Advert
Advert
Advert

En yakınınızdakine ses verin!

ÖDEMİŞLİ MİNİK AYTEN İLİK BEKLİYOR

En yakınınızdakine ses verin!
En yakınınızdakine ses verin! Küçük Menderes
Bu içerik 3068 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te yaşayan ve İzmir Behçet Uz hastanesinde tedavi gören, minik Ayten Oruç’un iyileşmek için ilik nakline ihtiyacı var. Nisan 2018’de lösemi teşhisi konulan 5 yaşındaki Ayten Oruç, Ege Üniversitesinden gelecek ‘uygun donör bulundu’ müjdesini bekliyor.

Kızının hastalığı ile ilgili bilgiler veren anne Emine Oruç, “Kızıma Nisan ayında teşhis konuldu. O günden beri hastanelerde günlerimiz geçiyor. Tedavisi Behçet Uz Hastanesinde sürüyor. Teşhis konulduktan sonra kızım nakil listesine alındı. Ama o süreçte uygun ilik bulunamadı. Şu anda yeniden nakil sırasına alınması gerekiyor. Ege Üniversitesinden gelecek bir haber için bekliyoruz” dedi.

 

Tüberküloz tedavisi de görüyor

Tedavisi İzmir S.B.Ü. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde süren minik Ayten ve tüm hastalar için en yakın Kızılay merkezine bağışçı olmanın yanı sıra özellikle Ödemişliler için yapılacak daha fazla şey varmış gibi görünüyor. Çünkü 5 yaşındaki lösemi hastası Ayten Oruç fırsat buldukça tarlalara yevmiyeye giden annesi, halde hamal olarak çalışan babası ve 3 yaşındaki kız kardeşi ile kirada yaşıyor ve tüberküloz tedavisi de görüyor.  Her türlü hastalığa daha da açık hale gelen Ayten için anne Emine Oruç’un isteği kızına daha sağlıklı ev yaşam koşulları da sağlayabilmek.

 

Oruç:“Sosyal Yardımlaşmadan destek yok”

Daha önceleri aile bütçesine katkı için tarlalara yevmiyeye gittiğini ifade eden Emine Oruç, “3 yaşında bir kızım daha var. Uzun bir süredir de hayatımız neredeyse hastanelerde geçiyor. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma birimine de başvuru yaptım ancak eşim sigortalı bir işte olduğu için hiçbir işlem yapılamıyor. Ama sizler de biliyorsunuz ki zaten sigortalı olmasa kızımızı bu kadar da yaşatamazdık. Sigortalı iş asgari ücretli bir iş. Kirada oturuyoruz. İki çocuğumuz var. Hem Ege Üniversitesinde, hem Behçet Uz Hastanesinde bağış ve nakil listesini takip edecek, bize yol gösterecek, rehberlik edecek bir sese en çok ihtiyacımız var. Biz anne baba olarak uğraşıp, çırpınıp yavrularımıza çare olmaya çalışıyoruz ve olacağız da. Ama toplum olarak, kurumlar olarak da yapılması gerekenler varsa lütfen sesimize karşılık verin” diye konuştu.

 

Bağışçı olun

Hem anne Emine Oruç, hem de bazı duyarlı vatandaşlar sosyal medya platformlarından zaman zaman Ayten ve benzer durumdaki vatandaşlar için paylaşımlar yaparak çağrıda bulunuyor. Biz de gazete olarak çağrıya ses veriyor, “Ayten ve ilik bekleyen tüm hastalar İçin, size en yakın Kızılay verici merkezine gidip 3 tüp kan vererek gönüllü olun. Çünkü hiç vakit yok ve onların yaşaması sizlerin elinde”  diyoruz.

Gülten Kır Güzel

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üretim yollarında yama seferberliği
Üretim yollarında yama seferberliği
Ödemiş’li kızların el işleri sergide
Ödemiş’li kızların el işleri sergide