Advert
Advert
Advert

Bu yaya geçidine dikkat

“AKILLI TRAFİK SİSTEMİ” NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Bu yaya geçidine dikkat
Bu yaya geçidine dikkat Küçük Menderes
Bu içerik 1759 kez okundu.
Advert

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’in ilçelerine de yaymak üzere çalışmalarına başladığı “Akıllı trafik sistemi” için Ödemiş’in Saraçoğlu Caddesi’ndeki çalışmalar uzun süredir sessizliğe büründü. Vatandaşlar uzun zamandır tamamlanmayan çalışmaların yayalar için özellikle akşam saatlerinde tehlike haline geldiğini belirtti.

İzmir’de trafik sorunu ve otopark sıkıntısı ile gündemde olan ilçelerden Ödemiş’te İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Akıllı trafik sistemi” çalışmaları tamamlanacağı günü bekliyor. Ödemiş’in en hareketli noktası olarak Saraçoğlu Caddesi ile Hürriyet ve Enstitü caddelerinin kesiştiği kavşak tercih edilirken yüklenici firma tarafından bazı ekipmanlar geçtiğimiz aylarda monte edildi. Çalışma için yol üzerine kurulacak elektronik akıllı trafik sistemi levhasını taşıyacak direklerin oturacağı alanlar hazırlansa da uzun zamandır somut bir çalışma yapılmadığı gözleniyor.

 

Cıvatalar açıkta kaldı

Akıllı trafik sistemi levhasını ayakta tutacak direklerin montajı için yaya geçidinde bulunan “ankraj cıvataları” özellikle akşam saatlerinde yayaları zorlar hale geldi. Etrafında herhangi bir uyarı da bulunmayan bu ekipmanların bazılarının şekillerinin bozulmaya başladığı ve içlerinin çöple dolduğu görüldü.

Yaya geçidini vatandaşlar, çalışmaların bir an önce kaldığı yerden devam etmesi ve burada açıkta bırakılan ankraj cıvataları etrafının çevrilmesi gerektiğini belirterek, özellikle akşam saatlerinde buradaki cıvataların fark edilmesinin zorlaştığını ifade etti.

 

Trafik ışıklarının süresini yoğunluğa göre ayarlayan sistem

İzmir’de Büyükşehir Belediyesince uygulamasına başlanan “Akıllı Trafik Sistemi”, kavşak kollarındaki ve bağlantılı kavşaklardaki trafik yüklerinin gerçek zamanlı olarak ölçülmesi ve ölçülen değerlere göre en uygun sinyal planlarının oluşturulması esasına göre çalışıyor. Yani kavşaklardaki ışık süreleri önceden planmış düzenler içinde değil, mevcut durumun ihtiyacına göre bilgisayarlar tarafından otomatik olarak ayarlanıyor. İzmir trafiğini ölçümleyen sensörler aracılığıyla anlık verilere ulaşılıyor. Ortalama hız, dakikada kaç araç geçtiği ve trafik yoğunluğu tespit edilebiliyor. İnternet üzerinden kullanılacak uygulamalarla sürücülerin seçtikleri herhangi bir noktaya hangi güzergahtan kaç dakikada ulaşabilecekleri, mevcut trafik yoğunluğuna göre anlık olarak görülebiliyor. Ayrıca cep telefonlarına indirilebilen İZUM uygulaması ile trafiğe dair gelişmeler an be an takip edilebiliyor.

Henüz Ödemiş’te çalışmaları tamamlanamayan sistem faaliyete geçerse trafik ışığında bekleme süreleri gün içerisinde değişkenlik gösterebilecek.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti