Advert
Advert
Advert

"Umut Evi", Kiraz'a umut olacak

Küçük Menderes
Bu içerik 617 kez okundu.
Advert

Kiraz Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Umutlar Derneği'nin "Umut Evi" 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde kapılarını açtı.

Kiraz Mustafa Kemal Atatürk Rekreasyon Alanı'nda Kiraz Belediyesince tahsis edilen tesiste Kiraz Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Umutlar Derneği tarafından oluşturulan "Umut Evi" geniş katılımlı bir törenle törenle hizmete girdi.

 

Açılış öncesi caddeler inledi

Umut Evi'nin açılış töreni öncesi Kiraz'da "Engelsiz Yürüyüş" düzenlendi. Kirazlı öğrencilerden oluşan bando eşliğinde ilçe protokolü, siyasi partilerin üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Sabit Arlı Caddesi üzerinden Mustafa Kemal Atatürk Rekreasyon Alanı'na yürüdü. Yürüyüşe katılanlar taşıdıkları pankartlarla hayatı paylaşmak için hiçbir engelin olmadığını ve herkes için eğitimin önemini vurguladılar. Yürüyüş sırasında Kiraz İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince geniş güvenlik önlemleri alındı.

Kiraz'da yankı uyandıran yürüyüş sonrası gerçekleştirilen anlamlı açılış törenine özel bireyler ve aileleri ile birlikte Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, Kiraz İlçe Emniyet Müdürü Ömüray Bozkurt, Kiraz İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Gülşah Akın ve Ali Bardakçı, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Şerif Emre Akın, AK Parti Kiraz İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz, CHP Kiraz Belediye Başkan Adayı Salim Özkarakaş ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Kaymak ve Özçınar'a teşekkür etti

Kiraz Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Umutlar Derneği Başkanı Atiye Okka, Kiraz'da engelli bireylere yönelik sosyal etkinlik merkezi ihtiyacının karşılanması adına açılan Umut Evi için Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak ve Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar'a teşekkür etti.

Umut Evi'nin Kiraz'da özel bireylere yönelik bir sosyal tesis olmasının yanında kurs faaliyetleri, üretim faaliyetleri ve kermesler gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapmasını planladıklarını aktaran Okka, "Toplumumuzda engellilere yönelik duyarlılıkların artması gerekiyor. Bu doğrultuda ilköğretimden başlayacak şekilde engellilere yönelik yaklaşımlarla ilgili toplumsal eğitim stratejisi davranış biçimlerini de kapsayacak şekilde geliştirilmek zorundadır. Engelli bireylere acımak, üzülmek yerine onları hayatın, üretimin bir parçası haline getirmek zorundayız. Hiçbir hayal gerçekleşemeyecek kadar büyük değildir, yeter ki isteyelim. Umut Evimiz bundan böyle Kiraz'a aittir, Kirazlıların sahip çıkmasını diliyoruz" dedi.

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar da belediye olarak özel bireylerin hayatını kolaylaştıracak her türlü projenin destekçisi olduklarını hatırlatarak, görev döneminin ilk aylarında Kiraz'da kurulan ilk STK'lardan birinin Kiraz Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Umutlar Derneği olduğuna vurgu yaptı, dernek faaliyetlerine desteklerinin devam edeceğinin mesajını verdi.

 

"Sadece bir kafe değil"

Umut Evi'nin sadece bir kafeterya olmadığını aynı zamanda bir sosyal yaşam merkezi özelliğinde olduğunu anlatan Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak, "Gayet sevinçli ve mutlu bir günü yaşıyoruz. Bir kafeterya çok mu önemli diyen olabilir. Evet, önemli, çünkü medeniyet biraz da ayrıntılarda gizlidir. Devletimiz son 10-15 yıllık süreçte özel vatandaşlarımızla ilgili önemli atılımlar yaptı, bilhassa ailelerin desteklenmesi konusunda, eğitim konusunda. Ben de bir engelli yakını olarak sosyal ihtiyaçların giderilmesi konusunun ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorum. Bu noktada küçük gibi görünen ama Kiraz için, medeniyet için önemli bir adım attığımızı düşünüyorum. En ufak altyapı problemlerinden, insan davranışlarına kadar engellilerin her an her gün mağdur edilmeye devam edildiğini biliyoruz. Ancak bir yerden başlamak gerekiyordu, bu Umut Evimiz de bir başlangıçtır. İnşallah devamı büyüyerek gelecektir" diye konuştu.

 

Fatih'ten duygu dolu konuşma

Umut Evi'nin açılış kurdelesini kesen özel birey Fatih Dereli'nin konuşması ise törene katılanları duygulandırdı. Ailelere seslenen Dereli, engellilerin asla yaşamdan kopmadan hayatın içinde üretken bireyler olmalarını istedi.

Daha sonra davetliler Umut Evi'ni gezip özel öğrencilerin Halk Eğitimi Merkezi kursları için hazırladığı el emeği eserleri inceledi.

Kiraz Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Umutlar Derneği Başkanı Atiye Okka, Umut Evi'nin faaliyetleriyle ilgili bilgiler vererek hedeflerinin her yaştan özel bireye hitap eden bir sosyal etkinlik merkezine dönüşmek olduğunu vurguladı.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden