Advert
Advert
Advert

Kiraz’da yeni akım: İstiridye Mantarı

Kiraz’da yeni akım: İstiridye Mantarı
Kiraz’da yeni akım: İstiridye Mantarı Küçük Menderes
Bu içerik 787 kez okundu.
Advert

Kiraz Halk Eğitimi Merkezi’nin 5 yıl önce açtığı İstiridye Mantarı yetiştiriciliği kursu ile 5 yıl sonunda ilçedeki sertifikalı mantar yetiştiricisi sayısı 400’e ulaştı.

Kiraz Halk Eğitimi Merkezi’nin gelir getirici yeni üretim alanları oluşturmak için açtığı kurslardan biri olan İstiridye Mantarı yetiştiriciliği kursu geride kalan 5 yılda büyük ilgi gördü. Kırköy ile başlayan kurslar daha sonra Kiraz’ın diğer mahallelerine yayılmaya başladı.

 

Kırköy’de kadınlar kooperatif kurdu

Ziraat mühendisi Mahir Yılmaz’ın eğitmenliğinde bugüne kadar Kırköy’ün yanı sıra Yağlar, Karaman, Yeşildere, Avunduruk ve Çayağzı mahallelerinde kurslar açıldı. İlçede kursları başarıyla bitirmiş sertifikalı mantar üreticisi sayısı 400’e ulaştı. Kırköy’de kadın üreticiler, yetiştirdikleri İstiridye Mantarı için Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurarken İzmir Büyükşehir Belediyesi de kooperatif için üretim merkezi kurdu. Geride kalan 5 yıl içerisinde mantar tohumlarını da kendileri yetiştirebilecek noktaya gelen Kirazlı üreticiler düşük maliyete karşılık yüksek kazançla yeni bir gelir kapısını aralamış oldu.

 

Fiyatı her gün artan ete karşı alternatif

Kilosu 15 liraya kadar alıcı bulan İstiridye Mantarı, protein, demir, vitamin, madensel tuzlar, kalsiyum, çinko, demir, magnezyum, selenyum, folik asit, karoten ve fosfor zengini oluşuyla her geçen gün artan et fiyatlarına karşı önemli bir alternatif haline geldi. Lif bakımından zengin olan istiridye mantarı, mide ve bağırsak çalışmalarını güçlendirmesi ve tokluk hissi vermesiyle de hem sağlıklı, hem lezzetli, hem de bütçeye dost bir besin olarak görülüyor.

 

Her şey 5 yıl önce başladı

Kiraz Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Şerif Emre Akın, “Kiraz’da üreticilerimize yeni bir gelir kapısı olabilecek, düzenli ve sistemli bir üretim şekli ne olabilir diye düşünürken yaptığımız araştırmalarda İstiridye Mantarı yetiştiriciliğinin potansiyelini gördük. O zamana kadar böyle bir üretim şekli bölgemizde pek bilinmiyordu. 5 yıl önce ziraat mühendisi Mahir Yılmaz’ın eğitmenliğinde başlayan kurs çalışmalarında ilk olarak Kırköy’de büyük ilgi gördük. Burada çeşitli dönemlerde kurslar açtık. Şimdiye kadar Kiraz’ın 6 ayrı mahallesinde kurslar düzenledik. Yüzlerce üretici katıldı. Kurs çalışmalarına başladığımızda tohum dışarıdan getiriliyordu. Şimdi tohumu da kendimiz üretiyoruz. Maliyetler daha da düştü. Poşetlerin içerisinde yetişen mantarların hasadı bir ürün döneminde defalarca yapılabiliyor. Ürün her hasattan sonra kendini yeniliyor. Bu açıdan bir poşetten çok miktarda ürün almak mümkün. Protein değeri çok yüksek, lezzetli. Bir yandan fiyat olarak da çok uygun” dedi.

 

“Kurs için sırada çok mahalle var”

İstiridye Mantarı yetiştiriciliği alanında yeni kurslar için birçok mahallenin sırada olduğunu söyleyen Akın, “Elbette üreticiler bu yeni ve alternatif gelir kapısından yararlanmak istiyorlar. Kurs talebi yoğun. Sırada birçok mahallemiz var. Kırköy bu konuda kooperatifleşerek önemli bir örnek teşkil etti. Kiraz’ın yanı sıra çevre ilçelerden de kurs talepleri duyuyoruz. Şu anda Kiraz’da sertifikasını almış üretici sayısı 400’e ulaştı. İstiridye Mantarı için nemli bir ortam yetiyor. Evlerin bodrumlarında, ışık almayan yerlerde sadece bir sobanın yakılması ile mantarların gelişimine uygun ortam sağlanmış oluyor. Şu anda bu alanda eğitim verebilecek sadece tek kurs eğitmenimiz var” diye konuştu.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı