Advert
Advert
Advert

Havzaya bereket yağdı

Havzaya bereket yağdı
Havzaya bereket yağdı Küçük Menderes
Bu içerik 498 kez okundu.
Advert

Küçük Menderes havzası uzun zamandır hasret olduğu sağanak yağmura kavuştu. Sabaha karşı başlayan yağmur, akşam saatlerine kadar bölgeyi etkisi altına aldı.

Kasım ayının ikinci yarısından itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren Küçük Menderes havzası önceki Çarşamba gününde olduğu gibi dün de güne yağmurla başladı. Günün ilk ışıklarıyla birlikte başlayan sağanak yağmur öğleden sonraya kadar etkisini hiç azaltmadı. Küçük Menderes Havzası'nın yılda üç kez ürün verebilen verimli toprakları hasret olduğu suya doymaya başlarken durmaksızın yağan yağmurun etkisi ile altyapının yetersiz olduğu kesimlerde karayolu ulaşımı su birikintilerinin içerisinden sağlanabildi. Oluşan dev su birikintileri sürücülere ve yayalara zor anlar yaşattı.

 

Küçük Menderes de coştu

Sağanak yağmurla birlikte Küçük Menderes'in ana kolunu oluşturan Kiraz Çayı da adeta çağladı. Bozdağlar'daki kaynağından itibaren coşan Kiraz Çayı ile birlikte Kiraz'da uzun zamandır kuruyan dereler de Küçük Menderes Nehri ile birlikte S.O.S veren Beydağ Barajı'na bereket taşımaya başladı. Kuraklık yüzünden dip seviyeye inen baraj için Kasım'ın ikinci yarısında gelen yağışlar umut oldu.

 

Ödemiş-Kiraz karayolu Yolüstü Mahallesi yakınlarında yol üzerinde kanallar yetmeyince yol sular altında kaldı. Karayolları 21. Şube Şefliği ekipleri suyun tahliyesi için çalışma yaparken trafik akışı kontrollü olarak sağlandı.

 

Dağlık kesimlerde yağış 50 mm'yi aştı

Ödemiş'te sabah saatlerinden saat 14.00'a kadar ölçülen yağış miktarı 28,6 mm olarak belirlendi. Bölgedeki merkezlerden Kiraz'da 21,5 mm, Beydağ'da 33,13 mm, Tire'de 28,5 mm, Bayındır'da 35,9 mm yağış ölçüldü. Meteoroloji'nin kırsal mahallelerdeki ölçüm cihazları ise daha fazla yağış kaydetti. Ödemiş Bozdağ Kayak Merkezi'nde 52,24 mm, Ödemiş'in Demirdere Mahallesi'nde 39,26 mm ve Tire'nin Somak Mahallesi'nde 51,44 mm yağış kaydedildi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ