Advert
Advert
Advert

Birgi'nin asırlık çınarlarına özel bakım

Birgi'nin asırlık çınarlarına özel bakım
Birgi'nin asırlık çınarlarına özel bakım Küçük Menderes
Bu içerik 357 kez okundu.
Advert

Ödemiş’e bağlı Birgi Mahallesinde yer alan asırlık çınar ağaçları İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince özel bakıma alındı. Birgi’nin köklü tarihi gibi ağaçları da bu geçmişten nasibini almış olarak uzun yıllara meydan okuyan anıt ağaçları bu çalışmalarla gelecek kuşaklara aktarılacak.

Konuyla ilgili açıklama da bulunan Birgi Mahallesi muhtarı Mehmet Yapıcı, “Birgi'de tarihi eserlerin yanı sıra bu eserlerle yaşıt birçok ağacımız bulunuyor. Asırlık diyebileceğimiz bu ağaçların korunmasına ve bakıma alınmasını önemli buluyoruz. Bu ağaçlar Birgi'nin tarihi geçmişiyle birlikte günümüze taşınan asırlık çınarlarımız. Bu konuda Birgi Muhtarlığı olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne başvuru yaptık ve bu ağaçları hayatta tutabilmek için bakım yardımı talep ettik. Geçtiğimiz gün de mahallemizde ağaçlarımıza, özel bir bakım yapıldı. İzmir Büyük Şehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimize yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Birgi'de nasıl tarihi değerlerimizi koruyup gelecek nesillere aktarıyorsak, bu anıt niteliğindeki asırlık çınarlarımızı da geleceğe taşımalıyız ”dedi.

Birgi'de tarihi mekânların bahçesinde bulunan çok sayıda çınar ağacı çalışmalar kapsamında budandı ve aynı zamanda ağaçların kuruma tehlikesine karşı kuruyan dallarına da özel ilaçlama çalışması uygulandı.

Başar Uçar/Halil Yörük

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli