Advert
Advert
Advert

Patateste hasat maliyetin gölgesinde

“ÜRETİCİ ZARAR ETMEDİĞİ SEZONU KÂR SAYIYOR”

Patateste hasat maliyetin gölgesinde
Patateste hasat maliyetin gölgesinde Küçük Menderes
Bu içerik 683 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in coğrafi simgesi patateste güz hasadı yağışlı günlere rağmen devam ediyor. Sezonu 1 lira 40 kuruş-1 lira 50 kuruş toprak altı kilo fiyatıyla açan güz patatesinde fiyat bazı kesimlerde 1 lira 70 kuruşa kadar çıkarken üretici maliyetin geçen yıla göre kat be kat artışına dikkat çekiyor.

Yağış nedeniyle Ödemiş Ovası’nın kimi bölgelerinde tarlalara girilemese de hasadını yapabilen üretici dönümde ortalama 3 ila 3,5 ton arası verim alıyor. Toprak altındaki kilo fiyatı 1 lira 60 kuruşla 1 lira 70 kuruş arasında seyreden güz patatesinde oluşan fiyat, üretimde artan maliyetlerin de açık bir yansıması oluyor.

 

Yağışlar hasadı etkiledi

Ödemiş Ovası’nda patates ekimi yapan Özgür Deveci, “Patateste toprak altı fiyat 160 kuruş, 170 kuruş seviyelerinde. Sezonun açılışına göre fiyatta bir parça artış var. Tabi bu durumu yağışlar da etkiledi. Şu anda genel olarak dönümde 3 ton, 3,5 ton verim alınıyor. Yazın oluşan sıcaklar da tohumlarda çürüme yaptı. Bir parça verim de düşmüş oldu.

Yağmurdan dolayı tarlalara girilemediğinden şu anda dayanma gücü olan üretici elyafla ürününü koruyor. Çünkü ürün de hava koşulları yüzünden geç gelişti diyebiliriz. Ama dayanma gücü olmayan üretici sökümde. Fiyatlarda artış verime ve söküm dönemine göre görülebilir. Güz hasadı yılbaşına kadar devam eder.

Yine de bu fiyatlar üreticinin maliyet nedeniyle sırtında oluşan yükü karşılamaktan öteye geçmiyor. Patatesteki fiyat artışına bakarken maliyeti göz ardı edemeyiz. Patates 1 lira 70 kuruş diyoruz ama anaç tohum kilosu 3,5 liradan alındı ve ekildi. Anaç tohumun yarısı şu an fiyat güz patatesinin fiyatı.

 

“Gübrenin çuvalı 118 lirayı gördü”

‘3.15’ dediğimiz gübrenin çuvalı 118 liraya kadar yükseldi. Dolar düştüğü halde halen çuvalı 115 lira. Devletin kooperatifi KDV almadığı halde gübrenin çuvalının fiyatı bir türlü düşmüyor. Mazotun nereden nereye geldiğini herkes gördü. Bunun ilacını ve işçiliğini de ekleyelim. Tüm bu maliyetlerle boğuşan üretici zarar etmediği sezonu kâr sayar noktaya gelmiş durumda. Bugün de zaten köylümüzün kendi imkânlarıyla fazla ekim yapamadığını, patatesten uzaklaşmaya başladığını görüyoruz. O eski ekim gücü kalmadı maalesef. Çevre illerden hal esnafının anlaşmalı ekimleri var genelde ovada.

 

“Kimse 2-3 yıl önce 10 kuruş iken sormuyordu”

Bugün patates fiyatlarındaki artış konuşuluyor. Ancak bundan 2-3 yıl önce patatesin fiyatı kilo başına 10 kuruşken kimse gelip; ‘Ne oluyor?’ demiyordu. Kimse üreticinin halini sormuyordu. 10 kuruş iken böyle gündem olmuyordu. Üretici o zaman 10 kilo patates satıp bir bardak çay içebiliyordu. Arka arkaya zarar edilen sezonlar patates ekimini azalttı” diye konuştu.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üretim yollarında yama seferberliği
Üretim yollarında yama seferberliği
Ödemiş’li kızların el işleri sergide
Ödemiş’li kızların el işleri sergide