Advert
Advert
Advert

Her kar yağdığında Bozdağ’a tırmanıyor

“BOZDAĞ, İZMİR İÇİN BİR NİMET”

Her kar yağdığında Bozdağ’a tırmanıyor
Her kar yağdığında Bozdağ’a tırmanıyor Küçük Menderes
Bu içerik 1271 kez okundu.
Advert

 

İzmir’de yaşayan Bozdağ sevdalısı Fikret Çakar, günlük hayatını Bozdağ’daki kar yağışına göre organize ediyor. Dağcı ve fotoğraf sanatçısı Çakar, her kar yağdığında Bozdağ’ın zirvesine tırmandığını belirterek “Bozdağ, İzmir için bulunmaz bir nimet” dedi.

İzmir’in Bornova ilçesinde yaşantısını sürdüren dağcı Fikret Çakar, her kar yağdığında Ödemiş’e gelip Bozdağlar’ın 2157 rakımlı zirvesine tırmanıyor. Aynı zamanda sosyal medya üzerinde “Bozdağ Sevdalıları” sayfasının da yöneticilerinden olan Çakar, çektiği eşsiz fotoğraf kareleriyle de zirvedeki kar manzaralarını yarınlara taşıyor. Bir süre önce çalıştığı fabrikadan emekli olduğunu ve kış mevsiminde günlük hayat rutinini Bozdağ’daki kar durumuna göre düzenlediğini belirten Fikret Çakar, her yıl klasik rota üzerinden zirveye tırmandığını, en unutamadığı fotoğraf karesini ise 2011 yılında tamamen buz tutmuş zirvede çektiğini dile getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan çığ olayı ve tırmanış kazaları nedeniyle getirilen yasaklamalarla birlikte Bozdağ’ın giderek sessizleştiğini ve hızla göç verdiğini söyleyen Bozdağ sevdalısı Çakar, Bozdağ’da yasaklamalar yerine standartlara uygun düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti.

 

2010 yılından beri tırmanıyor

Büyük Ağrı Dağı dâhil Türkiye’de sayısız zirveye tırmandığını aktaran Fikret Çakar, Bozdağlar’ın zirvesi ile ilk kez 2010 yılında tanıştığını belirterek, “Hayatım sporla iç içe geçiyor. Dağcılığın yanı sıra bisiklet de benim için bir başka spor dalı. Zaten zirve tırmanışları için bedenen hazır olmanız çok önemli. Bozdağ kendine has özellikleri olan, İzmir’e çok yakın, Ege’nin tam ortasında eşsiz bir coğrafya. Ben Doruk Dağcılık ekibiyle burada bir zirve tırmanışına gelmiştim. O dönem çok sevdim. Sonrasında da defalarca zirveye tırmanış gerçekleştirdim. Özellikle zirveye yakın telesiyej ekipmanları ve eski kulübelerin buz tutmuş halini fotoğraflamak benim için bir tutkuya dönüştü. Türkiye’de birçok ulu zirveye tırmandım ama Bozdağ bir başka. Şimdi de her yıl ne zaman kar yağsa Bozdağ’a tırmanıyorum. Sürekli Bozdağ’daki hava durumunu takip edip Bozdağ’daki dostlarımızla iletişim kurup kar yağışı olur olmaz buraya geliyorum. Bozdağlılar beni bağrına basmış durumda. Her gelişimde 2-3 gün kalıyorum. Bir aile gibi olduk. Muhtarımız Halil Faruk Otçu çok ilgili. Bizleri güzel şekilde ağırlıyor. Kışın günlük hayatımı Bozdağ’a yağacak kara göre ayarlıyorum” dedi.

 

“Tecrübesiz kişilere göre değil”

Aynı zamanda bir bisiklet tutkunu da olan Çakar, “Elbette Bozdağ zirve tırmanışı kış mevsiminde mutlaka ehil kişilerce yapılmalı. Tecrübesi olmayanlar için kesinlikle doğru değil. Zaten kışa doğru her yıl Bozdağ’la ilgili dağcılık faaliyetlerinin yasaklanması getiriliyor. Ancak benim tırmandığım rota klasik, Kıblekayalar bölgesi üzerinden geçiyor. Her dağın tehlikesi vardır. Tehlikesiz dağ yoktur. Bozdağ’da da %80’e yakın bir eğim var, tecrübesiz kişilere göre değil. Bu konuda da defalarca zirveye tırmanmış biri olarak uyarımı yapayım. Bu yıl dağcılık kulüplerinin ve Federasyon’un Valilik nezdinde girişimleri olacak bilgisini aldık.

 

“Dağcılık Şenliği var tırmanış yok

En azından klasik rota dediğimiz belirli bir parkurun açık tutulması. Diğer bölgelerden tırmanışın yasaklanması şeklinde bir çözüm olabilir. Çünkü her yıl Kış Dağcılık Şenliği kuruluyor ama tırmanış yasak. Eskiden bu şenliğe 400-500 dağcımız katılırken tırmanış olmadığı için bu sayı 50’ye kadar düştü. Kamp var tırmanış yok, bu durum kimseye cazip gelmiyor. Tabi Bozdağ turizmine de zarar veriyor” dedi.

 

“Bozdağ için tanıtım şart”

Bozdağ’ın korunması ve tanıtılması gereken bir değer olduğuna vurgu yapan Çakar şöyle devam etti: “Tabi ben aynı zamanda sadece dağcılık veya fotoğraf faaliyeti için değil buradaki doğanın tutkunu olduğum için de her ay tırmanış olmasa bile birkaç kez Bozdağ’a geliyorum. Daha önce Belediye varken bir parça yine hareketlilik vardı. Belediyeler kapandı, çığ felaketleri, tırmanış kazaları oldu. Bunlara önlem olarak yasaklamalar da gelince Bozdağ iyice sessizleşti. Zaten geçmişten beri bir göç söz konusuydu. Bu daha da hızlandı. Esnafların sayısı azalış gösterdi. Bozdağ Kayak Merkezi maalesef bir türlü turizme kazandırılamadı, çeşitli sorunlarla.

 

“Kayak Merkezi’ne çığ önleme seti gündemde”

Şimdi Kayak Merkezi için çığ önleme seti kurulması gündemde. Bu set inşa edilebilirse Kayak Merkezi’nde çığ tehdidi ortadan kalkacaktır. Ama yakın gelecekte bu sağlanamayacağından yine sessizlik devam edecektir. Gerek Kayak Merkezi, gerekse de tırmanış parkurunda gerekli önlemler alınmalı. Bu bölge yazın yayla turizmine uygun kış turizmi de buraya hareket getirir.

Bozdağlılar ekmeklerini kazanmak için Ödemiş’in İzmir’in yolunu tutuyor. Esnaf zor durumda. Turizm bir hareket kazansa herkes kazanır. Bozdağ göç vermekten kurtulur. Bozdağ, İzmir’in çok yakınında bulunmaz nimet gibi.

Buradaki kar fotoğraflarını görenler İzmir’de böyle bir coğrafya olabileceğine ilk başlarda inanamıyor. İzmir çevresinde Yamanlar var, Nif var, Spil var, Yunt Dağı var ama hiçbiri Bozdağ özelliklerinde değil. Bozdağ’da gerek kamu kurumları gerek yerel yönetim doğru adımları atıp Bozdağ’ı koruyup tanıtabilirse özel girişimcilerin de ilgisinin bu bölgeye çekileceğini düşünüyorum. Bozdağ daha iyi noktaları hak ediyor”

 

“Bozdağ ikinci evimiz”

Bozdağ’ın tanıtımı için gönüllü şekilde çalıştığını da sözlerine ekleyen Çakar, “Bozdağ Sevdalıları diye sayfa kurduk Facebook’ta. Gördük ki aslında İzmir’den Manisa’dan insanlar mesaj atıyor kış mevsiminde sömestr tatilinde; ‘Bozdağ’da kar var mı?’ diye. Yani insanlar kış turizmi deyince Uludağ, Kartalkaya, Palandöken gibi değerlerimizi biliyorlar ama yakınlarında Bozdağ gibi bir değerin oluşundan yeni yeni haberleri oluyor ve heyecanlanıyorlar. Bu heyecan, Bozdağ’ın, Gölcük’ün, Birgi’nin kalkınmasına dönüşebilir. Biz o sayfa ile düzenli olarak Bozdağ’dan fotoğraflar ve videolar paylaşıyoruz. Bozdağ’ı ikinci evim gibi görüyorum. Bozdağlılar da ailem gibi. Bu güzel coğrafyanın korunması ama bir yandan da planlı şekilde turizme kazandırılması en büyük temennim” diye konuştu.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden