah razı olsun” dedi.

 

“Sesimize karşılık verin” demişti

Oruç daha önce de gazetemize yaptığı açıklamada, “3 yaşında bir kızım daha var. Uzun bir süredir de hayatımız neredeyse hastanelerde geçiyor. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma birimine de başvuru yaptım ancak eşim sigortalı bir işte olduğu için hiçbir işlem yapılamıyor. Ama sizler de biliyorsunuz ki zaten sigortalı olmasa kızımızı bu kadar da yaşatamazdık. Sigortalı iş asgari ücretli bir iş. Kirada oturuyoruz. İki çocuğumuz var. Hem Ege Üniversitesinde, hem Behçet Uz Hastanesinde bağış ve nakil listesini takip edecek, bize yol gösterecek, rehberlik edecek bir sese en çok ihtiyacımız var. Biz anne baba olarak uğraşıp, çırpınıp yavrularımıza çare olmaya çalışıyoruz ve olacağız da. Ama toplum olarak, kurumlar olarak da yapılması gerekenler varsa lütfen sesimize karşılık verin” ifadeleriyle yardım çağrısında bulunmuştu.

Ödemiş’te geçtiğimiz günlerde minik Ayten ve Öykü ile birlikte tüm lösemi hastaları için düzenlenen kök hücre bağışına yüzlerce Ödemişli katılmıştı.

Gülten Kır Güzel/Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti