Advert
Advert
Advert

Tarihi ayağa kaldırmak için imzalar atıldı

Tarihi ayağa kaldırmak için imzalar atıldı
Tarihi ayağa kaldırmak için imzalar atıldı Küçük Menderes
Bu içerik 734 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in tarihe başkent olarak geçen mahallesi Birgi’deki Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanında bulunan tarihi Osmanlı hamamının restorasyonu için imzalar atıldı. Çalışmalar yaklaşık 1,5 milyon liraya mal olacak.

Bölgenin önemli turizm merkezlerinden Birgi’de Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanı’nda yer alan ve uzun zamandır etrafındaki demir bariyerler nedeniyle konuklara kötü bir görüntü sunan tarihi Osmanlı hamamı restore ediliyor. Ödemiş Belediyesi tarafından projesi hazırlanan tarihi hamam için geçtiğimiz 27 Kasım’da ihaleye çıkıldı. İhale sonrası sözleşme imzalanırken restorasyon projesi yaklaşık 1,5 milyon liraya mal olacak.

 

Tarihi hamam canlanacak

Osmanlı mimarisinin Birgi’deki güzel örneklerinden biri olan hamamın restorasyon çalışmaları 220 gün içerisinde tamamlanacak. Belediye Meclisi toplantısında Birgi’deki tarihi hamamla ilgili son durum hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Mahmut Badem, “Birgi’de tarihi yapıların ayağa kaldırılması ve korunması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan ihalenin ardından tarihi hamamla ilgili imzaları attık. Tarihi Osmanlı hamamı restorasyon projesi ile canlanacaktır. Şu anda yer teslimi yapılıyor, çalışmalar yakın bir süreçte başlayacak” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda tarihi yapının çevresindeki betonarme yapıların yıkımlarına başlanmış ve yıkık durumdaki yapının daha da zarar görmemesi için çevresi demir bariyerle çevrilmişti.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu netice ile demokrasi kazandı"
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi