Advert
Advert
Advert

Hastane koridorlarında müzikli moral

Hastane koridorlarında müzikli moral
Hastane koridorlarında müzikli moral Küçük Menderes
Bu içerik 505 kez okundu.
Advert

Ödemiş Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Servisi’ni ziyaret eden İlkkurşun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (İMTAL) öğrencileri, hasta yakınlarına moral verdi. Okul Müdürü Nazmi Eker ve bir grup öğretmenle birlikte yapılan ziyarette, hasta yakınlarına özel mektuplar veren İMTAL öğrencileri, söyledikleri türkülerle hastane koridorlarına moral dağıttılar.

Ziyarette bir konuşma yapan Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ömer koçak, “Palyatif bakım, mevcut hastalıkları nedeni ile tam olarak iyileşemeyen veya yaşam sonunda desteğe ihtiyacı olan hastalara yardım etmeyi amaçlayan bir tıp alanıdır. Aynı zamanda  ‘destekleyici bakım’ olarak da bilinir. Hastanın acı çekmesinin giderilmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasına odaklı bir bakım şeklidir. Ödemiş Devlet hastanemizde böyle bir servisin bulunması hem hastalar için hem de hasta yakınları için bir nimettir” dedi.

Palyatif bölümünde yatan hasta yakınlarının burada zaman zaman moral değerlerinin düştüğünü kaydeden Koçak, “Palyatif bakım merkezimizi yeni hastanemizde 20 yataklı olarak halkımızın hizmetine sunduk. Hastalarımıza daha kaliteli ve nitelikli bir hayat sunmak için böyle çok güzel, çok şık, onlara uygun bir ortam sağladık. Bu hastalarımız, uzun süre burada kalıyorlar. Dolayısıyla onlara bakanlar da uzun süre burada kalmak durumunda kalıyorlar. Biz de her ay onlara moral toplantıları, eğlenceler düzenleyerek onların morallerini yüksek düzeyde tutmak için organizasyonlar yapıyoruz. Bu çalışmamıza katkı veren öğrencilerimize teşekkür ederiz” dedi.

Palyatif Servisi sorumlu doktoru Uz. Dr. Bilge Kayhan da “Servisimizde kötü durumdaki hastalarımızın yakınları da refakatçı olarak kalıyorlar. Onların zaman zaman moralleri düşüyor. Burada, ‘Hastanız için yapabileceğimiz bir şey yok, alın evinize götürün’ denilen hastaların ağrı ve diğer sıkıntılarının azaltılması üzerinde durulur. Yaşamın sonunda, hastalığı iyileştirme amaçlı tedavilerin amacına ulaşamadığı durumlarda palyatif bakım devreye girer ve hastanın şikayetlerine yönelerek yaşam kalitesini artırmayı hedefler. Öğrencilerimizin bu ziyareti hasta yakınlarımız için çok değerlidir” dedi.

Müzik öğretmenlerinin çaldığı ezgilere eşlik eden öğrenciler, hasta yakınlarını zaman zaman hüzünlendirirken zaman zaman da neşelenip oynamalarına neden oldu.

Turgay Konuralp

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden