Advert
Advert
Advert

Ödemiş’in organik zeytini ödülle döndü

Ödemiş’in organik zeytini ödülle döndü
Ödemiş’in organik zeytini ödülle döndü Küçük Menderes
Bu içerik 628 kez okundu.
Advert

Dünya Zeytincilik Günü nedeniyle İzmir Ticaret Borsasında (İTB)  düzenlenen 1. Zeytin Festivalinde Ödemişli organik ürün yetiştiricisi Levent Korukoğlu, 4 ayrı kategoride yapılan yarışmalardan birinde yetiştirdiği ürünle birincilik aldı. Festivalde yapılan ve Korukoğlu’nun da katıldığı yarışmalar 4 ayrı kategoride en iyi tane zeytin yetiştiricileri yarışması oldu.

1 gün süren festivalin açılış konuşmalarının ardından Zeytin-Zeytinyağı Paneli ve zeytin yetiştiriciliğinde son gelişmeler, zeytin ve zeytinyağı ekonomisi, zeytinyağı ve gastronomi, tarihte zeytin ve zeytinyağı, zeytin ve sanat/kültür konuları ile ilgili sunumlar yapıldı. Festivalde ayrıca, en büyük zeytin danesi yarışması ve ödül töreni düzenlenirken, zeytinyağı sezon açılışı da çekiçle zeytin kırılarak yapıldı.

Memecik zeytinle birincilik aldı 

Festivalin son bölümü en büyük zeytin danesi yarışması ve ödül törenine ayrıldı. 21,54 gramlık palamut zeytinle Yavuz Bey Çiftliği, 15,83 gramlık domat zeytinle Bayram Yataz, 8,04 gramlık Gemlik zeytiniyle Oğuz Çoban ve 7,49 gramlık memecik zeytinle Levent Korukoğlu, dört farklı zeytin türünün katıldığı yarışmada birinci oldu. Birincilere ödülleri ve plaketleri verildi.

Ödemiş’te organik patates ürünleriyle kendini tanıtan Levent Korukoğlu, organik zeytin üretimiyle de iddialı olduğunu söylüyor. Bu alandaki çalışmalarını paylaşan Korukoğlu şunları söyledi: “Organik zeytin belgesini 2015 yılında almıştım. Bu alandaki çalışmalarıma hız vererek çiğ olarak, kırmalık olarak ve çürütmelik olarak satışını yapmaya başladım.”

“Pazarlama ve markalaşma önemli”

Bu tür üretimlerde tanıtımın önemine vurgu yapan Korukoğlu, “Bölgemizde aslında her türlü altyapı var, hammadde bolca var. AQncak bu konuda bölgede istihdam yaratacak girişimler yok. İzmir Ticaret Borsası buna önderlik etmeye çalışıyor. Ege genelinde zeytin üreticilerini bir araya getirerek festival yapılması çok önemli. Biz de buralarda Ödemiş’te ürettiğimiz ürünü ve kalitesini gösterme fırsatı buluyoruz. Pazarlama ve markalaşma açısından her türlü fuar ve festivallerde bulunmaya da özen gösteriyorum” dedi.

Turgay Konuralp

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli