Advert
Advert
Advert

Fakülte sevinci!

Fakülte sevinci!
Fakülte sevinci! Küçük Menderes
Bu içerik 2413 kez okundu.
Advert

Ödemiş uzun zamandır beklediği fakültesine kavuşuyor. Ödemiş’te Ege Üniversitesi Birgivi İslami İlimler Fakültesi kurulması Cumhurbaşkanı kararı olarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Belediye Başkanı Mahmut Badem, hem İslami İlimler Fakültesi hem de Çocuk Gelişimi bölümüyle Ödemiş’in yüzlerce üniversite öğrencisinin eğitim yuvası olacağını açıkladı.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında 413 numaralı Cumhurbaşkanı kararı olarak “Bazı Yükseköğretim Kurumlarına Bağlı Olarak Fakülte ve Yüksekokulların Kurulması, Bazı Fakültelerin Adlarının Değiştirilmesi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğüne Bağlı Söke Sağlık Yüksekokulunun Kapatılması Hakkında Karar” yayımlandı. 413 Numaralı Karar’da Ege Üniversitesi’ne bağlı olarak “Birgivi İslami İlimler Fakültesi kurulması” da yer aldı.

Birgi’de yaşayıp Birgi’ye defnedilen Osmanlı döneminin önemli din ve bilim insanı İmam Birgivi’nin adının yaşatılacağı Birgivi İslami İlimler Fakültesi’nin birçok alt bölüme sahip olması itibariyle yüzlerce öğrenciye eğitim yuvası olacağını belirten Başkan Badem, uzun süredir takipçisi oldukları fakülte konusunda Ödemiş’e müjdeli haberin geldiğini açıkladı.

 

“Derinliği olan bir fakülte istemiştik”

Badem, “Geçen Nisan ayından beri yaptığım her toplantıda, Ödemiş’e bir fakültenin YÖK’ten geçtiğini her fırsatta söyledim. Burada en büyük emek Sayın Hamza Dağ ile birlikte YÖK Başkanlığımızındır. Sayın Hamza Dağ ile birlikte YÖK’e yaptığımız ziyarette gündemimizde ilk olarak Ödemiş’te açılması planlanan dört yıllık ‘Çocuk Gelişimi’ bölümünün kadrolarının çıkartılması, ikincisi de Ödemiş’te öğrencisi bol bir fakültenin kurulması konuları vardı. YÖK’ten de onay çıktı. Bir sürü adı caf caflı teknik fakülte de kurabilirsiniz, ama bir tek sınıfı olan 24-25 öğrencili bölümlerden öteye geçmezdi. Derinliği olmayan bir fakülteye ihtiyacımız yok aslında. Biz derinliği olan bir fakülteye ihtiyaç duyuyoruz. Fakülte’nin alt bölümleri olmalıydı. Kendi içerisinde 5-6 tane alt bölümü olan bir fakülte kurulduğunda her birine ikişer sınıfla başladığınızda bir anda yüzlerce hatta binlerce öğrenci anlamına geliyor. Şehirdeki mevcut öğrenci sayısından daha da fazla yeni öğrenciyi Ödemiş’e çekebilirsiniz” dedi.

 

“Fakülte sözümüzü tuttuk”

2014 yerel seçimleri öncesi dile getirdiği “Ödemiş’e fakülte getireceğiz’ sözünü tuttuklarını hatırlatan Badem, “Veterinerlik Fakültesi talebi de dile getiriliyordu. Bunu ayrıca tartışabiliriz. Ama bizden İşletme Fakültesi gibi, İdari Bilimler Fakültesi gibi, Eğitim Fakültesi gibi öğrenci sayısı fazla bölümler isteniyordu. Bu durum kentte iki gelişmeye yol açacaktı. Birincisi kentte sosyal yaşamın büyümesi ve hareketlenmesi sağlanacaktı, ikincisi ekonomik anlamda da sirkülasyonun artması demek oluyordu. Kararnamesi yayımlanan Birgivi İslami İlimler Fakültesi ile inşallah bunları başarmış olacağız. Mevcut Sağlık Yüksekokulu binaları olabilir. Bu bölüm muhtemelen orada açılır. Bu konuyu Ege Üniversitesi ile görüşeceğiz.

 

Hamza Dağ’a teşekkür etti

Ünlü din ve ilim insanı İmam Birgivi’den ötürü böyle bir fakültenin kurulması uygun görüldü. İmam Birgivi bölgemiz adına çok önemli bir isim. Ödemiş adına önemli bir kazanç olacaktır. Alt birimleriyle yüzlerce öğrenci için güzel bir bilim ve eğitim yuvasını ilçemize kazandıracağız. Özellikle YÖK nezdinde büyük emekleri olan AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Sayın Hamza Dağ’a teşekkür ediyorum, selamlarımı gönderiyorum. 2014 yerel seçimlerinde Ödemiş’in kaderini değiştirecek kamu yatırımlarını ilçeye birer birer kazandıracağımızı açıklayıp, fakülte sözü vermiştik. Tabi ki adım adım gelişen bir süreçte ilçemize bir fakülte kazandırma noktasına geldik” dedi.

 

“Çocuk Gelişimi Bölümü yeni eğitim yılında”

Ege Üniversitesi Ödemiş Sağlık Yüksekokulu bünyesinde açılacak 4 yıllık Çocuk Gelişimi Bölümü’nün öğretim görevlisi sınavlarının yapıldığını da sözlerine ekleyen Badem, “Çocuk gelişimi bölümümüzün 2019 yılı yaz aylarında öğrenci almasında artık bir sorun yok. Yeni eğitim yılıyla birlikte eğitime başlayacaktır. Hazırlıkları devam ediyor. İslami İlimler Fakültemizin yeni eğitim yılına yetişmesi için biraz fazla mesai sarf etmek lazım. Mevcut binada birkaç bölümle başlarız, biz de o arada başka yerler ararız” diye konuştu.

 

“KYK yurdu kurulacak”

Ödemiş’te KYK yurdu kurulması için çalışmaların başlatıldığını belirten Badem şöyle devam etti: “Dün Rektör Yardımcımızla özellikle öğrencilerimizin barınma konularını görüştük. Mevcut 500 civarında öğrencisi olan bir  8-9 bölümlü Meslek Yüksekokulumuz var. Çocuk gelişimi bölümü yolda, bir de fakültemiz açılıyor. Hızla KYK yurdunun Ödemiş’e gelmesi lazım. Biz bugün yarın Kredi Yurtlar Kurumu’na bir yer önereceğiz. Yatırımını da takip edip yatırım programına aldırdığımızda inşallah bir iki yıl içerisinde KYK Yurdu da olan öğrencilerin öncelikli tercih ettiği bir kent olacaktır Ödemiş. Diğer taraftan Ödemiş Belediyemizin, 150 öğrencilik kız öğrenci yurdu da 49 yıllığına Vakıflar’dan kiralandı. Biz de belediye olarak bu konuda gerekli çalışmaları yapıyoruz. İlçemize hayırlı ve uğurlu olsun”

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ