Advert
Advert
Advert

Köylerden merkeze göç ettik

KÖY VE BELDELERİN NÜFUSU AZALDI

Köylerden merkeze göç ettik
Köylerden merkeze göç ettik Küçük Menderes
Bu içerik 832 kez okundu.
Advert

 

Ödemiş’te 2007 yılı sonunda şu anda mahalleye dönüşmüş olan mahalle ve beldelerde yaşayan kişi sayısı 57 bin iken 10 yıl içerisinde bu nüfus 50 bine indi. Genel nüfus sadece 4 bin kişilik artış gösterirken merkez nüfusu 71 binden 82 bin kişiye çıktı.

Ödemiş’te kırsal mahallelerin nüfusu 10 yılda 7 bin kişi azaldı. Buna karşılık aynı süreçte merkezdeki 16 mahallenin nüfusu yaklaşık 11 bin kişilik artış gösterdi. Bu istatistik kırsaldan ilçe merkezine göç olarak değerlendirilirken her geçen gün artan üretim maliyetleri nedeniyle üretici kesiminin üretimden uzaklaşmasının yansıması oldu.

 

Merkezin nüfusu 82 bin kişiye çıktı

TÜİK’in adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre 2007 yılında Ödemiş’in toplam nüfusu 128 bin 253 kişi olarak belirlenirken bu nüfusun 71 bin 219’u ilçe merkezindeki 16 mahallede, 22 bin 98’i şu anda mahalleye dönüşen 9 beldede ve 34 bin 936’sı da 74 köyde ikamet ediyordu.

2017 yılı sonuna gelindiğinde ise merkezdeki 16 mahallenin toplam nüfusu 82 bin 26’ya yükseldi. Daha önce belde ve köy iken mahalleye dönüşen kırsal bölgelerde yaşayan kişi sayısı da 50 bin 216’ya düştü.

Kırsal nüfus 7 bin kişi azalırken merkez nüfusunun yaklaşık 11 bin kişi artması Ödemiş’te bir iç göç yaşandığını gösterirken Ödemiş ilçe merkezine çevre ilçeler Kiraz ve Beydağ’dan da göçün sürdüğü gözlendi. Kırsalda yaşayan nüfusun giderek azalması, bu bölgelere yönelik projelerin acilen geliştirilmesinin gerekliliğini gözler önüne serdi.

 

“İzmir’in tümünde kırsal nüfus kaybı var”

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan 2014-2023 İzmir Bölge Planı’nda da bu duruma dikkat çekildi. Kırsal ekonominin canlandırılması gerektiği vurgulanarak, “Karaburun ve Beydağ hem kentsel hem de kırsal nüfus kaybı ile öne çıkmaktadır. Kırsal karakterle öne çıkan bu ilçelerde yaşam kalitesini artıracak ve yerel potansiyele uygun, ekonomik çeşitliliği artıracak uygulamalar geliştirilmelidir. Kuzeyde Bergama ve Kınık, güneyde Torbalı, Bayındır, Selçuk ve Tire; doğuda Ödemiş ve Kiraz sadece kırsal nüfus kaybı yaşayan, kentsel nüfusu artan ilçelerdir.

Bu ilçelerde nüfusun köylerden ilçe merkezine, diğer ilçelere veya merkeze doğru kaydığı düşünülebilir. İzmir'in üç ilçesinden birinde, merkez dışındaki ilçelerin neredeyse tümünde gözlenen kırsal nüfus kayıpları, İzmir'de kırsal yerleşimlerin nüfus kaybını yavaşlatacak, kırsal ekonomileri canlandıracak tedbirlerin gerekliliğini işaret etmektedir” denildi.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden