Advert
Advert
Advert

Hatipoğlu, Ödemişlilere seslendi

Hatipoğlu, Ödemişlilere seslendi
Hatipoğlu, Ödemişlilere seslendi Küçük Menderes
Bu içerik 690 kez okundu.
Advert

Ünlü İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, 3,5 yıllık aranın ardından yeniden Ödemişlilerle buluştu. TV programlarıyla tanınan Hatipoğlu, İslam tarihinden örnekler verdi ve İslam’ın doğru anlatılamadığına vurgu yaptı.

Ödemiş Belediyesi’nin organizasyonuyla 2015 yılından sonra bir kez daha Ödemiş’e gelen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Belediye Kongre Merkezi ve Düğün Salonu’nda Ödemişlilere seslendi.

Programın adının Nezir olduğuna dikkat çeken ve Nezir’in anlamını aktaran Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, “Peygamberimizin doğduğu zaman Nisan ayının 20-22’si 570 yılı. İsa Peygamber’den 632 yıl sonra vefat ediyor. O zaman da Haziran’ın 8’i. Peygamberimiz, Nisan’da doğup Haziran ayında vefat etti. Biz de bu Mevlid Kandili dolayısıyla sevgili Peygamberimizin dünyaya şeref verdiği bugünleri yeniden hatırlıyoruz. Bu akşam bu programda biz Hazreti Resulullah yeniden hatırlayacağız.

 

“Programın adı neden Nezir?”

Programın adı neden Nezir programı? Nezir uyaran demektir. Peygamberimiz Nezir’dir. Peygamberimiz hem Beşir hem Nezir’dir. Peygamberimizin birçok ismi var. Bu iki isim gecemizin isim babası oluyor diyelim. Nezir uyaran Peygamberimiz neye karşı uyardı. Kötülüğe karşı, kul hakkı yememeye karşı, komşu hakkını çiğnememeye karşı, zulüm etmemeye karşı insanları uyardı, şeytana karşı uyardı. Beşir de müjdeleyen demek. Neyin müjdesi? Temiz yaşarsanız cennet var. Sonsuz bir hayat var. Çünkü dünya hayatı sonsuz değil bir sonu var. Ama ahiret anlamı sonsuzdur. Allah her Peygambere kendi döneminin gücünü vermiştir.

Peygamberimiz ‘Çok önemli söz, sanattır’ demiştir. Kuran-ı Kerim’in en önemli özelliği edebiyattır. Bu dinin büyükleri hakikaten büyüktür. Çünkü onlar Hz. Muhammed’e yakındırlar. Suyun başında o’dur. Bu dinin öncüleri bize hep yol açtılar. Mevlana Halid, Anadolu’nun İslamlaşmasında çok büyük rolü olmuştur. Mevlana Halid çok büyük bir âlimdi. O bölgenin âlimleri de onu görmeye geliyorlardı o kadar büyük âlim ki ismi yayılmış her tarafa ve adından da her zaman söz edilmiştir” dedi.

 

“Anlatılması gereken şeyleri anlatmadılar”

İslam’ın dünyada düzgün anlatılmadığını ifade eden Hatipoğlu “ Dünyada İslam’ı bu şekilde anlatmadılar. Ondan sonra Kuran’ı yanlış anladılar, Peygamberi yanlış tanıdılar, bu anlatılması gereken şeyleri anlatmadılar. İslamofobi, İslam korkusu. Hırsızın hiç mi suçu yok? Avrupa’nın suçu var da bizim hiç mi suçumuz yok? Kapısını kapatmadığı için ev sahibini suçlu hırsızı suçsuz gördüler. Tamam da hırsızın hiç mi suçu yok?  O da girmeseydi içeri. Avrupa’nın suçu çok bizim de suçumuz çok, biz eğer doğru anlasaydık İslam’ı böyle olmazdı. Hepimiz başkasına, suç attık onun için adamlar İslam’ı bilmiyorlar” diye konuştu.

 

“Avrupalılara anlattığımızda İslam’a hayran kalıyorlar”

Hatipoğlu, “Avrupa’ya hemen hemen her hafta sonu gidiyorum ve orada papazıyla, rahibiyle, gazetecisiyle, belediye başkanlarıyla görüşüyorum. Onlar da geliyorlar takip ediyorlar bizi. İslam’ı onlara anlattığımızda ise hayran kalıyorlar. Allah gönüllerinizi Muhammed Mustafa eylesin“ diyerek geceye katılanlarla birlikte dualar okudu. Hatipoğlu daha sonra Ödemişlilerin sorularını yanıtladı. Söyleşi sonrası vatandaşların fotoğraf çektirme isteklerini geri çevirmedi. Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Köklü de Hatipoğlu’na çiçek takdim etti.    

Turgay Konuralp                                                 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli