Advert
Advert
Advert

YENİ YILIN İLK MECLİSİ TOPLANDI

“4,5 yılda çöp toplamaya 31,5 milyon lira ödedik”

YENİ YILIN İLK MECLİSİ TOPLANDI
YENİ YILIN İLK MECLİSİ TOPLANDI Küçük Menderes
Bu içerik 555 kez okundu.
Advert

Ödemiş Belediye Meclisi yılın ilk toplantısını yaptı. Toplantıda Ödemiş’in çöpünü toplayan BİOSUN’a bugüne dek ödenen rakamlar ve “Büyükşehir’e teşekkür” polemiği ön plana çıktı. Denetleme komisyonu seçimleri yapıldı.

Belediye Başkanı Mahmut Badem başkanlığında gerçekleşen Ödemiş Belediye Meclisi Ocak ayı olağan toplantısında tüm kararlar oybirliği ile alındı. Toplantıyı AK Parti İlçe Başkanı Şerif Delibalta ve CHP İlçe Başkanı Mehmet Kiremitçi de takip etti. Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından hazırlatılarak Ödemiş Belediyesi’ne sunulan 14 adet trafo yerine ait imar plan değişikliği ile tahsis talebi komisyondan geldiği şekliyle meclisten geçti.

 

Kargolar bölgesi yeniden düzenlenecek

Ödemiş’te Şehit Salim İzleyen Caddesi, Yayla Caddesi ve Çağlayan Sokak civarında faaliyet gösteren kargo firmalarına ait işyerlerinin bulunacağı alanların yeniden değerlendirilmesi konusu da oybirliğiyle İmar Komisyonu’na gönderildi. Kargo firmalarının taşındığı bölgede otopark alanı bulunamaz hale geldiğini, gece geç saatlere kadar tasnif işleri yapılması nedeniyle çevre sakinlerinden şikâyet aldıklarını ayrıca yeni açılan kargo firmalarının kiralık yer sorunu yaşadığını belirten Badem, bu nedenle kargolar bölgesini çevresindeki sokaklara yaymak adına düzenlemeye gidileceğini anlattı. Badem, asıl hedefin ise kargo firmalarının Ödemiş’in güneyinde açılacak çevreyolu kıyısında oluşturulacak konut dışı kentsel çalışma alanında değerlendirilmesi olduğunu vurguladı.

 

Denetim Komisyonu seçildi

Ödemiş merkez mahallelerini kapsayan 1/1000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı’na yönelik vatandaşların 4 ayrı itirazı görüşülmek üzere oybirliğiyle İmar Komisyonu’na gönderildi.

2019 yılında görev almak üzere Denetim Komisyonu’nda 5 meclis üyesinin yer alması oybirliği ile kararlaştırıldı. AK Parti grubu Özlem Katırcı, Selahattin Kundak ve Serkan Ekrem’i, CHP grubu da Sezer Türkmenoğlu ve Ali Eker’i önerdi. Gizli oylama ile yapılan seçimde Selahattin Kundak 28, Serkan Ekrem 28, Özlem Katırcı 26, Ali Eker 22, Sezer Türkmenoğlu da 21 oy aldı.

 

“Eski parayla 31,5 trilyon ödedik, gelir ise 30,7 trilyon”

Toplantıda ek gündem maddesi olarak Ödemiş’te çöp toplama işlemlerini gerçekleştiren BİOSUN firmasının 2019 yılı ton başı toplama ücreti konusu görüşüldü. Başkan Badem, çöp toplama ton bedelinin ÜFE oranına göre belirlenmesi durumunda Aralık ayı ÜFE oranına göre ton başı 195 liraya çıkacağını ifade etti.

AK Parti grubundan Hasan Gürgen’in bugüne kadar çöp toplanmasıyla ilgili Ödemiş Belediyesi’nden BİOSUN’a ödediği miktarla ilgili soru üzerine Badem, “Bugüne kadar 31 milyon 416 bin lira, eski parayla 31,5 trilyon ödenmiş. Buna karşılık 30 milyon 737 bin lira gelir elde etmişiz. Harcadığımız para 4,5 yılda 31,5 trilyon. Yani tabi bu durumda çalım atma gibi bir durumumuz yok. Bir imtiyaz sözleşmesi var elimizde. Çöpü teslim ettiğimizden sonraki konu Büyükşehir’de bir şekilde üçlü protokolle götürülmeye çalışılıyor. Tesisler kurulamadı. Tesisler kurulsa bizim için daha önemliydi. 2 yıl önce ayrıştırma tesisinin temeli atılmalıydı.

 

“Büyükşehir o gün sıcak bakmadı”

Ancak yasadan sonra oluşan yeni durumla ilgili biz süre verdik. Büyükşehir’in o günkü Katı Atık Daire Başkanlığı bu işe sıcak bakmadı. Firma çok makul bir teklifle geldi. ‘Beydağ, Kiraz, Tire ve Bayındır’ın da çöpünü Ödemiş’e nakledersek Büyükşehir’in sırtından yük gider’ teklifiydi bu. Ama sıcak bakılmadı. İmtiyaz sözleşmesi sadece Ödemiş Belediyesi ile yapıldığından ‘Biz karışmayız’ gibi oldu. Büyükşehir’de bu Katı Atık yönetimi değişti, bu teklife şimdi sıcak bakıyorlar. Vahşi depolama devam ediyor, sonuçta Bayındır’a Kiraz’a ayrı ayrı ayrıştırma tesisleri kuramazsınız. Ama şu an firmanın da sıkıntıları var” dedi.

 

“Proje doğru ama süreç iyi işlemedi”

Projenin doğru olduğunu ancak sürecin iyi işlemediğini de sözlerine ekleyen Badem, “Ayrıştırma tesisi çoktan bitmiş olmalıydı, enerji elde etme üniteleri yapılmış olmalıydı. Ödemiş OSB’de bu firmaya yer tahsis ettik. Bu işle ilgili tüm alanlar Ödemiş Belediyesi’nin kamulaştırdığı alanlar. Proje mantık olarak doğru, çöpü ayrıştırıp bir şeyler elde ediyorsunuz çok güzel, enerji elde ediyorsunuz çok güzel, kompost gübre elde ediyorsunuz çok güzel. Ancak süreç iyi işlemedi. Bir açmazın içindeyiz” dedi.

 

“Bu bir imtiyaz sözleşmesi”

CHP’li üye Mustafa Güldürür’ün “2 yıl önce temeli atılması gereken tesislerle ilgili yaptırım olamaz mı?” şeklindeki sorusu üzerine Badem, “Yaklaşık 22 ay bizden süre aldılar. Büyükşehir’in protokolü imzalamaması sonrası bu süre oluştu haklı olarak. Ama süre doldu, o süreden sonrası zarara çalışıyor. Bundan sonra yaptırımı var mı, hukukçularımız çalışıyor. Bu bir imtiyaz sözleşmesi. Danıştay onayından geçmiş, İçişleri Bakanı o dönem Muammer Güler. Güler de imzalamış. 29 yıl boyunca bu para verilmeye devam edilecek. Sonunda %7 bir yerde kar var. Bunun %3’ünü biz alarak kendimizi çok büyük iş yapmış gibi bir pozisyona soktuk. Yasal olarak muhatap biz değiliz. İmtiyaz sözleşmesi üzerinden de haklarımız var” dedi. CHP’li üye Sezer Türkmenoğlu da vatandaşların kül konteynırı talebini dile getirdi. BİOSUN’a ödenecek ton başı ücret konusu oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

 

“Büyükşehir’in de teşekkürü hak ettiğini düşünüyorum”         

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde ise “Büyükşehir’e teşekkür” konusu ön plana çıktı. Belediye Başkanı Mahmut Badem, Ödemiş’in yüksek kesimdeki mahallelerinde kar mücadelesi gerçekleştirdiklerini ve yolları açık tuttuklarını anlatırken söz alan CHP’li üye Nazan Dönmez, “İzmir Büyükşehir Belediyesi de ekiplerini seferber etti. Günlerdir kar temizliği, tuzlama yapıyor. Ben de çalışmaları yakından takip ediyorum Bir teşekkürü hak ettiğini düşünüyorum” dedi.

 

“Çukurları Genel Sekreter’e WhatsApp’tan attım”

Dönmez’e yanıt veren Badem, “Büyükşehir Belediyesi’ne de teşekkür ediyoruz. Bu iş Büyükşehir’in işidir. Yaptığımız çalışmanın yarısını yapsalar başımızın gözümüzün üstüne koyacağız. 5-6 ayrı güzergâhta çalışıyoruz. Evet, doğru, Büyükşehir’in bir aracı bir o tepeden bir bu tepeye gitmeye çalışıyor. Yapanlardan Allah razı olsun. Ben hep teşekkür ediyorum. Mesela en iyi yaptıkları iş mezarlıkların temizlenmesi. Cezaevindeki arkadaşlarla anlaştılar. Çalışmalar iyi gidiyor. Bir şeyi unutmayın; bu şehirdeki insanların hakkı olan İller Bankası payının %40’ı ile hizmet veriyorlar. Ben 15-16 ay açık kalan çukurlardan bahsediyorum. Gidin Destan Sokak’ın halini görün. Genel Sekreter’den özel rica ettim. WhatsApp’tan 40 taneye yakın çukurun fotoğrafını attım. 1500’den fazla çukurdan bahsediyorum. Bunlara girmeyelim, teşekkür ediyoruz yapılanlar için” dedi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm