Advert
Advert
Advert

Yağış miktarı geçen yıla göre arttı

Yağış miktarı geçen yıla göre arttı
Yağış miktarı geçen yıla göre arttı Küçük Menderes
Bu içerik 654 kez okundu.
Advert

Meteoroloji’nin her ay düzenli olarak yayımladığı aylık yağış raporuna göre Küçük Menderes Havzası Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre daha fazla yağış aldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kasım ayı yağış raporunu yayımladı. Rapora göre Kasım ayı yağışları ülke genelinde normalinin ve geçen yıl yağışlarının altında gerçekleşti. Yağışlar Kırklareli’nin kuzey kesimleri, Bodrum, Şanlıurfa ve Akçakale civarlarında normallerine göre %75’ten fazla artış gösterdi.

Ege Bölgesi’nde ise kasım ayı 78.3 mm olarak belirlendi. Ege Bölgesi normal ortalama yağış değeri olan 79.5 mm’ye bu yıl yaklaşılırken geçen yıl Kasım ayının yağış ortalaması olan 54.1 mm ise geride kaldı.  Yağışlar mevsim normallerinde gerçekleşirken, geçen yıla göre %65 artma gözlendi.

 

Yağışlı gün sayısı 15’e yaklaştı

Kasım ayının son 15 gününde soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren Küçük Menderes havzasındaki ilçelerden Kiraz, Beydağ ve Ödemiş’in yağış ortalaması ise 75 ila 100 mm arasında değişirken Tire ve Bayındır bölgesi de 100 ila 125 mm arasında değişen yağış ortalamasına sahip oldu. Selçuk’un yağış ortalaması ise Kasım ayında 150 mm’ye yaklaştı.

Geçen yılla kıyaslama yapılan rapora göre Kasım ayında Ödemiş, Tire ve Bayındır bölgesine düşen yağış miktarı geçen yılın aynı dönemine göre %75’e yakın artış gösterdi.

 

Yağış değerleri mevsim normallerine yakın

Kiraz ve Beydağ sınırlarına düşen yağışların miktarı da 2017 yılı Kasım ayına göre %50’ye yakın arttı. Aynı rapora göre Kasım ayında Küçük Menderes havzasında yağışlı geçen gün sayısı 10-15 gün arasında değişim gösterdi. Küçük Menderes havzasının ilçeleri 1981-2010 yılları arasını kapsayan döneme göre mevsim normallerinde yağış aldı.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden