Advert
Advert
Advert

Geçen yıldan daha fazla yağış aldık

Geçen yıldan daha fazla yağış aldık
Geçen yıldan daha fazla yağış aldık Küçük Menderes
Bu içerik 695 kez okundu.
Advert

Küçük Menderes havzası geneli Aralık ayında geçen yılın aynı döneminden %50 daha fazla yağış aldı. Bölge geneline 1981’den günümüze olan döneme göre mevsim normallerinde yağış düştü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü aylık yağış raporunu yayımladı. Rapora göre 2018 yılı Aralık ayında Ödemiş, Kiraz ve Beydağ’da ortalama yağış 100 ila 125 mm arasında değişti. Tire ve Bayındır ise 75 ila 100 mm arasında değişen yağış miktarını gördü. Kiraz ve Beydağ’a düşen yağışın 2017 yılının aynı döneminde düşen yağıştan %75 daha fazla olduğu, Tire ve Ödemiş’te de değişim oranının %50’ye yaklaştığı gözlendi. Rapora göre Aralık ayında Küçük Menderes havzasında yağışlı gün sayısı 15 ila 20 gün arasında değişim gösterdi.

 

Artan yağış akarsuları da coşturdu

Küçük Menderes havzasının geçen yıldan daha fazla yağış alması ve yüksek rakımlı bölgelerin kar altında kalması akarsulara da yansıdı. Küçük Menderes Nehri ve onu besleyen dereler de çağlamaya başladı.

Rapora göre Ege Bölgesi genelinde Aralık ayı yağış ortalaması 99.8 mm, normali 100.3 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 71.4 mm olurken yağışlar normali civarında gerçekleştiği ve geçen yıla göre %40 artış gösterdi.

 

Ülke geneli mevsim normalinin üstünde

Aralık ayı yağışları ülke genelinde normali ve geçen yıl yağışlarının üzerinde gerçekleşti. Yağışlar Sakarya’nın kuzey, Giresun’un doğu kesimlerinde, Mersin, Adana, Niğde civarlarında, Batman çevresi hariç Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamında, Doğu Anadolu’nun güney kesimlerinde normallerine göre %100’den fazla artış gösterdi. Kırklareli’nin kuzeyi, Manisa’nın batısı ve Karabük civarlarında ise %25’ten fazla azalma gerçekleşti. Aralık ayı yağışları özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde rekor düzeyde gerçekleşti, bölge 1981 yılından bu yana son 37 yılın en yüksek yağışını aldı.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti