Advert
Advert
Advert

Beydağ’ın marka ürünü kestane yüz güldürüyor

Beydağ’ın marka ürünü kestane yüz güldürüyor
Beydağ’ın marka ürünü kestane yüz güldürüyor Küçük Menderes
Bu içerik 713 kez okundu.
Advert

İncir ve kestane üretimiyle ünlü Beydağ’da kestane üreticinin yüzünü güldürdü. Bölgede bir süredir ‘kestane dal kanseri’ hastalığı nedeniyle ağaç azalması ile konuşulan kestane üretiminde hastalığa rağmen verimin yüksek seyrettiği bildirildi.

 

“Üretici nakit satış sıkıntısı çekiyor”

Beydağ Ziraat Odası Başkanı Ünal İçmesu kestanedeki fiyat ve verim hakkında bilgiler verirken şunları söyledi: “Aralık ayında kestane satış fiyatlarımız 18 ila 22 TL arasındaydı. Aralık sonuna doğru fiyatlarda birtakım dalgalanmalar yaşandı ve 15 TL’ye kadar düştü. Yeni yılın ilk haftalarında ise fiyatlar 14 ila 16 TL arasında değişiklik gösteriyor. Kestane üreticisinin bu konudaki sıkıntısı üreticinin satışı nakit yapamıyor oluşu. Vadeli satışlara da sıcak bakmıyorlar ancak ürün elde kalsın da istemediklerinden bu fiyatlara ve dalgalanmalara ekonomik krize kurban olmamak için razı oluyor.” 

 

“Hastalığa rağmen verim artışı %40”

İçmesu, kestanede yaşanan üretim, pazarlama ve verim konularında da şunları aktardı: “Beydağ dendiğinde kestane ilk akla gelen ürünlerden. Ancak kestanede dal kanseri hastalığı ağaçlarımızda ciddi kayıplara sebep oluyor. Yine de bu seneki ürünümüzde %40 verim artışı yaşadık. Hastalığa ve ağaç kaybımıza rağmen İtalya’ya, Ortadoğu ülkelerinden İran’a, Suudi Arabistan’a kestane gönderiyoruz. İlçemizin incir ile birlikte kestane önemli ihracat ürünü. Bu anlamda ülke ekonomisine katkı yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Kestane ağaçlarımızda yaşanan hastalık sorununun da bir an evvel çözüme kavuşturulması, bu marka ürünümüzün hastalığa kurban olmamasını istiyoruz”.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti