Advert
Advert
Advert

"Genç Fide" pek yakında

Küçük Menderes
Bu içerik 524 kez okundu.
Advert

Ödemiş'te süs bitkileri üretiminin geleceğini şekillendirecek Genç Fide Üretim Tesisi'nin inşasında sona gelindi. 

Türkiye süs bitkileri üretiminin önemli bölümünü gerçekleştiren Ödemiş'te hastalıktan ari genç fide yetiştirilmesi ve bu alanda ithalata olan ihtiyacın en aza indirilmesi için Dış Mekan Süs Bitkileri ve Genç Fide Üretim Tesisi kuruluyor. 

Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin üretim yapacağı tesisin projesi Ödemiş Kaymakamlığı'nın çalışmaları ile hazırlandı. Finansman konusunda İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) destek verirken İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi Ödemiş Yüksekokulu da proje ortağı oldu. Kayaköy Mahallesi Alabaş Mevkii yakınlarında Aktaş Çayı kıyısında Hazine'nin 110 dekarlık arazisinde yer alacak tesisin inşaatında %80'lik seviyeye gelindi. 

Toplam 16 bin 500 metrekarelik 4 adet sera alanı, 1500 metrekare lojistik saha, 550 metrekare idari bina, anaçlık parseli, bitki stok alanı ve örtülü alandan oluşan Dış Mekân Süs Bitkileri Genç Fide Üretim Tesisi ile çelikten fide üretim adedinin yılda 12 milyon olması hedefleniyor. 

Tesisi Ocak ayı itibariyle hizmete sunmak istediklerini ifade eden Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Ödemiş Dış Mekân Süs Bitkileri Genç Fide Üretim Tesisi Proje Koordinatörü Hüseyin Cabbar, "Burada hastalıktan ari, uluslararası ticarete uygun, sektörün istediği standartlarda kaliteli fideyi üretmeye hazırlanıyoruz. Ortaklarımıza ve sektöre yarı mamul olarak sunacağımız fideler ile ithalata olan ihtiyaç azalacaktır. AB ülkeleri hangi kalitede üretiyorsa biz onu daha da kaliteli üreteceğiz. Üretimin ilk adımı olan genç fide üretimi bu topraklarda sağlanacak. Uzman ekibimizle bölgemizin adını başarıyla duyuracak bir tesisle hizmet vermek üzere hazırlıklarımız sürüyor" dedi. 

 

Yüzde yüz yerli üretimin yolunu açacak

Toplam 8 milyon liraya mal olacak tesiste tohumdan üretim de yapılacağını kaydeden Cabbar, "Bu tesis üretimin geleceğine yön verecek. Son derece elverişli doğal koşullarıyla üretimin merkezi konumundaki Ödemiş ve havalisi dışarıdan gelecek fideyi beklemeden hastalıktan ari yüzde yüz yerli fidesi ile sektörde söz sahibi olacak, Ödemişli üreticinin alın teri korunacak. Tüm üreticilerimizi birlikte üretmeye ve kooperatifimize destek vermeye bekliyoruz" dedi.

Başar Uçar 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli