Advert
Advert
Advert

DSİ’den sondaj atağı

450 METREYE KADAR SONDAJ İMKÂNI

DSİ’den sondaj atağı
DSİ’den sondaj atağı Küçük Menderes
Bu içerik 950 kez okundu.
Advert

Türkiye’nin yeraltı su potansiyelinden daha etkin şekilde faydalanabilmesi için DSİ Genel Müdürlüğü’nce satın alınan iki sondaj makinesi İzmir ve Manisa’da görücüye çıktı. Yerin 450 metre altına inebilen Fraste FS 400 sondaj makineleri, ilk olarak Saruhanlı Göksu yataklarında test edilecek.

Küçük Menderes havzasında da yeraltı sularının alt seviyelere inmesi sonrası yaşanan su sıkıntısı nedeniyle sondajlar her geçen gün daha derine inerken DSİ de yurt çapında da yaşanan bu soruna karşı önlem aldı.

Suyun giderek daha fazla önem kazandığı günümüzde Türkiye’nin yeraltı sularından daha etkin faydalabilmesi adına önemli bir adım daha geldi.  DSİ Genel Müdürlüğü İtalya’dan Fraste FS 400 tipi iki sondaj makinesi daha aldı. 

 

Şu anda Saruhanlı’da

Yerin 450 metre altına kadar inebilen makinelerden biri Aydın diğeri ise Edirne Bölge Müdürlüklerinin kullanımına verilirken; sondaj makineleri ilgili eğitim ve test aşamaları İzmir ve Manisa’da başladı. Önce 2 gün boyunca 16 personele teorik eğitim verildi. Daha sonra ise sahadaki test çalışmaları başladı. Makineler Saruhanlı’daki Göksu kaynaklarının araştırılması için bölgeye gönderildi. 2 Sondaj Makinesi yaklaşık 1 ay boyunca arazide kalacak.

 

Tanesi 1.3 milyon Euro

Daha derinlerdeki su akiferlerinin belirlenerek Türkiye’nin yeraltı sularından daha etkin bir şekilde faydalanmasını sağlayacak Fraste FS 400 tipi sondaj makineleri rotary, havalı ve köpüklü sondaj yapabiliyor. Tanesi 1.3 milyon euro’ya mal olan son makinelerin de araç parkına katılmasıyla DSİ Genel Müdürlüğü’nün elindeki aynı model araç sayısı 13’e yükselmiş oldu.

Şazenuş Keskin

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli