Advert
Advert
Advert

Hastane ve TOKİ’ye yeşil ışık

KİRAZ’IN BEKLEDİĞİ ONAY GELDİ

Hastane ve TOKİ’ye yeşil ışık
Hastane ve TOKİ’ye yeşil ışık Küçük Menderes
Bu içerik 1365 kez okundu.
Advert

Kiraz’da yapımı planlanan 75 yataklı yeni devlet hastanesi ve TOKİ toplu konut projesi ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin haritalardaki eksiklikler nedeniyle reddettiği imar plan değişiklikleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca re’sen onaylanıp askıya çıkartıldı.

Kiraz’ın Arkacılar Mahallesi Okka Taşı Mevkii yakınlarında yapımı planlanan hastane ve yakınındaki TOKİ projesi için Kiraz Belediyesince tahsis edilen 289 bin 850 metrekarelik tarla vasfındaki taşınmazın sağlık tesisi alanı, eğitim tesis alanı, sosyal tesis alanı, ticaret alanı ve konut alanı olarak düzenlenmesi için imar plan değişikliğine gidiliyor.

 

Beklenen onay Ankara’dan geldi

Arkacılar Mahallesinde Okka Taşı Mevkii’nde yer alan 1 parselde TOKİ tarafından hazırlanan 1/25000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planına ilişkin askı sürecinde yapılan itirazlar sonucu yapılan düzenlemeler, 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümleri ile 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 9. Maddesi kapsamında 16 Kasım’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca re’sen onaylandı. Daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin haritadaki bir takım sorunlar nedeniyle reddettiği imar plan değişikliği böylelikle 29 Kasım 2018 tarihi itibariyle askıya çıkartıldı.

29 Aralık 2018 tarihine kadar askıda kalacak onaylı 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar plan değişikliği İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Bayraklı’daki hizmet binasının 2. kat ilan panosunda ve internet sayfasında (https://izmir.csb.gov.tr/) incelenebilecek.

 

150 bin metrekare alan planlandı

1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliği raporuna göre Kiraz Belediyesi’nin Okka Taşı Mevkii’nde tahsis ettiği 289 bin 850 metrekarelik alanın 150 bin 52 metrekaresi için planlama yapıldı. En çok 4 katlı olabilecek şekilde 35 bin 876 metrekaresi konut ve ticaret+konut inşaat alanı olarak belirlenirken hastanenin inşa edileceği alanın yaklaşık 30 bin metrekare olduğu gözlendi. İlkokul alanı 5931 metrekare, kültürel alan 3331 metrekare, park ve spor alanları yaklaşık 19 bin metrekare ve ağaçlandırılacak alan da 18 bin 436 metrekare olacak. Planlamada cami, ilkokul, sosyal tesis ve spor alanın yerleri de tespit edildi.

Arkacılar Mahallesi yakınlarında adeta yeni bir mahallenin oluşmasını sağlayacak imar plan değişikliğine göre bölgede nüfusun da 1430 kişi olacağı öngörülüyor.

 

Sıra Sağlık Bakanlığı ve TOKİ’de

Kiraz ilçe merkezine 2,5 kilometre uzaklıkta Kiraz-Ödemiş karayolu üzerinde yer alan hastane ve TOKİ alanıyla ilgili imar plan değişikliği sürecinin tamamlanmasının ardından gözler Sağlık Bakanlığı ve TOKİ’ye çevrilecek.

Kiraz’ın ihtiyaç duyduğu modern devlet hastanesi 2015 yılından beri Sağlık Bakanlığı’nın yatırım programında yer alırken projesi de hazırlandı. 75 yatak kapasitesine sahip yeni hastanenin kapalı alanı 15 bin metrekare olacak. Kiraz Belediyesi’nin arsasını sunduğu yeni hastanenin ihale sürecinin yakında başlaması bekleniyor.

Başar Uçar

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden