Advert
Advert
Advert

Okul bahçesinde “Orhun Anıtı”

Okul bahçesinde “Orhun Anıtı”
Okul bahçesinde “Orhun Anıtı” Küçük Menderes
Bu içerik 937 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in Bademli Mahallesinde okul bahçesine “Orhun Anıtı” diktiler. Bademli Ortaokulunda Orhun Alfabesi öğrenen öğrenciler, okullarının bahçesine Sosyal Bilgiler öğretmeni Mehmet Birgi ile “Orhun Anıtı” diktiler.

Bademli Ortaokulunda geçtiğimiz Eğitim-Öğretim yılında TÜBİTAK projesi ile öğrencilere tarih bilinci aşılanması maksadıyla Orhun Alfabesi öğretilmeye başlandı. Projeyi genişleten okul yönetimi, öğrencilerin ilgisini de gözeterek projeyi genişletti, öğrencilerin bir araya gelerek çözümledikleri anıttaki yazıları hem Orhun, hem de Uygur alfabeleriyle yazarak taş üzerine işlediler ve okul bahçesine diktiler.

Çalışmayla ilgili olarak bademli Ortaokulu Müdürü Ramazan Göçen şunları söyledi: “Bir okulda ilk kez böyle bir çalışma yapılıyor. Orhun anıtlarını öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Burada hem ilk Türk harf, ilk Türk kelimesinin geçtiği Türk vurgusunu yapmayı, hem de birlik vurgusunu yapmayı amaçlıyoruz. Bu anıtta Türklerin Çin’e karşı gösterdiği başarılar vurgulanıyor. Amacımız çocuklarımızın geçmişini, atalarını tanıması, bir ve beraber olmak için nelere karşı koyduklarının öğrenilmesi. Öğrencilerin bunları dokunarak, temas ederek yapması öğrenmeyi geliştiriyor.”

Turgay Konuralp

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üretim yollarında yama seferberliği
Üretim yollarında yama seferberliği
Ödemiş’li kızların el işleri sergide
Ödemiş’li kızların el işleri sergide