Advert
Advert
Advert

DSİ, Ödemiş’te yerin altını dinleyecek

DSİ, Ödemiş’te yerin altını dinleyecek
DSİ, Ödemiş’te yerin altını dinleyecek Küçük Menderes
Bu içerik 1200 kez okundu.
Advert

Devlet Su İşleri (DSİ), Ödemiş ile birlikte İzmir ve Manisa’daki 6 ilçede yeraltı sularını gözlemlemek amacıyla 32 adet rasat kuyusu açacak.

Küçük Menderes havzasındaki baraj ve sulama yatırımlarıyla birlikte bölge genelindeki yeraltı gözlem istasyonu sayısını artıran Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü, İzmir’in Ödemiş ve Kemalpaşa ilçeleriyle birlikte Manisa merkez,  Turgutlu, Ahmetli, Salihli ve Saruhanlı İlçelerinde toplam 32 adet rasat su sondaj kuyusu açtırmak üzere ihaleye çıkacak.

 

4400 metre rasat kuyusu

Ödemiş ve çevresinde 2000’li yıllarla birlikte daha da alt seviyelere inen yeraltı suyu kütlelerindeki seviye değişimleri ve su kalitesini izlemek amacıyla açılacak 4400 metre rasat kuyuları ile DSİ bölgedeki yerin altına kulak verecek. Ödemiş ile birlikte 6 ilçeyi kapsayan proje 210 takvim günü içerisinde tamamlanacak.

Çalışmaların ihalesi 5 Şubat 2019 tarihinde DSİ 2. Bölge Müdürlüğü’nün Bornova’daki yerleşkesinde açık ihale usulü ile gerçekleştirilecek. Çalışmalar sondaj kuyusunun açılmasının yanı sıra jeofizik log alınması, inkişaf, pompa deneyi, kuyu başı betonu yapılması işlerini de kapsıyor.

 

Daha önce de 21 rasat kuyusu açılmıştı

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü daha önce de Küçük Menderes havzasında rasat kuyusu açmak üzere çalışma başlatmıştı. 2016 yılında DSİ 2. Bölge Müdürlüğü’nün talebi üzerine Küçük Menderes havzasındaki çeşitli noktalarda DSİ 12.(Kayseri) Bölge 10. Sondaj Şube Müdürlüğü tarafından derinlikleri 80 metre ile 152 metre arasında değişen 21 adet rasat kuyusu ile 2436 metre rasat kuyusu açılmıştı.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti