Advert
Advert
Advert

Bu kurs Bayındır’da bir ilk

SU KABAĞINDAN NEFİS ESERLER ORTAYA ÇIKIYOR

Bu kurs Bayındır’da bir ilk
Bu kurs Bayındır’da bir ilk Küçük Menderes
Bu içerik 324 kez okundu.
Advert

Bayındır’da belediyenin katkılarıyla ilk kez açılan “Su kabağı oymacılığı” kursu herkesten büyük ilgi görüyor.

Bayındır’da Türk Hava Kurumu binasında 15 metrekarelik alanda “Su kabağı oymacılığı” kursu düzenleniyor. İlçede ilk kez düzenlenen kursta süslenen ve içine ışık konulan su kabakları bir obje olarak satışa sunuluyor, kursiyerlere gelir elde etme ve istihdam olanağı da sunuluyor.

Kurs eğitmeni Cüneyt İnal son derece meşakkatli bir çalışmaya imza atıldığını belirterek, kurs çalışmalarının Bayındır Belediyesi’nin de katkılarıyla güzel bir ortamda devam ettiğini aktardı. Ünal, su kabağı oymacılığının aşamaları hakkında da bilgilere vererek, “Ham olarak elimize aldığımızda dış zar kısmını temizlememiz gerekiyor ki rahat çizim yapabilmemiz için, dışını temizledikten sonra içini temizliyoruz. İçi de daha meşakkatli bir olay ama en keyifli tarafı da çizim ve işleme tarafı başladığınız zaman başladığınız zaman bitirmeye yönelik olarak sabırsızlık gösteriyorsunuz” diye konuştu.

Su kaba oymacılığının AB ülkelerinde 60 yaş üstü bireyler için terapi olarak da yapıldığını ifade eden Ünal, “Şu anda kurslarımıza 40’a yakın gönüllü katılıyor. Gündüzleri 14.00-16.00, akşamları da 19.00-21.00 saatlerinde iki seans halinde haftada iki gün çalışıyoruz. Mayıs ayına kadar kurs çalışmaları sürecek. Bu yılki ilgiye bakıldığında gelecek yıl tanıtımla beraber bu çalışmaların daha da fazla ilgi göreceğini düşünüyorum. Bayındır bu konuda duyarlı, bayanlar daha çok katılıyor” dedi

 

“Aynı zamanda ek gelir kapısı”

Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli de, kursiyerlere sürpriz bir ziyarette bulunarak, “Bu aynı zamanda bir ek gelir olabilecek el sanatı.  Bayındır Belediyesi olarak böyle yararlı faaliyetlerin, değişik kursların destekçisiyiz” dedi.

Kursiyerlerden Safiye Canaç, “Su kabağına olan merakım bir yazlık beldede başladı. Daha sonra neden olmasın diye düşündüm. Bayındır’da da bu kurs açılınca hemen geldik. Daha ilk aşamalardayız. Ama gözüktüğü kadar kolay değil kesinlikle. Hesaplamalarla delme işlemi ve süsleme işlemleri yapacağız” dedi.

Ev hanımı Firdevs Vanlı da “Hem terapi hem de el emeği şeyleri sevdiğim için kabağa da merakım vardı. Hocamızın kursu açmasından dolayı çok memnun olduk. Bu kursa katılmış olduk. Böylece kendimize terapi almış oluyoruz, hem el hünerimizi geliştirmiş oluyoruz. İnşallah hepimiz için hayırlısı olur. Bayanlar biraz daha evde hem çalışarak üç-beş lira kazanabilirler evlerine katkı yapabilirler düşüncesiyle arkadaşlarımıza da tavsiye ediyorum” dedi.

Kursa Tire’den katılan Emine Maktav ise “Bu kursun açılmasını iki yıldır bekliyordum. Nihayet Bayındır’da açıldı. Aile ortamında çalışıyoruz. Hocamızdan çok memnunuz. Hayal gücümüzü katarak çok güzel eserler ortaya çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Herkes başarılı olabilir” şeklinde konuştu.

Kursiyerlerden Hakan Özgül de şunları söyledi: “Uzun zamandır bu kurs açılsın istiyordum. Biz el becerilerimizi geliştirmek, evimize güzel bir süs eşyası yapabilmek için bu kursa katıldık. Ben bu işi hobi olarak yapıyorum. Çok güzel bir ortamda çalışıyoruz”

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden