Advert
Advert
Advert

Kore şehitleri için harekete geçildi

Kore şehitleri için harekete geçildi
Kore şehitleri için harekete geçildi Küçük Menderes
Bu içerik 760 kez okundu.
Advert

Kore Savaşı'nda mezarı olmayan şehitlerin mezarının oluşturulması için Güney Kore Cumhuriyeti'nde başlatılan çalışmalar kapsamında bölgede bulunan insan kemiklerinin kime ait olduğunun tespiti için Türkiye'de de Kore şehitlerinin yakınlarına ulaşılmaya çalışılıyor. Türkiye'den savaşa katılıp şehit olan ancak kabri bilinmeyen askerlerin yakınlarından alınacak DNA örneklerine göre kemiklerin kime ait olduğu belirlenecek. Daha sonra Kore Şehitleri için kabristan kurulacak.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Merkezi'nden bu çalışma için Ödemiş'e gönderilen yazı sonrası Ödemişli Gaziler de harekete geçti.

Şimdiye kadar Ödemiş bölgesinden 6 Kore Şehidi'nin yakınlarına ulaştıklarını ifade eden Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanı Selahattin Aktaşoğlu, DNA testi için Ödemişli, Kirazlı ve Beydağlı Kore Şehitleri'nin yakınlarıyla iletişim kurmaya çalıştıklarını söyledi. Kore şehitlerinin ailelerinin kendilerine ulaşmasını istedi. Kore Savaşı'na en çok asker katılan bölgelerden birinin Ödemiş bölgesi olduğunu vurgulayan Aktaşoğlu, Kore Şehitleri için kurulacak şehitliğin Güney Kore'nin Busan şehrinde kurulacağını açıkladı.

Turgay Konuralp

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üretim yollarında yama seferberliği
Üretim yollarında yama seferberliği
Ödemiş’li kızların el işleri sergide
Ödemiş’li kızların el işleri sergide