Advert
Advert
Advert

Demircili’de atlar Rahvan koştu

Demircili’de atlar Rahvan koştu
Demircili’de atlar Rahvan koştu Küçük Menderes
Bu içerik 461 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in Demircili Mahallesinde düzenlenen Ödemiş Belediyesi ile Rahvan At Yetiştiricileri ve Binicilik Spor Kulübü Derneğinin katkılarıyla 18.  Ödemiş Demircili Rahvan At Yarışmaları yapıldı.  Demircili’de Türkiye’nin birçok il ve ilçelerinden gelen toplam 170 at yarıştı. 

 

Yeni pistin açılacağı müjdesini verdi

Yaklaşık 5 bin kişinin ilgi gösterdiği Rahvan heyecanında yarışlar başlamadan önce konuşan Rahvan atçılığının bir Ata sporu olarak tarihte yer aldığını vurgulayan Türkiye’nin tanınmış rahvan yarış hakemlerinden Mustafa Karaca geçmişten günümüze Rahman At Sporunun önemini anlattı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve duaların ardından Ödemiş Zeybek ekibi törende sahne aldı.

Törende konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem 50 yıldan beri Ödemiş’te bu geleneğin sürdüğünü ifade ederek, “Uzun yıllardır yapılan rahvan at yarışlarının ilçemizde devam ettiğini görmekten mutluluk duyuyoruz.  Ödemiş rahvan at yarışları konusunda Türkiye’de marka olmaya çalışıyor. Katılım sayısıyla rekor kırmaya doğru ilerliyor. Sizlere söz verdiğimiz gibi yeni yarış alanımız tamamlanmak üzere. 17 Mart 2019 tarihinde yapılacak yarışlarımızı yeni alanımızda yapacağız. Rekor katılım yapacağınıza inanıyorum. Ata sporumuzu sahip çıkan ve bugünlere getirilmesine öncülük yapan kardeşlerimizi yürekten kutluyorum” dedi.

 

Yarışlar 9 kategoride yapıldı

İlk kapışmanın küçük taylarla başladığı yarışlarda ‘Baş, Baş Altı, Büyük Orta, Küçük Orta, Deste, 4’lü,3’lü,  tozkoparan ve İthal A’ olmak üzere 9 kategoride yapılan yarışlarda dereceye girenlere para ödülü, kupaları ve Türk bayrağı verildi.

Demircili Mahalle muhtarı Ülkü Coşkun gazetecilere yaptığı açıklamada,  Ödemiş Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen yarışmalarda rekor düzeyde katılım gerçekleştiğini, 170 atın kıyasıya mücadele ettiğini dile getirerek Demircili olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu ifade etti.

Turgay Konuralp

 

 

      

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Başkan Delibalta'dan iki konuda sorular
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli