Advert
Advert
Advert

365 gün eşitlik!

365 gün eşitlik!
365 gün eşitlik! Küçük Menderes
Bu içerik 316 kez okundu.
Advert

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 84. yılı İzmir’de, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören ve “150 kadın, 150 davul” ritim gösterisinin ardından katılımcılar Kültürpark’a yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene,  İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar ve kadınlar katıldı. 

 

“İlerlemek için haklarımıza sahip çıkalım”

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Atatürk’ün kurtuluşun hemen ardından tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti kurmak için çok önemli devrimleri hayata geçirdiğini söyledi. Dr. Sırrı Aydoğan, “O büyük devrimci bunu başardı. Avrupa’dan çok önce Türk kadını hakları konusunda hızlı yol aldı. Ama sonra maalesef kadın haklarında gerileme oldu. Şimdi öyle bir nesil yetiştirilmek isteniyor ki, kız çocukları bir şey isteyemez hale getiriliyor. Eğer bunu önleyemezsek, ileride burada toplanacak kadın bulamayız.  Böyle bir nesil felakettir.  Kadının iş, siyaset hayatında olmadığı ülkelerde ilerleme yok” diye konuştu.

Türkiye’nin bütün ekonomik krizlerden, bütün savaşlardan Türk kadınının gücüyle başarıyla çıktığını kaydeden Aydoğan, şunları söyledi: “Atatürk bu hakları Türk kadınına boşuna vermedi. Çünkü Türk kadınını tanıyordu. Atatürk ve arkadaşlarına minnet duyuyorum.  Çocuk evlilikler, töre cinayetleri bitmeden ölürsem, gözüm açık gidecek. Ama sizlere güveniyorum. Sizlere, kadınlarımıza güveniyorum. Işıklı günleri sizlerin sayesinde göreceğiz”.

 

“Yolumuz aydınlığın yolu”

Törende konuşan Mansuroğlu Mahallesi Muhtarı Yasemen Yavuz Cezzar ise 84 yıl önce Atatürk önderliğinde kazandığı haklar sayesinde 25 yıldır muhtarlık yaptığını belirterek, “Ben 84 yıldır demokrasinin sesiyim.  Zorlu mücadelelerle kazandığımız bu önemli hakkın değerini,  sandığın gücünü hatırlamamız gerekir” dedi.

Cezzar, konuşmasını şöyle tamamladı: “Burada karanlık yok.  Senin yolun bilim,  kültür,  sanatla döşendi.  Burada korkuya yer yok. Attığın hiç bir adımda,  aldığın kararda yalnız değilsin.  Sen omuz omuza mücadele ne demek iyi bilirsin.  Bu mücadeleye hayatın her alanında 4 koldan sarıl. Çocuklarını bu bilinçle yetişir.  Günü geldiğinde meşaleyi bizim yetiştirdiğimiz çocuklarımız yakacak”. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden