Advert
Advert
Advert

Bayındır’da atlar ‘Rahvan’ koştu

HEYECAN ERTELEMEDEN ETKİLENMEDİ

Bayındır’da atlar ‘Rahvan’ koştu
Bayındır’da atlar ‘Rahvan’ koştu Küçük Menderes
Bu içerik 358 kez okundu.
Advert

Bayındır’da geçtiğimiz hafta hava muhalefeti nedeniyle ertelenen ve ilk kez düzenlenen Rahvan At Yarışları yapıldı. Bayındır’ın Turan Mahallesinde yapılan ve ilk kez gerçekleştirilen Rahvan’da 150 at rahvan koştu. I.Bayındır Rahvan At Yarışlarına Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk, Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli, Bayındır Ziraat Odası Başkanı Mümtaz Almışlar, Rahvan At Yetiştiricileri Derneği Başkanı Gökmen Almışlar, Bayındırlılar ve yarış meraklıları katıldı.

 

Geleneksel hale gelmesi isteniyor

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kaymakam Öztürk konuşmasında Bayındır’da ilk kez düzenlenen bu yarışların devam etmesini temenni ederek, bu ata sporunun ileriki yıllarda Bayındır’da aynı heyecan ve coşkuyla devam edeceğine ve Bayındırlıların buna sahip çıkacağına inandığını belirtti.

Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli de, “Bayındır’daki rahvancılarımıza bu ata sporunu ilçemizde ve bölgemizde yaşatmak için belediye olarak destek verdik. Ve ileriki yıllarda geleneksel hale getirip genişleterek sürdürmek niyetindeyiz. Tek temennimiz kazasız belasız heyecanlı bir yarış olsun” dedi.

Rahvan At Yetiştiricileri Derneği Başkanı Gökmen Almışlar belediyenin verdiği destekten duydukları memnuniyeti dile getirerek her yıl çiçek cenneti Bayındır’da bu heyecanı yaşamak istediklerini kaydetti.

 

150 at yarıştı

Konuşmaların ardından halk oyunu zeybek gösterisi sahne aldı ve dualarla yarış startı verildi. Türkiye’nin farklı noktalarından 150 atın yarıştığı Bayındır’da, Baş, Baş Altı,  Büyük Orta, Küçük Orta, Deste, 4’lü Taylar, 3’lü Taylar, Tozkoporan ve Taze 5’li kategorilerinde yarıştı.

Yarışmalar sonunda,  Minik Taylarda,  1. Ali Dedeoğlu, 2.  Ateş Dağlı Doğan, 3.  Canbaz Ziya dereceye girerken, 2’li Taylarda 1.  Güngör Düder, 2.  Cengiz Cenk, 3.  Birol Tini,  3’lü Taylarda 1. Hasip Duran, 2.  Ahmet Bozyiğit, 3.  Ali Bozyiğit, 4’lü Taylarda 1. Saffet Gülsu, 2. Ahmet Gökçe, 3.  Sercan Kalaycıoğlu,  Taze 5’li kategorisinde 1. İsmail Onbaşı, 2.  Tahir Özzeybek,  Deste’de,  1. Çakır Efe,  2. İbrahim Koşar, 3. Arif Bayram, K. Ortada, 1. Mehmet Yıldız, 2. Mümtaz Almışlar, 3. Eylül Çetin, B. Ortada,  Hamdi Canbazoğlu,  2. Mehmet Üstündağ, 3. Karanfil Kardeşler,  Baş Altında 1. Cengiz Cinğ,  2. Atalay Demir, 3.  Mustafa Arslan,  Baş kategorisinde 1. Halil Yıldırım, 2. Melih Yavaş, 3. Kasabalı Ali oldu.        

 Yarışmalarda birincilikleri kazananlara Türk bayrağı, kupa ve para ödülü verilirken, 2 ve 3. Olanlara madalya ve kupaları verildi.

Turgay Konuralp

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ