Advert
Advert
Advert

Tarihi bina için söz Milli Eğitim’de

Tarihi bina için söz Milli Eğitim’de
Tarihi bina için söz Milli Eğitim’de Küçük Menderes
Bu içerik 1947 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te 1911 yılından beri ortaokul, lise halk eğitimi merkezi olarak kullanılan binada restorasyon çalışmaları tamamlanmasına rağmen uzun süredir sessizlik devam ediyor. Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, binada uzun süre önce restorasyon çalışmalarının tamamlandığını ve binanın yeniden İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verildiğini açıkladı.

Ödemiş’te uzun süre ortaokula, Ödemiş Lisesi’ne ve son olarak Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi ile kütüphaneye ev sahipliği yapan tarihi binada yaklaşık 10 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlanmasına karşın bina yeniden işlev kazanamadı.

 

Restorasyon 10 yıl önce başlamıştı

Ödemiş Belediyesi tarafından İzmir Valiliği’nin de desteğiyle 2009 yılında boşaltılıp restorasyona alınan tarihi binanın inşaat çalışmaları sırasında bir işçi hayatını kaybetmiş çalışmalara kısa süreli ara verilmişti. 2012 yılına gelindiğinde ise tarihi binanın aslına uygun hale getirilmesi gerektiği ifade edilerek proje yenilenmiş yapının daha fazla gün ışığından yararlanmasını sağlayan kule de projeye eklenerek ikmal ihalesine çıkılmıştı. 2012 yılında yeniden başlayan çalışmalarla birlikte binanın çevresindeki diğer yapılar yıkılmıştı. Sonraki yıllarda binanın restorasyonu tamamlanırken çevresinin korunmasız kalması, camlarının kırılıp, bazı duvarlarının yosun tutacak hale gelmesi ise mahalle sakinlerinin tepkisini toplamıştı.

 

“Anahtarları teslim ettik”

Ödemiş Ortaokulu’nun hemen yanında yeniden işlev kazanacağı günü bekleyen tarihi Lise binası ile ilgili soruları yanıtlandıran Belediye Başkanı Mahmut Badem, “Biz Ödemiş Belediyesi olarak restorasyonu tamamladık. Çok da önemli yatırımlarımız oldu bu binayla ilgili. Biz binanın anahtarını İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim ettik. Onlar binayı yeniden değerlendireceklerdir diye düşünüyorum. Ödemişlilerin hatıraları olan böyle güzel bir binanın yeniden hayat bulması kentimiz adına çok önemli. Ayrıca hemen yakınındaki Havuzlu Park ile ilgili de önemli bir projemiz var” diye konuştu.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu netice ile demokrasi kazandı"
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi
Ödemiş’te ‘Haziran Rüyası’ müzik ve şiir gecesi