Advert
Advert
Advert

Ödemiş'ten yağmur manzaraları

Ödemiş'ten yağmur manzaraları
Ödemiş'ten yağmur manzaraları Küçük Menderes
Bu içerik 953 kez okundu.
Advert

Tarımsal üretimin merkezi Küçük Menderes havzası hasret olduğu sağanak yağmurlara kavuşurken kimi bölgelerde kısmi zararlar da oluştu.

Ödemiş'te Birgi Mahallesi'nde İmam Birgivi yolundaki istinat duvarı çöktü. Zafer Mahallesi'nde bir sokağın kot farkı yüzünden göle dönüşmeye yüz tutması sonrası İZSU ekipleri seferber oldu.

Birgi'de istinat duvarı çöktü!

Ödemiş'in tarihi mahallesi Birgi'nin merkezinden İmam Birgivi Kabristanı'na uzanan yolun kıyısındaki istinat duvarı yağış nedeniyle çöktü. Bu durum tarihi mahallede kısa süreli panik yaratırken duvarın çöküşü ile birlikte Birgi'ye içme suyu sağlayan ana boru da patladı. Duvarın enkazı ve ortaya çıkan toprakla birlikte yol kenarındaki bir çöp konteynırının da daha aşağıda kalan zeytin bahçesine indiği gözlendi. Ayrıca bahçedeki çok sayıda zeytin fidanı da toprak altında kaldı. Olayda ölen ya da yaralanan olmaması teselli kaynağı oldu. İZSU ekipleri ana boruyu tamir etmek üzere çalışma başlatırken oluşan çöküntü sonrası bölgede daha büyük bir olumsuzluk yaşanmaması adına önlem alındı. Aynı zamanda Birgi'nin kuzeyindeki mahallelerle bağlantısını sağlayan yolun çöken bölümü için İzmir Büyükşehir Belediyesi trafik ekiplerinin de bugün uyarı levhaları yerleştireceği ve kısa sürede duvarın inşasına geçileceği öğrenildi.

Kot farkı yüzünden göle döndü

Ödemiş ilçe merkezinde Zafer Mahallesi'nde bulunan 1337 sokakta da aşırı yağmur sonrası su yükselmeye başladı. 1337 Sokak'ın çevresindeki sokaklara göre daha düşük kotta kalmasından kaynaklanan göllenmeye karşı İZSU ekipleri suyun daha da fazla yükselmemesi adına müdahalede bulundu.

İZSU ilgilileri çevresindeki sokaklara göre kot hatası olması nedeniyle yağmur sularının bu bölgede biriktiğini belirterek, bölgeye gelen suya mazgalların yetmesinin mümkün olmadığını ve bölgenin yeniden düzenlenmesi ile sorunun giderilebileceğini ifade etti.

Dere kenarındaki korkuluk koptu

Ödemiş ilçe merkezinden geçen Kuvvetli Deresi dağlık bölgelerden gelen yağmur suyu ile coştu ve kabına sığmadı. Dere yatağının kenarındaki koruma duvarından kopan demir parmaklıkların dere yatağına düştüğü gözlendi. İZSU ekipleri burada da yaşanabilecek sıkıntılara karşı önlem aldı.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ