Advert
Advert
Advert

Kestane sezonunda sıkıntılı kapanış

18 TL’DEN 12 TL’YE DÜŞTÜ

Kestane sezonunda sıkıntılı kapanış
Kestane sezonunda sıkıntılı kapanış Küçük Menderes
Bu içerik 2526 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in fidancılığıyla ünlü Bademli Mahallesinde kestane hasadı sürüyor. Mahallenin yüksek kesimlerinde yüksek kalite ve verim alınan kestaneden yaklaşık 500 üretici ekmeğini kazanıyor. Hasadı devam eden kestanenin fiyatının Bademli’de 12 TL’ye kadar gerilediği ifade ediliyor.

Bölgenin önemli kestane üreticilerinden Hasan Çineli fiyat düşüşünden dem vurarak, “Bademli’de 3500 kişilik nüfus içinde yaklaşık 500 aile kestane işiyle uğraşıyor ve kestane üretimi yapıyor. Kestanenin sezonda toptan fiyatı 18 TL’den açıldı. Bugünlerde 12 TL’ye kadar geriledi. Bu düşüş bizleri çok etkiledi. Kestanede bazı girdi maliyetleri, özellikle işçilik hem çok zor, hem de pahalı. Son günlerde Doların düşmesi ve ihracatın kapanmasıyla fiyatlar düşüş içine girdi. Bizler bu konuda İzmirli Bakanımız Bekir Pakdemirli’den ihracat kapısını aralamasını bekliyoruz. Çünkü ilk kez bu sezonda ürünümüzü Bursa, İstanbul gibi iç piyasaya veriyoruz. Bizim ürünümüz İtalya’ya ve bazı Arap ülkelerine gönderiliyordu” dedi.

“İzmirli Bakanımız ihracat kapılarını açsın”

Çineli şöyle devam etti: “İzmir’de pazarlarda kestanenin fiyatı 20 ila 22 TL arasında değişiyor. Bizim 12 TL’ye sattığımız ürün tüketiciye ulaşana kadar 4-5 insanın elinden geçiyor. Aracı firma olmadan da bu işler olmuyor. Satışlar etkileniyor ya da ürün elde kalıyor. Bugün Türkiye’de tüm pazarlarda illerde ve ilçelerde kestane fiyatları devamlı değişmekte. Aracı firmaların payları, nakliye, vs gibi bir sürü maliyet eklemeleriyle ürün tüketiciye varıncaya kadar zam üstüne zam alıyor. İhracat pazarı açıldığı takdirde aracı sayısı da azalıyor, ürün de değerinde satılıyor. Bakanımızdan bu konuda çalışma bekliyoruz.”

Doların düşüşe geçmesi ve ihracat kapısının kapanmasıyla ürünün fiyatının 5 TL birden düştüğüne dikkat çeken kestane üreticisi Bademlili Ali Kavcı, “Biz bu ürünümüzü çok zor koşullarda ve büyük emek sarfederek yetiştiriyor ve Avrupa’ya gönderiyorduk. Sezon başında 18 TL’den sattığımız aynı kestaneyi bugün 12 TL’ye zor satıyoruz. Bu işte silkmek için işçiye 300 TL ödüyoruz, hem tehlikeli, hem meşakkatli. Biz istiyoruz ki bu işten üretimimiz artsın, hem üretici, hem işçi kazansın. Ama sezon bu anlamda yüz güldürmedi, iç piyasaya ürün vermekle pek çok aracı firma işin içine giriyor. Bu işten de hem üretici hem tüketici zarar görüyor” diye konuştu.

Kestane üreticileri ürünlerinin değerinde alınmasının ve dış pazarlara verdikleri ürünün piyasa değerinde pazarlanmasının yolarının aranmasını umut ederek sıkıntılı bir sezonu kapatmaya hazırlanıyor. Üretim ve işçilik anlamında kestane yetiştiriciliğinin emek değeri yüksek olduğuna işaret ederek emeğin kıymetli olduğu duygusunun yaşanacağı günleri bekliyor.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üretim yollarında yama seferberliği
Üretim yollarında yama seferberliği
Ödemiş’li kızların el işleri sergide
Ödemiş’li kızların el işleri sergide