Advert
Advert
Advert

Çatalarmut faciasında ilk duruşma

3 GENÇ YAŞAMINI YİTİRDİ

Çatalarmut faciasında ilk duruşma
Çatalarmut faciasında ilk duruşma Küçük Menderes
Bu içerik 3476 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te 27 Mart 2018 tarihinde, ilçeye bağlı Ovakent Mahallesinin Çatalarmut mevkiinde, 2 aracın çarpışması sonucu meydana gelen ve bir otomobilde bulunan 3 kişinin yaşamını yitirdiği, birinin ağır yaralandığı kazanın ilk duruşması Ödemiş Adliyesinde görüldü. Kazada otomobilin sürücüsü Melih Delgin(26), Burhan Usul (26), Nazım Korkmaz (38)  hayatını kaybetmiş, ağır yaralanan Mustafa Er (26)  İzmir’deki hastanede yapılan uzun tedavilerden sonra hayata dönmüştü.

Ödemiş’te meydana gelen kaza sonrasında 3 kişinin öldüğü feci kazayla ilgili kazaya neden olduğu iddiasıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı taşeron firmasına ait kamyonet aracın sürücüsü Anıl K.(31 ) kaza sonrası tutuklanarak cezaevine gönderildikten sonra, Ödemiş Sulh Ceza Hâkimliğinin kararıyla 24 Nisan 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Taraflar dinlendi     

Kazanın ilk duruşması Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. Davanın ilk duruşmasına, 3 kişinin taksirle ölümüne, 1 kişinin de ağır yaralanmasına neden olma suçlamasıyla Anıl K. ve kazadan ağır yaralı kurtulan Mustafa Er ve ölenlerin aileleri davada tanık sıfatıyla dinlendi.

Ödemiş’te görülen davada mahkeme başkanı ilk olarak 3 kişinin ölümüne neden olan Anıl K.’ya kaza ile ilgili olarak söz verdi.  Anıl K., “Burada uzun yıllardan  beri  gelip gidiyordum. Ancak birisi bana bu yolun daha kestirme olduğunu söyleyince, ilk kez bilmediğim bir yoldan otobana çıkıp İzmir’e gidecektim. Kaza yeri olan noktaya geldiğimde herhangi bir ‘Dur Levhası’  göremedim. Kazadan sonra büyük bir şok yaşadım. Kazada hız konusunda herhangi bir şey söyleyemeyeceğim. Ayrıca fren yapıp yapmadığımı da hatırlamıyorum. Ayrıca buranın kavşak olup olmadığını da tam anlayamadım. Zaten fren yapmaya da fırsat bile olmadı.  Çok pişmanım Hâkim Bey, keşke olay günü bu yoldan gitmeseydim. Kazada ölenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Ve onların gösterdiği sağduyulu davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“3 cinayet”

Manisa Barosu avukatlarından Burak Temur 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın adeta bir cinayet olduğunu vurgulayarak, “Bugün, 27 Mart 2018 tarihinde Ovakent Bademli yolunda meydana gelen kaza için buradaydık. İlk duruşması bugün yapıldı. Maalesef söz konusu kazada trafik kazası demek istemiyoruz. Tabiri caizse bu yaşanan cinayette 3 tane kardeşimiz vefat etti. Müvekkillerimden Mustafa Er de kazada ağır yaralanmıştı.  Hala kazanın etkilerini yaşamakta. Tutuklama taleplerimiz vardı. Hâkim heyeti tarafından uygun görülmedi. 11 Şubat 2019’da olay yerinde keşif olacak, 12 Mart 2019’da da ikinci duruşması olacak, biz tutuklamanın reddi yönündeki karar için gerekli itirazlarımızı yapacağız. Ayrıca itiraz dilekçelerimize Torbalı’da 22 Eylül 2017’de meydana gelen yazar ve senarist Emrah Serbes’in yaptığı kazayı da bu davada emsal göstereceğiz. Sanığın serbest kalmasına gerekli itirazlarımızı sürdüreceğiz. Yaşanan olayın bir daha yaşanmaması için hukuksal anlamda üzerimize düşen neyse onu yerine getireceğiz” diye konuştu.

“Artık tam bir insan değilim”

Mahkeme sonrası  3 arkadaşının  aynı otomobilde  yaşamını  yitirdiği  feci kazada  tek yaralı olarak kurtulan ve uzun tedavi süreçlerinden geçen, hala sakatlığı devam eden Mustafa Er, “Kendime geldiğimde hastanedeydim. Trafik kazası geçirdiğimi bilmiyordum. Onu da, Ödemiş Devlet Hastanesine geldiğimde öğrendim. Artık tam bir insan değilim. Çalışamıyorum ve şahsın şu an dışarda kendi işinde gücünde olduğunu gördükçe daha kötü oluyorum. Maddi, manevi, psikolojik olarak çok bitkinim” dedi.

Kazada oğlunu kaybeden Hüsnü Delgin kazanın tam bir trafik terörü olduğunu beyan ederek şunları söyledi: “Kazada oğlumu kaybettim. Bu bir kaza değil tam bir trafik terörüdür. Bizler bu kazada aileler olarak adeta yok olduk. Ancak başka insanların canının yanmaması için de bu kişiye   gerekli cezaların  verilmesini istiyoruz”.

Muhsin   Korkmaz “  Kazada hayatını kaybedenlerin aileleri  olarak büyük bir  acı yaşadık. Oğlumu  bir trafik  canavarı bizden aldı. Ancak  olaya neden olan şahsın  en ağır  cezayı almasını  bekliyoruz. Hala çok acılıyız” dedi.

Turgay Konuralp

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ